• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  572789,112
  % -3,56
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Taşıt Kredisi Masrafları Nelerdir?

Taşıt Kredisi Masrafları Nelerdir?

Taşıt kredisi almak isteyen tüketiciler, kredi faiz ya da kârıyla birlikte bazı masraflara da katlanmak durumunda. Taşıt kredisi masrafları olarak bilinen bu masraflar, tüketicilere zaman zaman büyük bir yük olmakla birlikte bu masrafların ne olduğu konusunda yeterli bilgiye sahip olmak son derece önem arz ediyor. Zira, taşıt kredisi masrafları nelerdir? Taşıt kredisi masrafları ne kadar? gibi sorulara yanıt bulmadan kredi kararı vermeniz durumunda beklediğinizin üstünde bir ödeme tutarıyla karşılaşabilirsiniz. Bugün sizlere araç kredisi masrafları nelerdir? Araç kredisi masrafları ne kadar? gibi soruların yanıtını detaylıca sunmaya çalışacağız.

Taşıt Kredisi Masrafları Ne Kadar?

Taşıt kredisi için bankalar tarafından alınan masraflar zorunlu ve zorunlu olmayan masraflar olarak 2’ye ayrılır. Dosya ücreti ve kasko sigorta ücreti, taşıt kredisindeki zorunlu masraflar olarak dikkat çekerken; trafik sigortası, hayat sigortası, destek ferdi sigortası, bireysel emeklilik ve diğer benzer bankacılık/sigortacılık ürünleri, zorunlu değildir. Bankaların neredeyse tamamı, taşıt kredisi verecekleri müşterilerine zorunlu olmayan bankacılık ya da sigortacılık yan ürünlerini de pazarlamak isterler. Eğer bu ürünlerin zorunlu olmadığını bilir ve karşınızdaki satış temsilcisine de bu durumu aksettirirseniz ek masraflardan kurtulabilirsiniz. Kredi çekerken bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu belirtmeniz, banka görevlisinin size daha dikkatli davranmasını sağlayacaktır.

Dosya masrafı, bankalar tarafından binde beş (%0.5) olarak alınmaktadır. Örneğin; 50.000 TL taşıt finansmanı kullanacaksanız bankaya 250 TL dosya masrafı ödemeniz gerekir. Kasko sigortası ise alacağınız aracın kasko değerine, yaşınıza, ehliyet alma tarihinize, geçmiş trafik ve kaza sicilinize bağlı olarak değişir.

Hayat sigortası ve trafik sigortası, zorunlu olmayan taşıt kredisi ürünleri arasında yer alsa da bazı bankalar, bu ürünlerin satışını yapmadan kredi kullandırmayı tercih etmezler. Zaten trafik sigortanız olmadan trafiğe çıkamayacağınız için trafik sigortanızı kredi kullanacağınız bankadan yaptırabilirsiniz. Ayrıca trafik sigortası primi, nereden teklif alınırsa alınsın birbirine yakın değerlerde olacaktır.

Hayat sigortası da trafik sigortası gibi banka tarafından kredi kullanımınızda zorunlu tutulabilir. Kredi hayat sigortası yaptırmak, vefat gibi istenmeyen durumlarda borcun ailenize kalması yerine sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında faydalı bir ürün olduğu söylenebilir.

Destek ferdi kaza sigortası, kritik hastalıklar sigortası, bankacılık hizmet paketi ya da bireysel emeklilik gibi bankacılık/sigortacılık ürünleri ise banka tarafından pazarlama amacıyla sunulmaktadır. Bu ürünlerin pazarlaması yapıldığında zorunluluk ilkesi hakkında bilgi sahibi olduğunuzu belirtebilirsiniz.

Taşıt Kredisinde Kasko Zorunlu mu?

Bankalar, taşıt kredisine konu aracı rehin altına alacaklarından muhakkak kasko yaptırmanızı isterler. Dilerseniz dışardan kendiniz de kasko teklifi alabilirsiniz. Bankaya almış olduğunuz kasko teklifini iletmeniz durumunda indirim yapılmasını sağlayabilirsiniz. Dışardan kasko yaptıracaksanız kredi çektiğiniz bankanın adının ve şubesinin kasko poliçesinde yer almasını sağlamalısınız. Dain-i Mürtehin yani rehinli alacaklı olan bankanın poliçede muhakkak yer alması gerekir. Bu durumu sigorta poliçenizi yaptırdığınız şirket ya da acenteye bildirmeniz gerekecektir.

YORUMLAR YAZ