• YARIM ALTIN
  1.728,00
  % 0,69
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3340
  % 0,41
 • € EURO
  10,8591
  % 0,26
 • £ POUND
  12,8678
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  1,4597
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,1314
  % 0,15
 • BITCOIN/TL
  597793,589
  % 3,12
 • BIST 100
  1.429,43
  % -0,03

Pos Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pos Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pos başvurusu için gerekli evraklar nelerdir? ve pos başvurusu için gerekenler nelerdir? şeklindeki sorular, pos cihazı almak isteyenlerin en sık dile getirdiği sorular arasında yer alıyor. Öncelikle şunu belirtmemizde fayda var ki birçok sitede pos başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? sorusuna verilen yanıtların çoğu günümüzde geçersiz. Her şeyden önce hiçbir banka, adınıza kayıtlı fatura, işletme adres belgesi gibi absürt belgeleri pos başvurusu için gerekenler arasında kabul etmez. Dolayısıyla internet ortamında gördüğünüz bu gibi yanlış bilgilere dayanarak gereksiz evrak teminiyle uğraşmayınız. Pos başvuru evrakları, bankadan bankaya elbette değişim gösterebilir; fakat arada bu derece ciddi farklar olmayacaktır. Size vereceğimiz pos başvurusu için gerekli evraklar listesinde yer alan belgeleri temin ederek tüm bankalardan rahatlıkla pos cihazı alabilirsiniz.

Pos Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Hangileri?

Pos başvurusu için gerekli evraklar, işletme tipine göre farklılık gösterebileceğinden firmanızın şahıs firması ya da tüzel şirket olmasına bağlı olarak temin etmeniz gereken evrakları da ayırt edeceğiz. Şahıs firması pos cihazı başvurusu için gerekli evraklar şunlardır;

 • Şahıs şirketi sahibinin güncel kimliği,
 • Şahıs firmasına ait güncel vergi levhası,
 • Noterden alınmış imza beyannamesi,
 • Oda Kayıt veya Faaliyet Belgesi (Bazı bankalarca istenmemektedir)

Pos başvurusu için gerekli belgeler listesinde gördüğünüz gibi şahıs firmalarının pos başvurularında ekstrem belgeler yer almıyor. Sadece temel belgelerle bankalara pos cihazı başvurusu yapabiliyorsunuz. Üstelik kimlik dışındaki belgeleri banka görevlisine internet ortamında da iletebilirsiniz. Eğer şahıs firmanız varsa sadece güncel kimlik belgesiyle bankaya gidiniz ve pos başvurusu yapmak istiyorum, şeklinde bir talepte bulununuz. Eğer o bankada hesabınız yoksa ilk olarak size banka hesabı açılacaktır. Bankada hesabınız varsa hesap açılış işlemleriyle vakit kaybetmenize gerek olmayacaktır. Mevcut hesabınıza yalnızca ticari nitelikte cari pos hesabı tanımlanacaktır. Diğer belgeler fiziki olarak yanınızda değilse bile banka görevlisine e-mail yoluyla kolayca gönderebilirsiniz. Banka şubesindeyken belgeleri mail atmanız durumunda pos başvurusu alınacak ve pos cihazınız banka tarafından belirlenen zaman diliminde işletmenize gönderilecektir.

Limited şirket, anonim şirket gibi tüzel kişiliği haiz kuruluşların pos cihazı başvurusunda gerekli evraklar ise şunlardır;

 • Firma adına pos başvurusu yapacak ortak ya da yetkilinin güncel kimliği,
 • Vergi levhası,
 • Noterden alınmış güncel imza sirküleri,
 • Oda Kayıt veya Faaliyet Belgesi (Bazı bankalar istemeyebilir),
 • Ticaret Sicil Gazetesi (Güncel olmalı ve ortaklık/yetki durumunu göstermelidir)
 • Eğer şirketin ana adresi dışında bir şube ya da bayiliğe pos cihazı alınacaksa o şubenin firmaya ait olduğunu gösteren Ticaret Sicil Gazetesi.

Şirket adına bir tek yetkili ya da ortak başvuru yapacaksa diğer ortakların kimlik bilgilerine gerek olmayacaktır; fakat banka ile aynı zamanda kredili, limitli bir çalışma içerisine girilecekse o zaman ortakların kimliklerine de ihtiyaç olacaktır. Şahıs firmalarının pos başvuru işlemlerinde olduğu gibi tüzel kişiliklerin başvurularında da kimlik dışında kalan evrakların e-mail yoluyla bankaya iletilmesi söz konusu olabilir. Pos başvurusu için yetkili bir ortağın banka şubesine kendi kimliğiyle giderek tüm pos başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi mümkündür.

Pos Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Yukarıda saymış olduğumuz pos başvuru evrakları dışında bankada alınacak bazı evraklar da mevcuttur. Bu evraklar pos başvuru evrakları olarak tanımlanır ve her bankanın kendi prosedürüne göre farklı özellikte olabilir. Pos başvuru sözleşmesi, işyeri istek formu gibi formlar banka tarafından size verilecek olup bu belgelerin ilgili kısımlarını imzalamanız istenir. Pos başvuru ve bilgilendirme evraklarını imzalamadan önce pos ücretleri ile ilgili maddeleri dikkatlice okumanızı öneririz. Hatta pos başvurusu yapmadan önce pos başvuru bilgilendirme formunu bankadan alarak incelemeniz daha yararlı olacaktır. Pos başvuru sözleşmesinde pos cihazının çeşidi, size sunulacak pos komisyon oranı, pos masrafları, pos cihazının hangi adrese gönderileceği gibi bilgiler yer alır. Pos başvurusu yaparken ekstrenizin e-posta yoluyla gönderilmesini istiyorsanız sözleşmenin ilgili alanına mutlaka güncel e-posta adresinizi de yazınız. Böylece her ay standart posta yoluyla gönderilen ekstrelerle uğraşmak durumunda kalmazsınız ve dijital ortamda pos ekstrelerinizi daha kolay saklayabilirsiniz.

