• YARIM ALTIN
  1.728,00
  % 0,69
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3381
  % 0,47
 • € EURO
  10,9043
  % 0,43
 • £ POUND
  12,8869
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  1,4616
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,1315
  % 0,21
 • BITCOIN/TL
  598067,138
  % 3,50
 • BIST 100
  1.433,17
  % 0,23

Sim Kart Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Sim Kart Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Sim kart bloke kaldırma nasıl yapılır? ve sim kart bloke nedir? gibi sorular, son birkaç yıldır hayatımıza giren bankacılık sorunları arasında yer almakta. Birçok kişi, sebebini dahi bilmediği bu tabirle karşılaştığında neden böyle bir hata aldığını merak ediyor. Peki, sim kart bloke neden olur? Sim kart blokesi nasıl kalkar? Sim kart blokesini kaldırmak için ne yapmalı? Gelin birbiriyle bağlantılı bu sorunları detaylıca cevaplayalım.

Sim Kart Bloke Nedir?

Sim kart bloke nedir? sorusuna verebileceğimiz birden fazla cevap mevcut. Eğer kartınızı 4.5G’ye uyumlu hale getirdiyseniz, operatör değişikliği yaptıysanız ya da sim kartınızı başka bir telefona taktıysanız bankanız, bunu algıladığı anda sim kartınızı bloke ederek sizin adınıza güvenlik önlemi alır. Zira böyle bir önlem alınmaması durumunda 3. kişilerin internet ya da mobil bankacılığınıza, dolayısıyla da tüm hesap bilgilerinize ulaşması mümkündür. Bunun önüne geçmek adına bankaların anlık olarak devreye soktuğu sim kart bloke sistemi, aslında son derece önemlidir. Bu sebeple sim kart bloke hatası aldığınızda bankanın bir sorun çıkarma amacıyla böyle bir yola başvurduğunu düşünmeyiniz.

Sim kart blokesi, fiziki sim kart değişikliklerinde de devreye girebilir. Şöyle ki, sim kartınızda bir sorun varsa ve operatör firmanıza başvurarak yeni bir kart almak isterseniz yine internet bankacılığı sim kart blokesi ile karşılaşırsınız. Tıpkı saydığımız diğer yöntemlerde olduğu gibi kartınız bloke edilmiş olur, bunun çözümü için bir sonraki başlıkta sunacağımız yöntemlerden birini kullanmanız gerekecektir.

Sim Kart Bloke Nedir

Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Sim kart blokesi nasıl kaldırılır? sorusunun da birden fazla yanıtı mevcuttur. Şubenize giderek sim kart bloke kaldırma formunu imzalamanız durumunda banka yetkilisi kartınız üzerindeki blokeyi birkaç dakika içerisinde kaldıracaktır. Eğer sistemde eksik bir bilgi yoksa müşteri hizmetlerini arayarak sim kart bloke kaldırma talebinde bulunabilirsiniz. Müşteri hizmetleri yetkilisinin size ileteceği tüm güvenlik sorularının cevabını eksiksiz verdikten sonra sim kart bloke kaldırma işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olur. Böylece internet bankacılığı sistemini kullanabilir, çeşitli işlemleriniz ve alışverişleriniz için tek kullanımlık SMS almaya devam edebilirsiniz.

Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır

Sim kart blokesi kaldırma nasıl yapılır? sorusunun bir diğer yanıtı da ATM kullanımıdır. Ne var ki ATM’den sim kart blokesi kaldırma işlemi her bankada olmayabilir. Bankaların bazıları bu işlemi yüksek güvenlik standardında gördüğünden ve cep telefonuyla birlikte kredi kartı ya da banka kartı gibi bankacılık ürünlerinin de çalınma olasılığına karşın bankamatikten sim kart bloke kaldırma işlemine izin vermeyebilirler.

