• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  578410,245
  % -1,95
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır? Borsa Hesabı Nedir?

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır? Borsa Hesabı Nedir?

Yatırım hesabı nasıl açılır, yatırım yapmak isteyen fakat bu konuda en çok merak edilen hesap açma konusudur. Sizlere yatırım hesabı nasıl açılır ile ilgili güncel olarak aklınıza gelebilecek tüm soruların yanıtını vermeye çalışacağız. Yatırım hesabı nasıl açılır? Yatırım hesabı nedir?, gibi soruların yanı sıra Borsa Hesabı nedir? hakkında da sizlere hazırladığımız rehber de tüm detayları bulabilirsiniz.

Yatırım Hesabı Nedir ?

Yazımızın girişin de yatırım hesabı nedir? sorusunu yanıtlamamız da fayda var. Yatırım hesabı nedir, öncelikle yatırım yapmak isteyen bir kimse ilk olarak vadesiz mevduat banka hesabına sahip olmalıdır. Yatırım hesabı bir banka müşterisinin vadesiz mevduat ( para ) , dolar , altın , gümüş yada yatırım hesabı açma nedeni olarak en çok tercih sebebi olan borsa da işlem yapabilmek için ihtiyaç duyulmaktadır. Borsa da hisse senetlerini alıp satabilmek için bir yatırım hesabınız olması gerekmektedir. Yatırım hesabı olanlar Türkiye de bulunan ve borsa İstanbul da işlem gören tüm şirketlerden pay satın alıp ortak olabilirler. Borsa da işlem gören şirketlerden alış satış yaparak para kazanabilir veya zarar edebilirsiniz. Yani yatırım araçları türev piyasalar içinde en riskli kategoride bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Mevduat gelirleri, standart ay sonunda size ne kadar para geliri edeceğinizi garanti olarak sunabilirken, yatırım hesaplarınızdaki hisse senetleri yatırımlarınız maalesef böyle bir garanti sunamaz. Kısaca yatırım hesabı açmadan önce bunların önemli olduğunu belirtiyoruz, sizde yatırım yapmadan önce lütfen söylediklerimizi dikkate almayı unutmayın. Yatırım hesapları içinde şirketlere örnek vermek gerekirse, Ülker, Sabancı, Koç Holding gibi birçok köklü şirkete ortak olma imkanınız bulunmaktadır.

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım hesabı nasıl açılır, ilk olarak yatırım hesabı sahip olabilmek için herhangi bir banka da daha öncesin de banka hesabınız olması gerekiyor. Eğer bir banka hesabınız varsa, daha önce açılmış herhangi bir vadesiz hesap olabilir. Açılmış olan banka hesabınız da yatırım hesabı açabilmek için, birkaç sözleşme imzalamanız gerekmektedir. Yatırım hesapların da yapacağınız işlemlere göre sözleşme sayfaları çoğalabilir. Yatırım hesabı açmak internet bankacılığı kullananlar için daha kolay olmaktadır. İnternet veya cep şubesin den yatırım hesabı bölümüne girerek dijital olarak onay verdiğiniz sözleşmeler sayesin de yatırım hesabı açabilirsiniz. Veya size yakın olan bir banka şubesine giderek, bireysel müşteri temsilcisine yatırım hesabı açmak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Yatırım hesabı açmak için, kimlik veya ehliyet ile başvuru yapmanız yeterlidir. Çalıştığınız bankanın hisse senetleri için bir aracı kurumu ile anlaşması olup olmadığını önceden sormayı unutmayın, çünkü çalıştığınız banka aracı kurumla anlaşması yok ise hisse senedi alıp satamazsınız. Çalıştığınız banka da yatırım hesapları için yıllık bakım ücretleri alınabilmektedir. Bu aylık veya yıllık kesinti ücretlerini mutlaka çalıştığınız banka veya aracı kuruma önceden sormayı unutmayın.

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse senedi hesabı nasıl açılır, eğer hisse senetleri için yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle yatırım hesabına ihtiyacınız olacak. Yatırım hesabınız yok ve açmak istiyorsanız bunun iki yolu bulunmaktadır. Yukarda yazımız da banka dan nasıl yatırım hesabı açılacağını anlatmıştık. İkinci bir yolu ise aracı kurum üzerinden yatırım hesabı açmaktır. Aracı kurumlar, bankacılık işlemleri dışında sadece yatırım yapan müşteriler için kurulmuştur. Aracı kurumlar bankalar gibi güvenli ve BDDK ya tabidirler. Aracı kurumlara örnek vermek gerekirse, Gedik yatırım, İnfo Yatırım, Osmanlı yatırım, İş yatırım, Ahlatçı yatırım gibi birçok aracı kurum bulunur. Aracı kurum seçerken ilk olarak sizden alış satış için kestikleri komisyon ve yıllık hesap ücretlerini iyi araştırmalısınız. Hisse senetleri alıp satarken her bir işlem de komisyon ödenir. Alış satış komisyon ücretleri çalıştığınız aracı kuruma veya banka ya göre değişir. Aracı kurumların işlem komisyon ücretleri bankalara göre çok daha düşük olmaktadır. Örneğin Ziraat yatırım için bir alış satış işlemin de on bin de 18 komisyon alınırken, Osmanlı yatırım da on bin de 4.5 gibi çok düşük komisyon ücreti alınabiliyor. Tabiki bu komisyon ücretleri aylık alış satış hacminizin büyüklüğüne göre düşürülebilmektedir. Aracı kurum hesabı açmak için yukarıda vermiş olduğumuz aracı kurum isimlerinden bir tanesinin internet sitesi veya çağrı merkezini arayarak detaylı bilgileri aldıktan sonra internet üzerinden başvuru yaparak yatırım hesabı sözleşmenizi kargo ile sizlere adresinize gönderiyorlar ve siz de bu sözleşmeleri ıslak imza atarak tekrar çalışmak istediğiniz aracı kurum şirketine gönderdiğiniz de kolay bir şekilde hesabınızın açılmasını sağlamış olursunuz. Aracı kurumların fiziki şubeleri de bulunmaktadır. Eğer kargo ile yapmak istemiyorsanız aracı kurumun sitesinde bulunduğunuz adrese yakın şubeleri olup olmadığını kontrol ettikten sonra direk şubeye giderek aynı işlemleri kimliğinizle birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Aracı kurumlardan Osmanlı Yatırım düşük hacimle hesap açmak isteyenlere ilk etap da on bin de 4.5 düşük komisyon sunmakta, eğer bilgi almak isterseniz 444 1 730 çağrı merkezi telefon numaralarından kendilerinden bilgi alabilirsiniz.  Telefon ile görüşürken pazarlık yapmayı unutmayın. Yüksek bir hacim yapıyorsanız mutlaka komisyon da indirim yapacaklardır. Yazımız dışında akılda soru işaretiniz varsa bizlere aşağıdaki yorum sayfamızdan istediklerinizi sorabilirsiniz.

 

YORUMLAR YAZ
 • Hisse Senedi Alış Satış Nasıl Yapılır? | Kredinfo.com – Kredi Oranları – Kredi Hesaplama2 ay önce
 • […] geçelim. Öncelikle bir önceki konumuz da bulunan hisse senedi alış ve satış yapabilmek için aracı kurum hesabı nasıl açılır konumuz dan hesap açma hakkın da detaylı bilgi edinebilirsiniz. İlk maddemiz olan en önemli […]