Pos cihazı başvurusu için gerekli evraklar, bazı pos türlerinde değişkenlik gösterebilir. Bu ayrıma tabi olan pos cihazlarını ek başlıklar altında inceleyeceğiz.

Pos Başvurusu İçin Gerekenler Nelerdir?

Gelelim pos başvurusu için gerekenler nelerdir? Burada pos için gerekli evraklar yerine gerekli şartlardan söz edeceğiz. Eğer bir bankadan pos cihazı almak istiyorsanız, o bankanın pos şartlarına tam uyum sağlamanız gerekir. Pos başvurusu için gerekenler şunlardır;

 • Şirketiniz resmi olarak tescil edilmiş olmalıdır,
 • Vergi levhanızın olması gerekmektedir,
 • Noterden alınmış imza beyannameniz ya da sirküleriniz olmalıdır,
 • BKM (Bankalar Arası Kart Merkezi) fesih kaydınız olmamalıdır,
 • Pos başvurusu için gerekli yetkinizin olması gerekir (Tüzel kişiliklerde)
 • Banka hesabı, pos, kredi kartı ya da kredi gibi bankacılık ürünlerinin kullanımında usulsüzlük cezanız olmamalıdır,
 • Pos kullanımı konusunda şahsınız ya da firmanız hakkında usulsüzlük bulunmamalıdır,
 • Vekaleten pos başvurusu yapılacaksa pos başvurusu yapabilme yetkisinin vekaletnamede açıkça tanımlanmış olması gerekir,
 • Başvuru yapacak kişinin okuryazar olması gerekir.
Pos Başvurusu İçin Gerekenler Nelerdir

Yazar Kasa Pos Almak İçin Gerekli Evraklar

Yazar kasa pos almak için gerekli evraklar, hemen hemen her bankada aynıdır. Yukarıda saymış olduğumuz evraklar, yazar kasa pos başvurusu için gerekli evraklar arasında yer alır. Bu belgelere ek olarak bankaya hangi marka yazar kasa pos kullandığınızı iletmeli, bankanın o marka pos cihazı için uygun sisteme sahip olup olmadığını öğrenmelisiniz. En çok tercih edilen yazar kasa pos markaları şunlardır; Beko, Philips, Vera, İngenico. En iyi yazar kasa pos markaları olarak da bilinen bu markalar, tüm bankalar tarafından uygun görülmektedir. Eğer daha az tercih edilen bir yazar kasa pos cihazınız varsa başvuru öncesinde bankadan söz konusu marka için hizmet verilip verilmeyeceğini mutlak suretle sormalısınız.

Yazar kasa pos için gerekli evraklar, az önce de belirttiğimiz üzere önceki başlıkta yer alan evraklardır. Bunlara ek olarak yazar kasanın arka kısmında yer alan barkod görüntüsü, kullanılan yazar kasa pos cihazından çıkarılmış bir adet pos fişi ya da pos cihazına ait kullanım kılavuzunun kapak fotoğrafı belgelerinden yalnızca birini bankaya ibraz etmeniz yeterlidir. Banka, bu belgelerden birinde yer alan yazar kasa pos seri numarası ile sistem girişlerini yapacaktır. Söz konusu girişler sonrasında banka tarafından yazar kasa pos markanızın genel merkezine gerekli parametreler gider. Pos cihazı şirketi de banka tarafından gönderilen bilgileri pos cihazına sistem üzerinden iletir. Tüm bu işlemler sonrasında bankanın pos sistemi yazar kasanıza tanımlanmış olur.

Yazar Kasa Pos Almak İçin Gerekli Evraklar

Sanal Pos Nasıl Alınır?

Sanal pos nasıl alınır? Sanal pos için gerekli evraklar nelerdir? gibi sorular da pos başvurusu ile alakalı fazlasıyla merak edilen sorular arasında yer almakta. Sanal pos nasıl alınır? sorusunun ilk yanıtı bir e-ticaret ya da e-ürün sistemine sahip olmaktır. Ürün ve hizmet satışlarınızı belirli bir web site ya da uygulama üzerinden gerçekleştiriyorsanız sanal pos başvurusu yapabilirsiniz. Sanal pos başvurusu için gerekli evraklar, diğer pos türlerinde istenen evraklarla aynıdır. Bunlara ek olarak sitenizin gerekli güvenlik sistemlerine sahip olması, en önemlisi de SSL sertifikanızın bulunması gerekir. Sanal pos için gerekenlerle beraber bir bankaya başvurduğunuzda sisteminiz kontrol edilir ve gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınıza bakılır. Sanal pos almak için gerekenleri sağlamanız durumunda pos başvurunuz olumlu sonuçlanacak ve banka tarafından site ya da uygulamanıza gerekli parametreler tanımlanacaktır. Böylece e-ticaret siteniz üzerinden yapacağınız satışların ödemesini sanal pos vasıtasıyla tahsil edebileceksiniz.

tiktok beğeni
YORUMLAR YAZ