• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5023
  % 0,22
 • € EURO
  11,0614
  % 0,08
 • £ POUND
  13,1193
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  1,4904
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1349
  % 0,70
 • BITCOIN/TL
  558660,264
  % -4,04
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Taşıt Kredisi Rehin Kaldırma 2020

Taşıt Kredisi Rehin Kaldırma 2020

Taşıt kredisi rehin kaldırma işlemleri, taşıt kredisi çekip ödemeleri sona eren ya da kredisini erken kapatanların en çok merak ettiği bankacılık işlemleri arasında yer alıyor. Eğer aracınızı araç kredisi çekerek aldıysanız krediniz sona erdikten sonra araç kredisi rehin kaldırma işlemi yapmanız gerekir. Sizlere araç kredisi rehin kaldırma nasıl yapılır? Taşıt kredisi rehin kaldırma ücreti ne kadar? Taşıt kredisi rehin kaldırma dilekçesi nedir? gibi soruların yanıtlarını en ayrıntılı biçimde sunacağız.

Taşıt Kredisi Rehin Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankalar, taşıt kredisi verirken teminat olarak krediye konu olan taşıtı rehin alırlar. Borcun ödenmemesi durumunda banka, taşıt üzerine bıraktığı rehin sayesinde taşıta el koyma hakkına sahiptir. Elbette bankanın taşıt rehin hakkını kullanabilmesi için bazı durumların meydana gelmesi gerekir. Borçlu ve varsa krediye kefil olan kişi ya da kişiler tarafından kredi ödemesi yapılmıyorsa banka tarafından ilk olarak ihtarname gönderilir. Kredide kefil bulunuyorsa aynı ihtarname kefile de gönderilecektir. Ödenmesi gereken ilk borcun 90 gün içerisinde ödenmemesi durumunda banka, idari takip hakkını kullanabilir. Koronavirüs süresinde bu süre 180 güne çıkarılmıştır; fakat 180 günlük sürenin koronavirüs salgınının sona ermesi halinde tekrar 90 güne çekileceği öngörülmektedir.

Banka, söz konusu süre sonunda hâlâ borcunu tahsil edemediyse dosyayı avukata devredebilir ve kredinin kanuni yollarla tahsil edilmesi süreci başlar. Taşıt kredisinde teminat olarak rehin altına alınan araç, bankanın ilgili işlemleri başlatması neticesinde ilk tespit edildiği anda yetkililerce sahibinden alınır ve bankaya ulaştırılır. Böyle durumlarda araç, artık bankanın uhdesine geçmiş olur. Bu noktada aklınıza gelebilecek rehinli araç satılır mı ve rehinli araç alınır mı? sorularını daha iyi kavrayabilmeniz adına ek bir başlık altında inceleyeceğiz.

Taşıt kredisi rehin kaldırma işlemi nasıl yapılır? sorusuna gelirsek; bankaya olan borcunuzu bitirdikten sonra sözlü ya da yazılı olarak araç rehininin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Taşıt rehini kaldırma dilekçesi yazarak bankaya iletmeniz durumunda ilgili banka tarafından araç rehin kaldırma işlemleri başlatılır ve rehin kaldırma işlemi en geç birkaç saat içerisinde tamamlanır.

Taşıt Kredisi Rehin Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?
Taşıt Kredisi Rehin Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Rehinli Araç Alınır mı? Rehinli Araç Satılır mı?

Rehinli taşıt alınır mı? Rehinli taşıt satılır mı? sorusu özellikle son dönemlerde oldukça gündemde. Kredi borcunu ödeyemediği için aracını kaybetmekten korkan bireyler, genellikle aracı başkasına satış yoluyla devretme yolunu seçerler. Aracı ya gerçek anlamda satmak ya da bir yakınına devretmek üzere notere başvuran kişiler, bu hususta rehinli araba satılır mı ya da rehinli araba alınır mı? diye tereddütte kalabilmekte. Benzer şekilde araba satın almak isteyen kişiler de alacakları arabanın banka rehinli olması durumunda rehinli araba alınır? diye merak edebilirler.

Rehinli araba alınır ve rehinli taşıt satılır mı? sorularının yanıtı hayırdır. Bankanın rehninin olduğu araçların alım ve satımı kati suretle mümkün değildir. Satışın gerçekleştirilebilmesi için araba kredisi rehin kaldırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Banka, kredi borcu bitmeden ya da başka bir teminat almadan araç üzerindeki rehini kaldırmayacaktır.

Rehinli araç satma yöntemleri de rehinli bir arabayı satma eğiliminde olanlar tarafından merak edilmektedir. Rehinli araba satmak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerin başında krediniz devam ediyorsa kredi borcunuzu tamamen kapatmanız gelir. Eğer aracınızı alacak kişiyle aranızda bir sözleşme yaparsanız, söz konusu bedel, aracı alacak kişi tarafından ödenmek suretiyle de satış gerçekleştirilebilir. Bu durumda karşı tarafla aranızda bir sözleşme yapabilir, bu sözleşmeyi noterde tasdik ettirebilirsiniz. Böylece aracı alacak kişi, bankaya olan kredi borcunuzu öder ve karşılığında rehini kaldırarak aracı kendi üzerine alır.

Rehinli arabayı satmak için kullanılan bir diğer yöntem de bankaya başka teminat vermektir. Örneğin; araç rehininin kaldırılması için bankaya konut ipoteği, borç temlik yazısı ya da çek verebilirsiniz. Bankanın ilgili teminatı kabul edip etmeme hakkı söz konusudur. Vereceğiniz teminatın en az rehin kaldırma işlemi uygulanacak araç değerinde olması şarttır. Aksi takdirde talebiniz doğrudan reddedilecektir.

Rehinli Araç Alınır mı? Rehinli Araç Satılır mı?
Rehinli Araç Alınır mı? Rehinli Araç Satılır mı?

Taşıt Kredisi Rehin Kaldırma Ücreti 2020

Taşıt kredisi rehin kaldırma ücreti, birçok kişi tarafından dile getirilen bir ücret olsa da böyle bir ücret alınmamaktadır. Bankanın sizden araç kredisi rehin kaldırma ücreti talep etmesi durumunda bankanın müşteri hizmetlerini arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü uhdesinde araç rehini bırakma ve taşıt rehini kaldırma işlemleri ücretsiz olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla taşıt kredisi rehin kaldırma masrafı gibi bir masrafınız olmayacaktır. Taşıt kredisi rehin kaldırma ücreti talep edilmesi ve müşteri hizmetlerinden de sonuç alamamanız durumunda BDDK’ya ya da tüketici hakem heyetine şikayette bulunabilirsiniz. Banka sizden taşıt kredisi rehin kaldırma ücreti aldıysa bu şikayet sonrasında paranızın iadesini sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