• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  576438,666
  % -2,71
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Neden Kredi Çekemiyorum?

Neden Kredi Çekemiyorum?

Bankalara yaptığınız başvurular her zaman reddediliyor ve neden kredi çekemiyorum? diyorsanız size özel hazırladığımız bu rehber niteliğindeki içeriği sonuna kadar dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Eğer bankalardan kredi çekemiyorsanız bunun farklı sebepleri olabilir; bu sebeple neden kredi çıkmıyor? sorusu için sizlere birden fazla cevap sunacağız. Bu cevaplardan sizler için uygun olanı tespit edip eksikliği giderdikten sonra tekrar kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Neden Kredi Vermiyorlar?

Bankalar, kredi verirken birden fazla kriter üzerinden değerlendirme yaparlar. Bu değerlendirmelerin başında da bireysel kredi notu gelir. Kredi notu, 0 ile 1900 arasında değişen ve bankacılık ürünlerindeki ödeme performansınızı gösteren bir veri grubudur. Kredi kartı, ek hesap (KMH) ve kredi ödemelerinizi düzenli olarak yapmıyorsanız kredi notunuz düşük olacak ve bankalara yapmış olduğunuz kredi başvuruları muhtemelen olumsuz sonuçlanacaktır. İlk iş olarak findeks kredi notunuzu öğrenmeli ve yeterli seviyede olup olmadığını tespit etmelisiniz.

Bankalar, kredi verecekleri müşterilerinin kredi notunun en az 1200 olmasını ve aktif gecikmelerinin bulunmamasını isterler. Eğer aktif durumda bir gecikmeniz söz konusu ise biran önce borcunuzu ödemenizi tavsiye ederiz. Kredi notunuz ne kadar yüksekse bankalardan kredi alma olasılığınız o derece artar. Gecikmedeki borçlarınızı ödedikten sonra yaklaşık 1 ay boyunca yeni kredi başvurusunda bulunmayın. Bu başvurular kredi kartı ve ek hesaplar için de geçerlidir. Gecikmenin kapatılmasının ardından 1 aylık süre zarfında kredi notunuz yeniden düzene girmeye başlayacaktır. Başvuru yapmama süreniz ne kadar uzun olursa yapacağınız başvurunun olumlu sonuçlanma olasılığı da o derece artar.

Aktif kredi borçlarınız gibi kefil olduğunuz krediler de kredi notunuzu etkileyecektir; bu sebeple kefil durumunda olduğunuz kredilerin güncel ödeme durumunu muhakkak gözden geçiriniz.

Kredi Notum Neden Yükselmiyor?

Kredi notum neden yükselmiyor? Kredi notum neden düşük ya da kredi notum nasıl düzelir? tarzındaki sorular, son dönemde oldukça artmış durumda. Türkiye’ nin kredi araştırmalarına bakıldığında kredi not ortalamasının biraz düşük olduğu görülüyor. Bireylerin ekonomik gücü ile ters orantılı harcama kültürleri, kredi not ortalamasının düşük olması altında yatan en önemli sebep olarak göze çarpmakta. Şöyle ki; bireyler, gelirlerinin çok üzerinde harcama ya da tüketim yapıyorlar; bu

İlgili İçerik

Neden Kredi Çıkmıyor?

Neden kredi çıkmıyor? sorusunun bir diğer yanıtı da aktif haciz ve icra kayıtlarıdır. Aktif durumunda bir haciz ya da icranız varsa ilk iş olarak bu kayıtlara ait borçları kapatmanız gerekir. Vergi borcundan kaynaklı kayıtlar için ilgili vergi dairesi ile irtibata geçmelisiniz. Eğer haciz veya icra kaydınız bulunuyorsa bankalar size kredi vermeyi tercih etmeyecektir.

