• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5008
  % 0,21
 • € EURO
  11,0291
  % -0,06
 • £ POUND
  13,0714
  % -0,12
 • ¥ YUAN
  1,4877
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1345
  % 0,52
 • BITCOIN/TL
  559296,448
  % -5,72
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

Taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? sorusu, araç almak isteyen hemen herkes tarafından merak edilen bir soru olarak dikkat çekiyor. Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi oranlarının birbirinden farklı olması, araç kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? sorusunun sorulmasının altında yatan en önemli etken. Ayrıca ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi şartları birbirinden belirli noktalarda ayrılmakta, yine belirli noktalarda da birleşmekte. Dolayısıyla tüm bu bileşenlerle beraber tüketicilerin taşıt kredisi mi tüketici kredisi mi? diye merak etmeleri gayet normal. Sizler için bu soruyu meydana getiren tüm bileşenleri detaylarıyla birlikte inceleyecek ve taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? sorusu için genel bir kanıya sahip olmanızı sağlayacağız. Yazımızı sonuna kadar titizlikle okumanız halinde hangi kredinin sizin için daha avantajlı olduğunu öğrenmiş olacaksınız.

0.69 Taşıt Kredisi Şartları

0.69 taşıt kredisi şartları, %0,69 faiz oranıyla 0 araç kredisi veren bankalar tarafından açıklandı. Birçok kişinin 0.69 taşıt kredisi şartlarından pekte tatmin olmadıkları görülmekte. Zira 0.69 taşıt kredisi veren bankaların web sitesinde bu kredi türü için belirtilen şartlara tam olarak değinilmemiş. Koronavirüs sürecinde şubeye gidip risk almak istemeyen bireyler, 0.69 taşıt kredisi şartları nelerdir? 0.69 taşıt kredisi hesaplaması nasıl yapılır

İlgili İçerik

Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi oranları, temel olarak birbirine yakın seviyede olsa da içerisinde bulunduğumuz dönemde taşıt kredisi oranlarının ihtiyaç kredisi oranlarından daha ideal olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kamu bankalarının 0.49 ve 0.69 taşıt kredisi kampanyalarının ardından taşıt kredisi oranları 2020 yılında oldukça avantajlı bir hâle geldi. İhtiyaç kredisi oranları da yakın geçmişe nazaran oldukça uygun; yine de taşıt kredisi oranlarının ihtiyaç kredisi oranlarından daha uygun olduğu çok açık. Sadece kredi oranlarına baktığımızda taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? sorusunun taşıt kredisine daha yakın şekilde yanıtlandığını söyleyebiliriz.

Araç Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

Araç kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? sorusunu yalnızca kredi oranlarına değinerek yanıtlamak pekte akıllıca olmayacaktır. Kredi oranının yanı sıra çekeceğiniz kredi tutarı üzerinden de değerlendirme yapmanız gerekiyor. Zira tüketici kredilerinde teminat olmaması, bu kredilerin bankalar tarafından yüksek tutarda verilmemesine sebep olmakta. Bankalar, genellikle maksimum 50.000 TL tüketici kredisi verirken taşıt kredilerinde bu tutar daha yüksek seviyelere çıkabilmekte. Taşıt kredisi çekerken yasalar tarafından belirlenen limitlere uygun hareket etmek gerekmekte. 2.el araçlarda kasko değerinin belirli bir tutarına kadar, 0 km araçlarda da proforma fatura bedelinin belirli bir oranınca kredi çekebiliyorsunuz. Bu değer 120.000 TL’ye kadarsa çekebileceğiniz kredi tutarı maksimum bu değerin %70’i kadar olabiliyor. Söz konusu değerler 120.000 TL’nin üzerindeyse 120.000 TL’ye kadar olan tutarın %70’ine ek olarak 120.000 TL’yi aşan kısmın %50’si kadar da kredi çekebiliyorsunuz. Bunu basit bir örnekle ele alalım. Krediyle alacağınız aracın kasko değeri 80.000 TL ise bu değer 120.000 TL’nin altında olduğundan doğrudan %70’ini alarak taşıt kredisi hesaplaması yapabilirsiniz. Böyle bir durumda çekilecek kredi tutarı en fazla 56.000 TL olabilmekte. Eğer taşıtın kasko değeri 160.000 TL olsaydı (0 km araçlarda ise proforma fatura değerine bakılır) o zaman 120.000 TL’nin %70’ine denk gelen 84.000 TL’nin üzerine kalan 40.000 TL’nin %50’si olan 20.000 TL’yi de ekleyecek ve çekilebilecek kredi tutarını 104.000 TL olarak belirleyecektik.

