• YARIM ALTIN
  1.727,00
  % 0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3466
  % 0,54
 • € EURO
  10,8800
  % 0,45
 • £ POUND
  12,8868
  % 0,37
 • ¥ YUAN
  1,4619
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,1315
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  597240,198
  % 3,43
 • BIST 100
  1.432,24
  % 0,17

Maaş Hesabı Açma. Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Maaş Hesabı Açma. Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Kredinfo.com olarak bugün sizlere bankacılara maaş hesabı açma ile alakalı maaş hesabı nedir? Maaş hesabı nasıl açılır? Maaş hesabı nasıl kapatılır? Maaş hesabı kredi kartı aidatı var mı? Maaş hesabı avantajları nelerdir? ve maaş hesabı taşıma nasıl yapılır? gibi soruların yanıtlarından söz edeceğiz. Maaş hesabı ile alakalı her tür bilgiyi vereceğimiz bu yazının sonda varsa sorularınızı en alt bölümde yer alan yorumlar özelliğini kullanarak bize iletebilirsiniz.

Maaş Hesabı Nedir?

Maaş hesabı nedir? sorusunun yanıtı hemen herkes tarafından bilinse de doğru şekilde bir kez daha açıklamakta fayda var. Maaş hesabı, sigortalı bir çalışanın maaşını bankalar aracılığıyla almasına olanak sunan, kayıt dışı ekonominin önüne geçebilmek adına personel ödeme işlemlerinin resmi kanallar üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde işveren, çalışan ve banka olmak üzere 3 taraf bulunmaktadır. İşveren, bir banka ile maaş anlaşması yaparak personellerinin maaş ödemelerinin ilgili banka aracılığıyla gerçekleştirmesinde önemli bir rol oynar. Çalışan, işverenin yönlendireceği bir bankada maaş hesabı açarak çalışma saati karşılığında alacağı ücreti banka kanalıyla alabilir. Taraflardan sonuncusu olan banka da işveren ve çalışan arasındaki ödeme işlemini sağlar.

Maaş Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Maaş hesabı açmak için gerekli belgeler; T.C kimlik kartı, nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport evraklarından birinin aslıdır. Ayrıca banka ile işveren arasında gerekli sistem kurulamamışsa iş yerinden alınacak çalışma belgesi de banka tarafından istenebilir. Günümüzde bu tip mutabakatlar kolay sağlandığından ve banka görevlisi gerekli durumda işyerinin ilgili biriminden telefonla bilgi alabildiğinden çalışma belgesi kullanımına çok az rastlanmaktadır. Ancak bazı işyerleri bankadan özellikle böyle bir talepte bulunabilirler. Ayrıca maaş hesabı açmak için okur yazar olmak gerekir.

18 yaşından küçüklere maaş hesabı açabilmek için ise SGK giriş belgesi ya da az önce bahsettiğimiz üzere çalışma belgesi istenir. Bu belgeler olmadan hesap açılacaksa bireyin velileri de bankaya gitmelidir. Staj için hesap açtırma işleminde ise öğrenci belgesi kullanılabilir.

Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Maaş hesabı nasıl açılır? sorusuna verebileceğimiz birden fazla cevap söz konusu. Gelin bu cevapları daha detaylı bir biçimde incelemeye çalışalım. İşveren, maaş hesabı anlaşmasını yeni yaptıysa ve tüm personellere ilk defa hesap açılacaksa ya çalışanlar bankaya gruplar halinde gönderilir ya da banka yetkilileri belirlenen bir günde işyerini ziyaret ederek maaş hesabı açtırmak için gerekli belgeleri alarak hesapları açarlar. Özellikle çok sayıda çalışanı bulunan güçlü firmalarda genellikle ikinci seçeneğe rastlanmaktadır. Çalışanlar açısından da daha kolay olan bu işlemde banka yetkilileri işyerine gelerek gerekli imzaları alır ve maaş hesaplarını açarlar. Çalışanlara isimsiz ATM kartı verilecekse imzalar alındıktan sonra çalışana maaş kartı verilir ve kartın şifresi kayıt esnasında çalışandan alınan cep telefonuna SMS olarak gönderilir. Eğer isimsiz maaş kartı yerine basılı kart gönderilecekse çalışanın ikametgah adresine, işyerine ya da yine çalışan tarafından belirlenecek bir adrese gönderilebilir. Maaş kartının gönderim süresi genellikle 10-15 gün arasında gerçekleşmektedir. Maaş kartım gelmedi ne yapmalıyım? diyorsanız bankadaki müşteri temsilcinizi arayarak ya da doğrudan bankanın çağrı merkezini arayarak kartım nerede bilgisine ulaşabilirsiniz.

Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Maaş hesabı nasıl açılır? sorusuna verdiğimiz bir diğer yanıt ise çalışanın bankaya giderek maaş hesabı açtırması şeklinde. İşveren, işyerinde bir organizasyon yaparak çalışanlarını tek tek ya da gruplar halinde bankaya yönlendirerek maaş hesabı açtırmalarını sağlayabilir. Eğer işe sonradan girdiyseniz ve diğer tüm çalışanların maaş hesabı işlemleri daha önce yapıldıysa bireysel olarak bankaya giderek maaş hesabı açtırmak istiyorum diyerek işlemlerinizi yapabilirsiniz. Daha önce o bankada hesabınız bulunuyorsa mevcut hesabınızın maaş hesabı olarak güncelleyebilirsiniz. Bunun için banka tarafından vadesiz hesabı maaş hesabına çevirme dilekçesi alınacak ve işlemleriniz aynı gün içerisinde gerçekleştirilecektir. Kimliğiniz, adresiniz, telefon numaranız ya da imzanız değiştiyse mutlaka bu güncellemeleri de yaptırınız ve bankadan bu şekilde ayrılınız. Banka telefon numarası güncelleme işlemleri daha önceki yazılarımızda da ifade ettiğimiz üzere doğrudan şubeye gidilerek veya banka telefon numarası değiştirme dilekçesi verilerek yapılabilir.

Maaş Hesabı Nasıl Kapatılır?

Maaş hesabı nasıl açılır sorusunun ardından gelelim çok merak edilen bir diğer soru olan maaş hesabı nasıl kapatılır? sorusuna. Maaş hesabı kapatmak için de birkaç yöntem mevcuttur. Bankaya giderek iş ilişkisinin sona erdiğini belirterek hesabınızın kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetlerini arayarak da maaş hesabı kapatma işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün. Bankadaki müşteri temsilcinizin ya da şubenizin iletişim bilgileri varsa maaş hesabımı kapatmak istiyorum diyerek şubenize bir talimat gönderebilirsiniz. Şubeye gittiğinizde maaş hesabı kapatma dilekçesi size hazır olarak sunulacak ve yalnızca imzanız alınarak hesabınız kapatılacaktır. Maaş hesabını kapatmak için hesaptaki kalan bakiyeyi çekmeniz, varsa kredi kartı, kredi gibi ödemelerinizi yapmanız, sigorta vs gibi bir ödemeniz varsa yapmanız ve yine varsa otomatik ödeme talimatlarınızı iptal ettirmeniz gerekir. Maaş hesabınız kapatıldıktan sonra bu hesaba bağlı ATM ve kredi kartlarınız da iptal edilebilir.