Sim kart bloke kaldırma işlemi için kullanılabilecek son yöntem de bankaya talimat göndermektir. Sim kart bloke kaldırma dilekçesi hazırlayıp bankaya ulaştırmanız durumunda hattınız üzerindeki bloke banka tarafından kaldırılacaktır. Bunun için sizlere sim kart bloke kaldırma dilekçe örneği sunacağız. Bu örneği kendi bilgilerinize göre düzenledikten sonra bankaya yollamanız durumunda müşteri temsilciniz tarafından aranacaksınız ve sizden bu işlemin tarafınızca yapıldığına dair teyit alınacak. Bankanıza bu belgeyi fax yoluyla, e-posta ile ya da WhatsApp üzerinden göndermeniz mümkündür. 3 yöntemde de banka görevlisi teyit için sizi aramak durumunda kalacaktır. Sim kart blokesi kaldırma dilekçesi için alt kısımda yer alan görseli inceleyebilirsiniz. Örnekte yer alan banka ve bilgiler tamamen deneme amaçlı kullanılmıştır.

sim kart bloke kaldırma dilekçesi

Sim Kart Bloke Olursa Ne Olur?

Merak ettiğinizi düşündüğümüz sorulardan bir diğeri de sim kart bloke olursa ne olur? şeklinde. Sim kart bloke olursa bazı bankacılık işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz. Kart üzerindeki bloke kalkana kadar bu işlemleri yapma konusunda bir inisiyatif kullanamazsınız. Bu sebeple sim kartınız bloke olduğunda hemen bloke kaldırma yöntemlerinden birini devreye sokmanızı tavsiye ederiz. Sim kart bloke olursa ne olur? sorusuna vereceğimiz yanıtları maddeler halinde bu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hesabınızın olduğu bankanın internet ve mobil bankacılığına giriş yapamazsınız,
 • Telefon bankacılığıyla yapacağınız işlemler için gönderilecek tek kullanımlık şifre, size ulaşmayacaktır,
 • İnternet üzerinden güvenli alışveriş yapabilmeniz için (3D Secure yöntemiyle) gerekli onay şifresi telefonunuza ulaşmayacaktır,
 • SMS şifresi kullanarak internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı, kredi kartı ve hesap kartı gibi ürünlerin şifresini belirleyemez ve değiştiremezsiniz,
 • Online kredi başvurusu yapamazsınız, aynı şekilde bankaların anlaşmalı olduğu mağazalardan alışveriş kredisi de çekemezsiniz,
 • Kredi başvurusu yapamazsınız, yapsanız dahi kredinizi kullanamazsınız,
 • İnternet ve mobil bankacılık sistemlerine erişim sağlayamayacağınız için banka hesaplarınıza erişemez, bu servisler üzerinden normal şartlarda yaptığınız işlemleri yapamazsınız,
 • EFT, havale, fatura ödeme, otomatik fatura talimatı verme gibi dijital bankacılık işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz.
Sim Kart Bloke Olursa Ne Olur

Sim Kartım Bloke Oldu Nasıl Açabilirim?

Sim kartım bloke oldu nasıl açabilirim? diyenler için yazımızın geri kalan kısımlarında bu işlemin çözümlerinden söz ettik. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bankanın talebi yapanın siz olduğundan emin olmasıdır. Dolayısıyla sim kart blokesi kaldırma işlemlerinde bankaya talebi yapanın bizzat siz olduğunuzu kanıtlamanız gerekmekte. Vekaleten sim kart bloke kaldırma işlemlerinde noter teyitli vekaletnameniz olmalıdır. Vekaletnamede tüm bankacılık işlemlerine izin verilmiş olmalı ya da doğrudan sim kart bloke kaldırma işlemlerine yetkilidir ibaresi olmalıdır. Banka şubesine vekaletiniz olmadan gitmeniz ve bir başkasına ait sim kart blokesini kaldırma talebinde bulunmanız durumunda bu talebiniz direkt olarak reddedilecektir. Özetlemek gerekirse sim kartım bloke oldu nasıl açabilirim? diyen birinin kullanabileceği yöntemler şube, ATM ve müşteri hizmetleri gibi kanallardır.

Sim kart bloke kaldırma işlemleriyle alakalı aklınıza takılan diğer sorular için hemen alt bölümde yer alan yorum uygulamasını kullanarak sorularınızı bize iletebilirsiniz.

takipçi office 2019 home and business lisans
YORUMLAR YAZ
 • Ali köşkeroğlu4 ay önce
 • Sim kart blokesi kaldırma