• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5028
  % 0,23
 • € EURO
  11,0665
  % 0,18
 • £ POUND
  13,1157
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  1,4868
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,1349
  % 0,84
 • BITCOIN/TL
  560019,144
  % -3,20
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

KYK Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

KYK Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Uzun yıllardır beklenen KYK borcu yapılandırma 2020 duyurusuyla beraber yüzbinleri aşkın genç, KYK’ ya olan öğrenim ve katkı kredisi borçlarını yapılandırma fırsatı elde etti. Bu kapsamlı yazımızda sizlere KYK borcu yapılandırma nasıl yapılır? KYK borcu taksitlendirme nasıl yapılır? KYK borcu yapılandırma nedir? KYK borcu yapılandırma şartları nelerdir? KYK borcu yapılandırma son tarih ne zaman? KYK borcu nasıl yapılandırılır? KYK borç yapılandırma nasıl yapılır? gibi soruların yanıtlarını sunacağız. Öğrenim ya da katkı kredisi borçlarınızı taksitlendirmek için rehber niteliğindeki bu yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

KYK Borcu Yapılandırma Nedir?

İlk olarak KYK borcu yapılandırma nedir? sorusuyla anlatımımıza başlayalım. 2020 yılında yürürlüğe giren 7526 sayılı Kanun ile birlikte öğrenim ve/veya katkı kredisi borcu olanlar, borçlarını yeniden yapılandırma şansı elde etti. Buna göre bu borçlar üzerine gelen faizler ve gecikme zamlarının yerine Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile yeniden hesaplama yapılması ve gecikmiş borçların taksitlendirilmesi amaçlandı. Bu kanun kapsamında birçok borç ve vergi ödemesi yapılandırılırken hacim bakımından en büyük payı ise Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçları aldı.

KYK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

KYK borcu nasıl yapılandırılır? sorusunu şu şekilde yanıtlamamız mümkün. Borçlar, interaktif vergi dairesi sayfasından yapılabiliyor. KYK’ ya bağlı başvuru ve inceleme temsilciliklerinden de yapılandırma yapılabilmekte; fakat bu işlemlerin daha hızlı ve güvenli bir şekilde yürütülebilmesi için internet üzerinden başvuru yapılması çok daha faydalı olacaktır. KYK borcu yapılandırma nasıl yapılır? sorusunun daha iyi anlaşılabilmesi adına görsel bir anlatım tekniği kullanacağız. İşlemlerinizi kendi bilgilerinizi kullanarak görseldeki sırayla gerçekleştirebilirsiniz.

KYK Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak İnteraktif Vergi Dairesi resmi sitesini açınız. ivd.gib.gov.tr
 • Daha önce İnteraktif Vergi Dairesi üyeliğiniz bulunuyorsa sol tarafta yer alan giriş alanında T.C kimlik numarası ve şifre bilgilerinizi kullanarak sisteme giriş yapınız. Üyeliğiniz bulunmuyorsa ilgili alanın hemen alt kısmında yer alan Kayıt Ol butonuna tıklayarak kayıt olabilirsiniz. Dilerseniz E-Devlet şifresi ile de giriş yapabilirsiniz. Şifreniz varsa KYK borcu yapılandırma e devlet ile çok daha kolay yapılabilmektedir.
KYK borç yapılandırma nasıl yapılır
 • Sisteme yöntemlerden biri kullanarak giriş yaptıktan sonra sol kısımda yer alan menüden ‘’Yapılandırma İşlemleri’’ seçeneğinin üzerine geliniz. Seçeneğin üzerine geldiğinizde bir alt menüde ‘’7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri’’ açılacak. Bu seçeneğin üzerine geldiğinizde ise yine sağa doğru 3 seçenekten oluşan bir pencere açılacaktır. İlk defa başvuru yapacağınız için en üst seçenekte yer alan 7256 Başvuru Formu’ na tıklayınız.
KYK borç yapılandırma
 • İlgili seçeneğe tıkladığınızda karşınıza yeni bir sayfa gelecek. Tablo-1 ve Tablo-2 de çıkacak seçeneklerden KYK borcunuzu bularak sol tarafındaki imleci seçili hale getiriniz. Sayfanın biraz altına indiğinizde doldurmanız gereken bilgiler olduğunu göreceksiniz. Bu sayfada T.C kimlik numarası, vergi numarası, Ad Soyad/Unvan bilgisi, bilgiler otomatik olarak çıkmaktadır. Geriye kalan bilgileri kendiniz doldurmalısınız. Ödeme şekli seçeneğinde peşin mi taksitli mi ödeme yapmak istediğinizi seçmeniz gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, taksitlerin 2 ayda bir olması. Örneğin; 18 taksit seçeneğini tercih ederseniz 2 ayda 1 ödeme yapacağınız için toplam vadeniz 36 ay, yani 3 yıl kadar olacaktır. Ödeme Şekli Yazıyla alanına ise istediğiniz taksit seçeneğini küçük harflerle ve yazıyla yazmanız gerekiyor. Örneğin; 6 taksit seçeneğini tercih ettiyseniz bu kısma küçük harflerle ‘’altı’’ yazmalısınız. Daha sonra ev telefonu, iş telefonu ve cep telefonu bilgilerini de doldurarak sayfanın en alt kısmına ininiz. Burada yer alan ‘’Açıklamaları Okudum, Kabul Ediyorum’’ seçeneğini işaretleyiniz ve Tamam butonuna basınız.
KYK borcu yapılandırma son tarih
 • Tamam butonuna bastıktan sonra karşınıza tekrar yeni bir sayfa gelecek ve başvurunuzun alındığını buradan anlayabileceksiniz. Başvuru süreciniz başarılı gerçekleştiyse açılan sayfada en sağ kısımda; ‘’Başvurunuz alınmıştır, işlemleriniz devam etmektedir.’’ yazacaktır. Bu durumda artık ödeme planınızın oluşmasını beklemeniz gerekecektir.
 • KYK borcu yapılandırma başvuru sonucu için birkaç gün sonra tekrar İnteraktif Vergi Dairesi web sitesine girin ve sol kısımdan yeniden giriş yapın. Daha önce e-devlet ile giriş sağladıysanız yine bu yöntemi kullanabilirsiniz. Sol menüden yine Yapılandırma İşlemleri > ‘’7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri’’ seçeneklerinin üzerine gelin, 3 pencere açıldığında bu defa 7256 Başvurularım seçeneğine tıklayın. Eğer ödeme planınız oluştuysa Durum kısmında Yapılandırma Dosyası Oluşturuldu yazacaktır. Ödeme Planı Görüntüle kısmının altında yer alan ikona tıklayarak ödeme planınızı indirebilirsiniz.