Maaş Hesabı Kredi Kartı Aidatı

Siz değerli kullanıcılarımızdan sıkça gelen sorulardan biri de maaş hesabı kredi kartı aidatı ile alakalı. Bankalar, maaş müşterilerinden genellikle kredi kartı aidatı almazlar; fakat bu konu hakkında tam bilgi almadan kredi kartı başvurusu yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Eğer maaş hesabı açıktan sonra banka tarafından talebiniz olmadan kredi kartı gönderildiyse mutlaka maaş hesabı kredi kartı aidatı olup olmadığını kontrol ettiriniz. Bazı bankalar, maaş hesabı kredi kartı aidatı almamak için belirli özellikleri kapalı kartları maaş müşterilerine vermeyi tercih ederler. Bu kartlar genellikle taksitsiz, nakit çekimsiz ve temassız ödeme özelliksiz olur. Birçok banka ise normal müşterilerine aidat karşılığında verdiği kartlar için maaş müşterilerinden kredi kartı aidatı almazlar. Bu durum bankadan bankaya değişkenlik göstereceği için bankanızdan mutlaka maaş hesabı kredi kartı aidatı olup olmadığını öğrenmelisiniz. Ayrıca maaş hesabınız işten çıktıktan sonra da kullanılabilir. İşten çıktıktan sonra o işyeri için açtırmış olduğunuz hesabınızı kapatmadıysanız sizden kredi kartı aidatı alınmaya başlanabilir. Bunun önüne geçebilmek adına kredi kartını kapattırmanız gerekecektir. Maaş hesabı kredi kartı aidatı iadesi, işten çıkılması durumunda alınamayabilir. Eğer o işyerinde çalışmaya devam ettiğiniz halde aidat alınıyorsa bankanıza maaş hesabı kredi kartı aidat iadesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Talebiniz incelendikten sonra kredi kartı aidatı iade edilecektir.

Maaş Hesabı Kredi Kartı Aidatı

Maaş Hesabı Avantajları Nelerdir?

Bankaların maaş hesabı avantajları değişebildiğinden maaş hesabı avantajları nelerdir? sorusuna hemen her banka tarafından sunulan avantajlar üzerinden yanıt vereceğiz. Banka maaş hesabı avantajları nelerdir? sorusuna şu yanıtları vermemiz mümkün;

 • Hesap işletim ücreti alınmaz,
 • ATM kartı ve kredi kartı aidatı alınmaz,
 • Maaş müşterilerine uygun faiz oranları ile uygun oranla kredi çekebilirsiniz,
 • Genellikle otomatik ödeme talimatı vermeniz istenmez,
 • Mevduatınız varsa standart müşterilerden daha yüksek oranlarla mevduatınızı vadeli hesaplarda değerlendirebilirsiniz,
 • Size özel tahsis edilmiş bir müşteri temsilcisi olacağı için bankacılık işlemlerinizi daha kolay ve hızlı bir şekilde halledebilirsiniz,
 • Maaş hesabınızın olduğu bankanın yeterli sayıda bankamatiği yoksa diğer bankaların ATM’lerini ücretsiz kullanmanız sağlanabilir,
 • Müşteri hizmetlerine size verilen müşteri numaranızla daha hızlı bağlanabilirsiniz,
 • İnternetten ya da mobil bankacılıktan yapacağınız EFT, havale, fatura ödemesi, vergi ödemesi vb bankacılık işlemleri için herhangi bir masraf ödemezsiniz,
 • İşyeri ile banka arasında yapılan anlaşmaya göre maaş hesabınız ilk açıldığında banka tarafından size promosyon verilebilir,
 • Maaş hesabınızın olduğu bankadan kredi kartı almanız ya da kredi çekmeniz diğer bankalara nazaran daha kolay olacaktır. Ayrıca maaşınız o bankaya yattığı için maaş bordrosu veya SGK hizmet dökümü gibi belgeler istenmez.
Maaş Hesabı Avantajları Nelerdir?

Maaş Hesabı Taşıma Nasıl Yapılır?

