• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  579084,264
  % -1,79
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Ne İşe Yarar?

Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Ne İşe Yarar?

Sanal kart, özellikle son yıllarda duyduğumuz kredi kartı kavramlarından biri olup internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde kullanabileceğiniz tek seferlik bir kart türüdür. Sanal kart nedir? sorusunun ardından bir de bu kartlarla ilgili merak edilen diğer sorular hakkında işinize yarayacak bazı ipuçlarını sunalım.

Sanal Kart Ne İşe Yarar?

Sanal kart, internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde size daha güvenli bir alışveriş ortamı sunmaktadır. İnternet alışverişlerinde bilindiği üzere adınız soyadınız, kart numaranız, kartınızın son kullanma tarihi ve kart arkasında yer alan CVV kodunu alışveriş sitesinde kullanmanız gerekir. Bu bilgiler güvenliği yeterli olmayan web siteler için tehdit oluşturabilir. Ayrıca güvenilir sitelerde bile zaman zaman bazı açıklar olabilir. Bu sitelere saldırı düzenleyen kötü niyetli kişiler, sistemde kayıtlı kart bilgilerine ulaşabilirler. Böyle durumlarda zarar görmemek adına sanal kart oluşturmak daha mantıklıdır.

Sanal Kart Oluşturma

Sanal kart kullanmak için ilk olarak bir kredi kartına sahip olmalısınız. Kart bankanızın internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı üzerinden sanal kart oluşturma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.  Oluşturduğunuz sanal karta ana kartınız üzerinden limit aktarabilirsiniz. Sanal kart, alışveriş işlemlerinin hemen öncesinde oluşturulmalı ve yalnızca yapılacak harcama kadar limit yüklenmelidir.

Sanal kart oluşturma işlemini bir de örnekle açıklayalım. Örneğin; 3.000 TL limitli bir kredi kartına sahipsiniz ve internet üzerinden 500 TL’lik bir harcama yapacaksınız. Yukarıda saydığımız alternatif kanallardan birini kullanarak sanal kart oluşturmalı ve ana kartınızdan 500 TL limiti sanal kartınıza aktarmalısınız. Dilerseniz 500 TL’nin üzerinde yükleme de yapabilirsiniz; fakat alışveriş sonrasında bu limit otomatik olarak kartınıza geri aktarılacaktır. Aktarım sonrasında ana kart limitiniz 2.500 TL’ye düşerken 500 TL limitli bir sanal kartınız olacaktır.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart oluşturma işlemi sonrasında yeni kart için geçici bilgiler sistem tarafından üretilecektir. Sanal kartınıza ait bu bilgileri kullanarak alışverişinizi güvenle yapabilirsiniz. Bu bilgiler tek seferlik kullanılacağından bilgilerin başkasının eline geçmesinin de bir önemi olmayacaktır. Zira alışverişiniz sonrasında bilgileriniz silinecek ve eldeki bilgilerin yeni harcama için hiçbir etkisi kalmayacaktır.

Bireylerin bu kart tipiyle ilgili merak ettiği bir diğer husus da sanal kart ücretli mi şeklindedir? Bankalar, sanal kart için müşterilerinden herhangi bir ücret talep etmezler. Yine de yenilenen mevzuatlar gereği bankanızın ilgili sayfasından bu konuda bilgi almanızı öneririz.

YORUMLAR YAZ