• YARIM ALTIN
  3.322,00
  % -0,53
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5785
  % -0,06
 • € EURO
  18,1244
  % -0,41
 • £ POUND
  20,6034
  % -0,94
 • ¥ YUAN
  2,6111
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3045
  % -0,18
 • BITCOIN/TL
  361373,582
  % -3,21
 • BIST 100
  %

Ticari Hesap Açmak İçin Gerekli Belgeler

Ticari Hesap Açmak İçin Gerekli Belgeler

Ticari şirket sahip ve ortakları, ticari hesap açmak için gerekli evraklar konusunda zaman zaman bir takım sıkıntılar yaşamakta. Bankaların kendine has uygulamaları, şirket sahiplerinin daha önce banka hesabı açmamış olması gibi sebepler, ticari hesap açma için gerekli evraklar hususunda sorun yaşanmasına sebep oluyor. Bugün sizlere ticari hesap açmak için gerekli belgeler hakkında önemli detaylar sunacağız. Böylece istediğiniz bankada zorlanmadan ticari hesap açabileceksiniz.

Ticari Hesap Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ticari hesap açmak için gerekli evraklar, şirket türüne göre değişiklik göstermektedir. Şöyle ki şahıs firması banka hesabı açmak için gereken belgeler ile tüzel banka hesabı açmak için gereken belgeler birbirinden farklıdır. Bu sebeple ilk olarak şahıs şirketi banka hesabı açmak için gerekli belgelerden söz edeceğiz.

Bilindiği üzere şahıs firmaları, sınırsız sorumluluk ilkesine göre açılabilmektedir. Örneğin; Ahmet YIDIZ isimli bir şahıs, kendi adıyla şirket kurduğunda şirketinden %100 sorumludur. Şirket adına yapılan tüm işlemlerde 1.dereceden sorumlu olunur. Dolayısıyla Ahmet YILDIZ, şirket adına yapılan işlemlerin şahıyla ilgili olmadığını iddia edemez. Bu sebeple şahıs firması banka hesabı açmak için gerekli belgelerin başında bu kişinin güncel kimliği gelir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı ile banka hesabı açılabilir. Ehliyet ya da pasaport, bankalar tarafından şahıs şirketi banka hesabı açmak için gerekli evraklar arasında kabul görmez. Zira bu belgelerle KPS sorgusu tam olarak sağlanamamaktadır.

Vergi levhası, şahıs firması banka hesabı açmak için gerekli evraklardan bir diğeridir. Banka, vergi levhasının aslıyla ya da dijital görüntüsüyle hesap açmayı kabul edecektir. Normal şartlarda bu iki belge, şahıs şirketi banka hesabı açmak için yeterli olsa da bankalar, güvenlik açısından noter tasdikli imza beyannamesi de isteyebilirler. Bu belgelerin dışında kalan oda kayıt belgesi, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi gibi evraklar, şahıs şirketi banka hesabı açmak için gerekli belgeler arasında zorunlu olmayan seçenekler olarak yer alır. Özetle şahıs şirketi banka hesabı açmak için gerekli belgeler şunlardır;

 • Şahıs firması kurucusunun güncel kimliği,
 • Güncel vergi levhasının aslı ya da dijital görüntüsü,
 • Noter tasdikli imza beyannamesi
Ticari Hesap Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir
Ticari Hesap Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Gelelim ticari hesap açmak için gerekli belgeler nelerdir? sorusuna. Limited, anonim, kooperatif ya da benzeri tüzel şirketler, bankalarda hesap açma hakkına sahiptirler. Bu şirketler adına yapılacak bankacılık işlemleri, vekaleten yürütülür. Şirket tarafından bir ya da birden fazla kişiye şirketin bankacılık işlemlerinin yürütülmesi görevi verilebilir. Ayrıca bu yetki şahıslar bazında müşterek (birlikte) ya da münferit (ayrı ayrı) olarak verilebilir. Yetki tanımlamasının imza sirküleri ve vekaletname belgelerinde açıkça beyan edilmiş olması gerekmektedir.

Şirket hesabı açmak için gerekli belgeleri şu şekilde sıralamamız mümkündür;

 • Vergi levhasının aslı ya da dijital görüntüsü (e-mail yoluyla)
 • Ticaret Sicil Gazetesi aslı ya da dijital görüntüsü,
 • Şirket yetkilileri vekaleten belirlendiyse noter tasdikli vekaletname,
 • Noter tasdikli imza sirküleri aslı ya da dijital görüntüsü (e-posta yoluyla)
 • İhtiyaç olması halinde Oda Kayıt Belgesi, Faaliyet Belgesi gibi evraklar

Yukarıda saydığımız şirketi banka hesabı açmak için gerekli evraklar, bankaya asıl belge şeklinde ibraz edilebileceği gibi e-mail yoluyla da iletilebilir. Banka, zaten bu belgelerin teyidini sağlayacağından illa asıl belgelerin ibraz edilmesi gibi bir zorunluluk yoktur. Banka görevlisi, belgelerin aslı geldiğinde dahi gerekli teyit işlemlerini yapacaktır. Örneğin; vergi levhasının gerçek olup olmadığına internet sorgusu ile bakacak, vekaletname için ilgili noterden teyit alacak, ticaret sicil gazetesinin kontrolünü de dijital ortamdan sağlayacaktır.

YORUMLAR YAZ