Maaş hesabı taşıma, sigortalı çalışanlar için bireysel olarak faydalanamayacakları bir işlem gibi görülse de zaman zaman istisnasının olduğu da söylenebilir. Örneğin; maaş bankanız Yapı Kredi bankası iken sadece sizin maaş hesabınızın İş Bankası’na taşınmasını talep etmeniz halinde bu talebiniz muhtemelen sonuçsuz kalacaktır. Zira işvereniniz bir bankayla maaş anlaşması yapar ve tüm personellerinin maaşlarını aynı banka üzerinden öder. Eğer maaş bankası ile sistemsel açıdan bir problem yaşıyorsanız işyerinizdeki yetkiliden maaş hesabı değiştirme işlemi için izin isteyebilirsiniz. Bu talep işyeri tarafından değerlendirilerek bir sonuca varılır. Düşük sayıda personel çalıştıran firmalar, bankalarla maaş anlaşması yapmadan personellerini çalıştıkları bankaya yönlendirebilirler ve bu banka genellikle masrafsız bankacılık hizmeti sunan bir banka olur. Maaş müşterileri dışındaki müşterilerinden de hesap işletim ücreti, kart ücreti, kredi kartı aidatı gibi bankalar bulunmakla beraber işverenler de çalışanlarını bu bankalardan hesap açmaları için yönlendirebilirler. Bu gibi durumlarda maaş hesabı taşıma işlemi daha kolay olacaktır; fakat maaş hesabınızı taşımak istediğiniz bankada bankacılık işlemleri için bir masraf alınıyorsa bu masraf işvereniniz tarafından ödenmeyecektir. Masrafları göze alarak maaş hesabı taşıması yapabilir, maaşınızı dilediğiniz bir bankadan da alabilirsiniz.

Maaş hesabı değiştirme işlemi sadece bireyler tarafından değil, işverenler tarafından da yapılabilir. İşverenler, bankalarla genellikle belirli bir süre için maaş anlaşması yaparlar ve bu süre sıklıkla 1-3 yıl arasında olur. Bu anlaşmanın başında işveren bankadan kendisi ya da çalışanları için promosyon talep edebilir. Promosyon ödemesi çalışanlara yapılacaksa sürenin sonunda maaş hesabı değiştirme işlemiyle beraber yeni bir bankayla anlaşılır ve yeniden promosyon alınır. Aynı banka ile yapılacak yeni anlaşmada da personellere promosyon ödenebilir. Maaş promosyonu veren bankalar, maaş anlaşması sonrasında çalışanlara maaşlarının belirli bir oranında promosyon öderler. Bu promosyon çalışanın hakkı olup işten çıkılsa bile iade edilmez. Örneğin; işyeriniz Vakıfbank ile maaş anlaşması imzaladıysa ve size 1 yıl için 2.000 TL maaş promosyonu verildiyse 1 yılın sonunda yapılacak yeni anlaşma ile beraber yine promosyon alabilirsiniz. Banka değişikliği yapılmadan Vakıfbank ile yeniden anlaşma yapılmış olsa dahi promosyon hakkınız olacaktır. Yeni bir bankaya taşıma işleminde de işveren ve banka arasındaki anlaşma maddelerine göre promosyon ödenebilir. Bazı işverenler promosyonun çalışanlar yerine kendilerine ödenmesini talep edebilirler. Bu durum tamamen maaş anlaşması sözleşmesine bağlıdır ve inisiyatif banka ile işverendedir.

Maaş Hesabı Taşıma Nasıl Yapılır?

Maaş Hesabı Vadeli mi Vadesiz mi?

İnternette maaş hesapları ile alakalı en çok sorgulanan konulardan biri de maaş hesabı vadeli mi vadesiz mi? şeklinde. Maaş hesabı vadeli mi vadesiz mi? sorusunun yanıtı elbette vadesizdir. Ne var ki dilerseniz maaşınız yattıktan sonra paranızı vadeli hesaplarda da değerlendirebilirsiniz. Paranızı vadesiz hesapta tutarsanız değerinde herhangi bir değişiklik olmaz. Vadeli hesaplarda ise işlem öncesi belirlenen vade sonunda paranız için faiz ya da kâr getirisi sağlayabilirsiniz. Maaşınız normal şartlar altında vadesiz hesabınıza yatar ve ekstra getiri almak için vadeli hesap açtırmanız gerekir. Vadeli maaş hesabı açtırmak için banka şubesine gidebilir, internet ve mobil bankacılık kanallarını kullanabilirsiniz.

erotik porno windows 10 satın al
YORUMLAR YAZ