Araç Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi

Özetle araç kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? sorusuna yanıt aradığınızda çekeceğiniz kredi tutarının ne kadar olacağına bakmalısınız. Araç kredisi çekerken belirli oranda peşinata sahip olmanız gerektiğini gördünüz. Eğer elinizde hiç peşinat yoksa ihtiyaç kredisi çekmekten başka bir şansınız kalmayacaktır. Araç kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? sorusuna peşinatsız şekilde yanıt arayanların cevabı elbette ihtiyaç kredisidir. Eğer çekeceğiniz kredi tutarı ihtiyaç kredisi limitlerinden fazlaysa o zamanda peşinat bularak araç kredisi çekmeniz gerekir.

Taşıt Kredisi mi Tüketici Kredisi mi?

Şimdi taşıt kredisi mi tüketici kredisi mi? sorusuna bir de masraflar yönünden bakacağız. İhtiyaç kredilerinde zorunlu masraflar dosya masrafı ve hayat sigortasıdır. Bankalar, kendilerine verilen hedeflere göre müşterilerine bireysel emeklilik ya da hizmet paketi gibi şartlar koşabilirler. Böyle bir durum söz konusu olduğunda müşteri hizmetlerini arayarak zorunlu masraflar dışında sizden ekstra masraflar istendiğini bildirebilirsiniz. Kaldı ki hayat sigortası dahi ihtiyaç kredisi için ihtiyati masraflardan biridir. Sadece hayat sigortası yaptırdığınızda bankanın daha avantajlı ihtiyaç kredisi oranlarından faydalanmış olursunuz. Taşıt kredisi masrafları ise genel olarak şu şekildedir; dosya ücreti, hayat sigortası, trafik sigortası ve kasko sigortası. Görüldüğü üzere taşıt kredisi masrafları, ihtiyaç kredisi masraflarına göre daha fazladır. Yine de amacınız ihtiyaç kredisini taşıt alımı için kullanmaksa bu masraflardan kaçamazsınız. Trafik sigortası, aracınızla trafiğe çıkabilmek adına mutlaka yaptırmanız gereken zorunlu bir sigortadır. Dolayısıyla taşıt kredisi mi tüketici kredisi mi? sorusunun yanıtını belirledikten sonra ihtiyaç kredisi çekseniz bile trafik sigortası yaptırmanız gerekecektir. Benzer şekilde yeni bir araç satın alıyorsanız mutlaka kasko yaptırmanızı tavsiye ederiz. Kaza, hırsızlık, hasar gibi durumlarda hasarınızı karşılayabilmeniz için kasko sigortanızın olması şarttır.

Taşıt Kredisi mi Tüketici Kredisi mi

Araç Kredisi mi Tüketici Kredisi mi?

Araç kredisi mi tüketici kredisi mi? sorusunun en önemli bileşenlerinden biri de taşıt kredilerinde uygulanan yaş sınırıdır. Bankalar, genellikle 5-10 yaşa kadar olan araçlar için araç kredisi verirler. Hatta birçok bankanın maksimum yaş uygulaması 5-7 yaş arasıdır. 7 yaş üzeri araçlar için kredi veren bankalar neredeyse hiç yok diyebiliriz. Dolayısıyla 7 yaş üzeri araç kredisi çekmek istiyorsanız bir sonuç alamayacak ve ihtiyaç kredilerine yöneleceksiniz. Yüksek model yaşına sahip araçlar için araç kredisi mi tüketici kredisi mi? sorusunun yanıtı ihtiyaç kredisidir.

Araç Kredisi mi Tüketici Kredisi mi

Tüm bileşenleri kısaca değerlendirmemizin ardından taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi daha mantıklı? sorusu için genel bir kanıdan söz edelim. Eğer olaya sadece kredi oranı açısından bakacaksanız taşıt kredisi çekmeniz daha mantıklıdır. Alacağınız kredi tutarı ihtiyaç kredisi limitlerinden çok fazlaysa taşıt kredisi çekmek durumunda kalırsınız. Sadece masraflara dayanarak bir seçim yapmak istiyorsanız ihtiyaç kredisi çekmek daha avantajlıdır. Son olarak alacağınız araç 7 yaş üzerinde bir model yaşına sahipse uygun bir taşıt kredisi seçeneği bulamayacağınızdan ihtiyaç kredisi çekmeniz daha makuldür. Araba kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? sorusu ile ilgili aklınıza takılan her türlü soru, görüş ve öneriyi yorum kısmından bize iletmenizi rica ederiz.

YORUMLAR YAZ