• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  579196,420
  % -1,93
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Neden Kredi Kartı Alamıyorum?

Neden Kredi Kartı Alamıyorum?

Kredi kartı, ülkemizde en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biridir. Öyle ki günlük harcamaların büyük kısmı nakit paradan ziyade kredi kartı ile yapılmaktadır. Kredi kartı, bu sebeple bireylerin büyük ihtiyaç duyduğu bankacılık ürünlerinden biridir. Bu yazımızda kredi kartı başvurusu olumsuz sonuçlanan bireylerin sıkça dile getirdiği; neden kredi kartı alamıyorum? Kredi kartı neden çıkmaz? Neden kredi kartı çıkmıyor ve bankalar neden kredi kartı vermez? gibi soruların yanıtlarını sunacağız.

Neden Kredi Kartı Çıkmıyor?

Bankalar, kredi kartı tahsis edecekleri müşterilerinin bazı kriterleri sağlamasını ister. Bu kriterler arasında ilk sırada kredi notu gelir. Kredi kartı başvurularınızın olumlu sonuçlanabilmesi için kredi notunuzun yeterli seviyede olması gerekir. Bankalar, genellikle kredi notu 0 ile 1200 arasında olanlara kredi kartı vermezler. 1200-1350 arasında bir kredi notuna sahipseniz banka şubesinden yapacağınız kredi kartı başvurusu şube yetkisi ile olumlu sonuçlanabilir. Eğer kredi notunuz 1350’nin üzerinde bir değere sahipse ve açıklayacağımız diğer kriterleri de sağlıyorsanız hemen hemen tüm bankalardan kredi kartı alabilirsiniz. Bu gibi durumlarda internet ya da mobil üzerinden yapacağınız kredi kartı başvurularınız hemen karşılık bulacaktır.

Bankaların kredi kartı başvurularında önemsedikleri bir diğer kriter de gelir durumudur. Normal şartlarda toplam kredi kartı limitiniz aylık gelirinizin en fazla 4 katı kadar olabilir. Bu sınır LKS limiti olarak da bilinmektedir. LKS limiti nedir? sorusunun yanıtı tam olarak gelir tutarının maksimum 4 katına kadar kredi kartı limitine sahip olunması kuralıdır. Örneğin; aylık 5.000 TL gelire sahipseniz bankalardan alabileceğiniz toplam kredi kartı limitiniz maksimum 20.000 TL olacaktır. Ne var ki bazı bankalar kredi kartından elde ettikleri kazancı arttırma amacıyla bu kuralı es geçebilmektedirler. Tarafınızdan gelirinizin daha yüksek olduğuna dair beyan alan bankalar, LKS limitinin üzerinde kart limiti sunabilirler. Normal şartlarda LKS limiti hesaplama GELİR X 4 (gelir çarpı dört) şeklindedir.

Bankalar Neden Kredi Kartı Vermez?

Yukarıdaki şartları sağladığınız halde kredi kartı alamıyorsanız başka bir sıkıntıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Örneğin; iyi bir gelire sahipsiniz ve kredi notunuz belirttiğimiz değerlerin üzerinde; ama yine de kredi kartı alamıyorsanız geçmiş sicilinizi gözden geçirmenizde fayda var. Eğer son 5 yıl içerisinde kredi sicilinizde idari veya kanuni takip kaydı varsa bankalara yaptığınız kredi kartı başvuruları bu durumdan olumsuz etkileniyor olabilir. Ayrıca aktif haciz ve icra kayıtları da kredi kartı taleplerinizi etkileyecektir. Bu gibi durumlardan biri yoksa muhtemelen LKS limitine takıldığınız için kredi kartı alamıyorsunuzdur. Eğer kullanmadığınız kredi kartlarınız varsa bu kartları kapattıktan sonra istediğiniz bankaya yeniden kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Puanınızı yükseltmek için kredi kartına ihtiyaç duyuyorsanız ve hiçbir bankadan kredi kartı alamıyorsanız sitemizde daha önce de yer verdiğimiz nakit blokeli kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için herhangi bir bankaya giderek nakit blokeli kredi kartı almak istediğinizi beyan edebilirsiniz. Böyle bir durumda hesabınıza yatıracağınız tutar banka tarafından blokeye alınarak karşılığında size kredi kartı verilecektir. Bu kartı 4-5 ay düzenli kullanıp bir de ödemelerinizi düzenli yaparsanız blokedeki paranızı çözdürebilirsiniz. Böylece kredi notunuz yükselmiş olacağından diğer bankalara da kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Çok fazla kredi kartı başvurusunda bulunmak, bankalar nezdinde kötü bir intiba yaratacaktır. Gereksiz yere kredi kartı başvurusu yapmaktan vazgeçmeli ve yalnızca ihtiyaçlarınız doğrultusunda başvuruda bulunmalısınız. Zira bankalar başvuru esnasında son 1 ay, son 3 ay, son 6 ay ve son 1 yıl içerisinde yapmış olduğunuz kredi kartı başvuru sayınızı görebilmektedirler.

YORUMLAR YAZ