• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  578056,517
  % -2,36
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Vadeli mevduat hesabı nedir, nasıl açılır?

Vadeli mevduat hesabı nedir, nasıl açılır?

Vadeli mevduat hesabı nasıl açılır, mevduat geliri elde etmek isteyen kişi ve kurumların en çok kullandığı uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Sizlere hem vadeli mevduat hesabı nedir nasıl açılır? bu soru ile ilgili en çok sorulan soruların güncel ve doğru yanıtını rehber olarak hazırladığımız bu yazımızda hızlı şekilde sunacağız. Vadeli mevduat hesabı nedir? Vadeli mevduat hesabı nasıl açılır? gibi soruların yanı sıra vadeli mevduat hesabı açmak için yapılması gerekenler konusunda da bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Vadeli mevduat hesabı nasıl açılır?

Vadeli mevduat hesabı açmak için ilk olarak TC vatandaşı iseniz nüfüs cüzdanınız ile size en yakın banka şubesine gitmelisiniz.Eğer yabancı kimlik sahibiyseniz o zaman pasaport ile birlikte ve ek olarak yerleşim yeri belgesi ile size en yakın banka şubesine başvuru yapıp değerlendirme sonunucunu beklemelisiniz. Döviz yada altın hesabı açarken dikkat edilmesi gereken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise bu yatırım ürünlerinde alış satış fiyatı arasındaki makas tır vadeli mevduat hesaplarında belirlenen vade süresine göre elde edilen faiz getirisinden stopaj kesintisi için o dönem ve çeşididir olunmayan bir bankadan vadeli hesap açtırmak için şubeye gitmek gerekir müşterisi olunan bir bankada ise şubeye gitmeden internet bankacılığı mobil bankacılık ve telefon bankacılığı üzerinden kolaylıkla vadeli mevduat hesabı açtırılabilir.

Vadeli Mevduat Hesabı Çeşitleri Nelerdir?

Vadeli mevduat hesabı çeşitleri nelerdir? bu sorunun yanıtını biliyoruz ki merak ediyorsunuz.Vadeli mevduat hesaplarında birçok banka farklı isimler kullanarak hem aynı hesabı hem de farklı türde hesaplar kampanyalar ile karşınıza çıkabilmektedir.Şimdi sizlere vadeli mevduat hesabının çeşitlerinden bahselim.

Vadeli hesap yatırılan paranın belirli bir zaman içinde faiz veya çarpmaya getirisi sağladığı bir mevduat hesabı çeşididir vadeli mevduata yatırılan anapara günlük aylık ve yıllık gibi belirli periyotlarda belirlenen faiz veya diğer payı oranı kadar getir sağlar genel olarak faiz ve yer payı oranına paralel olarak vadeli mevduat hesabı üç şekilde açılabilecek hesabı vadeli döviz hesabı ve vadeli altın hesabı üzerinden getir olurken vadeli altın hesabı gram üzerinden açılır ve getirisi de yine gram altın üzerinden vadeli mevduat hesaplarında bankalar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenen asgari ve azami oranları arasında olmak şartı ile farklı rakamlar sunabilir para miktarı ve belirlenen vadenin uzunluğuna göre faiz veya kar payı oranında artabilir bu nedenle mevduat hesabı açmadan önce bankaların mevduat oranları karşılaştırma oldukça önemlidir.

Vadeli Hesaptan Vadesinden Önce Para Çekilirse Ne Olur?

Mevduat hesabı açan müşterilerin en büyük hatalarından birisi de malesef zamanından önce mevduat hesabındaki parayı çekmesi olarak karşımıza çıkıyor.Küçük bir şey gibi görünse de sadece ufak bir para giriş çıkış hareketi bile ay sonun da kazanılan vaad edilen faizin hepsini, kaybetmenize neden olabilir.Vakit kaybetmeden sizlere detaylı olarak bahsedelim.

Bazı bankalar da internet ve mobil bankacılık üzerinden açılan vadeli hesap oranları daha yüksek olabiliyor vadeli mevduat hesaplarından günlük faiz getirisi olan hesapla uzun vadeli hesaplarla belirlenen süreden önce para çekilirse vade bozulmuş olur yani herhangi bir getirisi olmaz. Örnek vermek gerekirse 3 aylık olarak açılan bir vadeli mevduat hesabından 3 ay dolmadan eğer para çekilirse (nakit çıkartılırsa) yatırılan ana para çekilebilir ancak faiz veya kar payı kazancı olmaz. Yani mevduat geliri için geçen süre ana paramız ile zaman kaybı yaşamış oluruz.Bu kadar detaylı açıklalarımızın yanında halen aklınıza takılan sorular olduysa lütfen çekinmeden sayfa altında yorum bölümümüzden bizlere sormaktan çekinmeyin.

YORUMLAR YAZ