Kredi çekebilmek için bankalar tarafından aranan bir diğer kriter de gelir durumudur. Kredi taksitlerinizi hangi gelirinizle ödeyeceğinizi bankaya belgelerle beyan etmeniz gerekecektir. Maaşlı çalışansanız maaş bordronuzla, işletme sahibiyseniz muhasebecinizden alacağınız işletme defteri hesap özeti evrakınızla, şirket sahibi veya ortağıysanız şirketinize ait mali verilerle bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Gelirinizin kredi taksitlerini ödeyecek düzeyde olması şarttır. Örneğin; aylık maaşınız 4.000 TL ise ve başka bir krediniz yoksa bankadan alacağınız kredinin taksitleri en fazla 2.000 TL olmalıdır. Bankalar, bu gibi durumlarda %50’nin biraz üzerine çıkabilmektedirler. Ayrıca kira geliri, tarım geliri gibi resmi diğer gelirler de belgelerle beyan edilmek suretiyle bankaya iletilebilir.

Bankalar, müşterileri için belirli bir kredi limiti tahsis edebilirler. Eğer gelirinizin çok üzerinde bir talebiniz varsa krediniz bundan dolayı çıkmıyor olabilir, bu durumda kredi talebinizi biraz düşürerek yeniden talepte bulunmanızı öneririz.

Kredi Çıkmıyor Ne Yapabilirim?

Kredi çıkmıyor ne yapabilirim? diye merak ediyorsanız ilk olarak yukarıda saymış olduğumuz şartları gözden geçirin. Bu noktalarda bir eksikliğiniz bulunuyorsa mutlaka ilk etapta bu eksikliği gideriniz. Eğer yukarıdaki şartları sağlamaya başlarsanız bankalardan kredi almanın aslında ne kadar rahat olduğunu fark etmiş olursunuz. Üstelik bazı bankaların internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasını kullanarak bile 5 dakikada kredi çekebilir hâle gelirsiniz.

Eşimin Sicili Beni Etkiler mi?

Birçok kişi, yukarıdaki şartları sağladığı halde kredi çekememekten şikayet etmekte. Çoğu kişinin bilmediği durumlardan biri de aynı risk grubundaki kişilerin birbirlerinin kredi taleplerini etkiliyor olmasıdır. Şöyle ki evliyseniz eşinizle, değilseniz aynı evde ikamet ettiğiniz anne, baba ve kardeşlerinizle ortak risk grubunda sayılırsınız. Bankalar, kredi talepleri esnasında bu gibi sorgulamaları da yaparlar. Belki düşük tutarlı bir ihtiyaç kredisi talebinizde bu durumla karşılaşmayabilirsiniz; fakat yüksek montanlı kredilerinizde ilgili banka sizle birlikte risk grubunuzda yer alan kişileri de sorgulayacaktır. 

Yukarıda sözünü ettiğimiz durumla birlikte kafanızda eşimin sicili beni etkiler mi? sorusu belirebilir. Evet,  eşinizin sicili çekeceğiniz kredi tutarına bağlı olmak kaydıyla sizi de etkileyecektir. Eşlerden birinin ödeme konusunda sıkıntı çekiyor olması doğal olarak diğer eşi de etkileyeceğinden kredi talepleriniz olumsuz sonuçlanabilir. Özetle eşimin kredi sicili bozuk beni etkiler mi? sorusunun yanıtı evettir. Örneğin; 10.000 TL ihtiyaç kredisi talebiniz bankanın eşinizin sicilini mazur görmesine olanak verebilir; fakat 200.000 TL konut kredisi talebinde bulunduğunuzda eşinizin bozuk siciliyle yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz.

Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Yukarıda yer alan tüm kriterleri sağladığınız halde kredi çekemiyorsanız kredi notunuzu findeks üzerinden sorgulamanızı tavsiye ederiz. Findeks raporunuzda eksik olduğunuz yönler mutlaka yer alacaktır. Eğer aktif ya da pasif durumda sahibi/ortağı olduğunuz şirket varsa ve bu şirkete ait ticari kredi ödemelerinde (çek ve senet ödemeleri de dahil) sıkıntı yaşanıyorsa bu durum bireysel kredi taleplerinizi de etkiliyor olabilir.

YORUMLAR YAZ