• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  9,4945
  % 0,14
 • € EURO
  11,0506
  % 0,10
 • £ POUND
  13,1121
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  1,4904
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1353
  % 0,83
 • BITCOIN/TL
  559200,364
  % -3,32
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Taşıt kredisi çekmek isteyen bireylerin merakla yanıt aradığı sorulardan biri taşıt kredisi için gerekli evraklar nelerdir? şeklinde. Taşıt kredisi için istenen belgeler, bankaların hepsinde aynı olup bankanın size özel bir tahsis şartı getirmesinden kaynaklı ek belgeler ortaya çıkabilir. Bu durumda başvuru esnasında ilgili evraklar sizden talep edilecektir. Örneğin; başka bir kredinizi yakın dönemde kapattığınız halde kredi notu sorgulamanızda hâlâ aktif olarak görünüyorsa kredi başvurusu yaptığınız banka, kapama yazısı isteyebilir. Bu gibi durumlar dışında araç kredisi için gerekli evraklar tüm bankalar için aynıdır. Araç kredisi için gerekli belgelerin bazıları bankaya mail yoluyla iletilebilir. Taşıt kredisi için istenen evraklar, aracın 0 km olup olmamasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir; bu sebeple aracın sıfır olup olmamasına bağlı olarak değişen evraklardan söz edelim. Daha sonra her iki durumda da ortak olan belgelerden bahsedeceğiz.

0 Km Taşıt Kredisi İçin Gerekli Evraklar

0 km araç kredisi için gerekli evrak, aracı satın alacağınız bayi tarafından düzenlenecektir. Bu belge, proforma fatura ya da kısaca proforma olarak adlandırılabilir. Aracınızı alacağınız bayi ile görüşüp proforma fatura talebinde bulunmanız durumunda aracın güncel verilerini içeren proforma, bayi tarafından sunulacaktır.

Proforma faturada araca ait motor ve şase numaraları, aracın marka, model ve renk bilgileri gibi temel bilgiler yer almaktadır. Proformayı  kredi başvurusu yapacağınız bankaya iletmeniz gerekecektir.

2.El Taşıt Kredisi İçin Gerekli Evraklar

2.el araç kredisi için gerekli evraklar ise satın alınacak araca ait ruhsat fotokopisidir. Satıcıdan temin edebileceğiniz ruhsat görüntüsünü bankaya whatsapp, mail vb. yollarla da iletebilirsiniz. Bu gibi durumlarda görüntünün renkli ve rahat okunabilir olması gereklidir.

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

0 km ve 2.el araçlar için istenen farklı belgelerden söz ettikten sonra bir de her iki durumda da istenecek belgelere bir göz atalım. Alacağınız araca ait belgenin yanı sıra gelir durumunuzu gösteren belgeye de ihtiyacınız olacaktır. Gelir belgesinin çalışma durumuna göre farklılık göstermesi sebebiyle bu belgenin temin şeklini tablo halinde göstermeye çalışalım.

ÇALIŞMA DURUMUGELİR BELGESİ
KAMU PERSONELİMAAŞ BORDROSU YA DA E-BORDRO
EMEKLİEMEKLİ MAAŞI HESAP CÜZDANI
ÇİFTÇİÇİFTÇİ KAYIT BELGESİ (ÇKS)
SİGORTALI ÇALIŞANSİGORTA HİZMET DÖKÜMÜ VE MAAŞ BORDROSU
ESNAFVERGİ LEVHASI VE İŞLETME DEFTERİ HESAP ÖZETİ
ŞİRKET SAHİBİ/ORTAĞIVERGİ LEVHASI, SON 3 YILA AİT DETAY MİZAN  ve VERGİ BEYANNAMESİ KAYITLARI, TİCARET SİCİL GAZETESİ
KİRA GELİRİ SAHİPLERİKİRA ALINAN GAYRİMENKULE AİT TAPU YA DA RUHSAT ve KİRA SÖZLEŞMESİ
YORUMLAR YAZ