KYK Borcu Yapılandırma Son Tarih Ne Zaman?

KYK borç yapılandırma başvurusu için geciktiğini düşünen bireylerin en çok merak ettiği soruların başında KYK borcu yapılandırma son tarih ne zaman? şeklinde. KYK borç yapılandırma son tarih ne zaman? sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından 31 Aralık 2020 olarak biliniyor. Ne var ki yapılan son açıklamayla birlikte KYK borcu taksitlendirme son tarih 1 Şubat 2021 olarak belirlendi. Doğal olarak ilk taksit ödeme tarihi de 1 ay ertelenmiş oldu. KYK borcu ne zamana kadar yapılandırılabilir? Sorusunun yanıtı bu güncelleme ile 1 Şubat 2021 olarak tescillenmiştir. Başvurularınızı bir önceki başlıkta anlattığımız şekilde 1 Şubat 2021 tarihine kadar gerçekleştirebilirsiniz. Sistemsel bir sorunla karşılaşma ihtimaline karşı KYK borcu son başvuru tarihine kadar beklememenizi ve KYK borç yapılandırma başvurusu için acele etmenizi öneririz.

KYK Borcu Yapılandırma Şartları

KYK borcu yapılandırma şartları özel olarak belirlenmiş olup bu şartlara riayet etmeniz son derece önemlidir. Aksi takdirde yapılandırma ve taksitlendirme şansınızı kaybedebilirsiniz. Bu sebeple KYK borç yapılandırma şartları başlığı altındaki bilgilere azami derecede özen göstermenizi tavsiye ederiz.

 1. Yapılandırmak istediğiniz borçla ilgili dava süreci başladıysa internet üzerinden başvuru yapamayabilirsiniz. Bu durumda borcun kesinleştiği vergi dairesine giderek yazılı başvuru yapmanız gerekecektir. İlk olarak davadan vazgeçtiğinize dair bir dilekçe alınacaktır. Bu dilekçeyi vermeden borç yapılandırma başvurusu yapamayacağınızı bilmenizde fayda var.
 2. Ödeme planınız oluştuktan sonra ilk taksidinizi zamanında ödemeniz şart, aksi takdirde yapılandırma şartları geçersiz kılınacaktır. Ayrıca diğer taksitleri de yıl içerisinde en fazla 2 defa ödememe ya da geç ödeme hakkına sahipsiniz. Bu sayı ikiyi aştığında yapılandırma şartları yine geçersiz hale gelecektir. Bu sebeple KYK borcu ödeme planı oluştuktan sonra taksitlerinizi mutlaka takip ediniz. Hatırlatma araçlarını kullanarak taksit günlerinizi daha kolay takip edebilirsiniz.
 3. KYK borcu yapılandırma şartlarından biri de yalnızca vadesi gelmiş borçların yapılandırılabilmesidir. Örneğin; 20.000 TL öğrenim kredisi borcunuz varsa ve 15.000 TL’lik kısmın vadesi geldiyse, 5.000 TL’lik kısmın vadesi ise henüz gelmediyse borcunuzun tamamını yapılandıramazsınız. Yapılandırma hakkından yalnızca vadesi gelen borç kadar, yani 15.000 TL için faydalanabilirsiniz. Kalan kısım için daha önce belirlenen ödeme takvimine göre hareket etmeniz gerekecektir.
 4. Yazımızın ilk kısımlarında bahsettiğimiz gibi anaparaya ek olarak Yİ-ÜFE uygulaması kullanılır. Eğer borcunuzu peşin olarak ödemek isterseniz Yİ-ÜFE üzerinden %90’lık bir indirim sağlanacaktır. Eğer ilk taksit ödemesini belirlenen sürede yaparsanız, 2.taksit öncesinde yine peşin ödeme şansınız olacaktır ve bu defa Yİ-ÜFE üzerinden %50 oranında bir indirim sağlanacaktır.

Öğrenim Kredisi Taksitlendirme

Öğrenim kredisi taksitlendirme, yazımızın genelinde bahsetmiş olduğumuz yöntemle gerçekleştirilmekte. Yapılandırma yaptığınızda borcunuzu taksitlendirmiş oluyorsunuz. Benzer bir durum katkı kredisi taksitlendirmesi için de geçerli. Zaten KYK borçlarından kasıt katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçlarıdır. Eğer bu borçlarınızı taksitlendirmezseniz mevcut borçlarınızla ilgili yasal yükümlülüğünüz devam eder ve ilgili borçlar için haciz, icra gibi yasal düzenlemeler devam eder. Borçlarınızı taksitlendirmek için son tarihin 1 Şubat 2021 olduğunu unutmayın ve yapılandırma seçeneğinden yararlanacaksanız başvuru işlemlerinizi biran önce tamamlayın.

anal porno mcafee antivirüs lisans
YORUMLAR YAZ