• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  577605,702
  % -2,01
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Kredi Notum Neden Yükselmiyor?

Kredi Notum Neden Yükselmiyor?

Kredi notum neden yükselmiyor? Kredi notum neden düşük ya da kredi notum nasıl düzelir? tarzındaki sorular, son dönemde oldukça artmış durumda. Türkiye’ nin kredi araştırmalarına bakıldığında kredi not ortalamasının biraz düşük olduğu görülüyor. Bireylerin ekonomik gücü ile ters orantılı harcama kültürleri, kredi not ortalamasının düşük olması altında yatan en önemli sebep olarak göze çarpmakta. Şöyle ki; bireyler, gelirlerinin çok üzerinde harcama ya da tüketim yapıyorlar; bu da borçlanmanın bankalar aracılığıyla gerçekleşmesine sebebiyet veriyor. Bu yazımızda sizlere kredi puanım neden düşük? Kredi puanım neden yükselmiyor? Kredi notum neden 0? Kredi puanım nasıl düzelir? gibi sorularınızın yanıtını detaylı bir biçimde sunacağız. Böylece kredi notunuzu nasıl düzeltip yükselteceğinizi en iyi ve hızlı şekilde öğrenmiş olacaksınız.

Kredi Notum Neden 0 ?

Bilgi sunumumuza ilk olarak kredi notum neden sıfır? sorusuyla başlayalım. Kredi notu, yalnızca kredi kartı, ek hesap (KMH olarak da bilinir) ve kredi ödemeleri ile oluşan bir veridir. Birçok kişi banka hesabını aktif olarak kullandığını ve sürekli para giriş/çıkışı yaptığını; ama kredi notunun hâlâ 0 olduğunu ifade etmekte. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki yukarıda saymış olduğumuz kredi ürünlerinden birini aktif olarak kullanmıyorsanız kredi notunuz da olmayacaktır. Yıl içerisinde hesabınıza 10.000.000 TL giriş/çıkışı olsa da kredi notunuz diğer şartları karşılamamanız durumunda yine 0 olarak kalır. Bu denli büyük para hareketi  banka nezdinde önemli bir müşteri olarak görülmenizi elbette sağlayacaktır; fakat kredi notunuzu hiçbir şekilde etkilemeyecektir.

Kredi notunuzun oluşması için asgari limitli de olsa bir kredi kartı çıkarmanızı tavsiye ederiz. Eğer maaşlı çalışansanız maaş aldığınız bankadan, vergi levhası sahibiyseniz işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz bankadan kolayca kredi kartı alabilirsiniz. Kartınızı aldıktan sonra ödemelerinizi düzenli yapmanız durumunda kredi notunuz ortalama 3-5 ay içerisinde yükselmeye başlayacak  ve belirli bir seviyeye ulaşacaktır. Böylece bankaların internet bankacılığı ya da mobil bankacılıktan sorgusuz sualsiz verdikleri kredi hizmetlerinden yararlanabilecek, dilediğiniz bankadan gelirinizle paralel düzeyde kredi çekebileceksiniz.

Hiçbir bankadan kredi kartı alamıyorsanız herhangi bir bankaya giderek nakit bloke karşılığı kredi kartı almak istediğinizi beyan ederek kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Sitemizde nakit karşılığı kredi kartı ile ilgili arama yaparak bu hususu daha detaylıca inceleyebilirsiniz. Banka, sizden alacağı nakit tutarı hesabınızda bloke altında tutarak aynı tutarda kredi kartı tahsis edecektir. Bu kredi kartının normal kredi kartından herhangi bir farkı yoktur ve aynı işlevlere sahiptir. Aldığınız bu karta ait ödemeleri düzenli yapmanız durumunda kredi notunuz aynı şartlarda yükselmeye başlayacaktır.

Kredi Notum Neden Yükselmiyor?

Kredi notum neden yükselmiyor? sorusunu soran birçok kişi, aktif olarak kredi, ek hesap ya da kredi kartı ürünlerinden birini veya birkaçını kullanmakta; fakat kredi notunun yeterince yükselmediğini ifade etmektedir. Kredi notunuzun yükselmesi için kredi, kredi kartı ve hesap ödemelerinizi tek bir gün bile aksatmadan yapmalısınız. Örneğin; 12 Şubat son ödeme tarihli kredi kartı ödemenizi 12 Şubat gece saat 00.00’dan sonra dahi yapsanız banka sistemi bu ödemeyi 13 Şubat olarak algılayacak ve ilgili birimlere ödemenizi geç gerçekleştirdiğinizi bildirecektir. Bu sebeple ödemelerinizi hassas bir şekilde takip etmeli, gerekirse bunu bir şekilde hatırlamanızı sağlayacak şekilde not etmelisiniz.

Aktif ürünlerinizin risk/limit oranı da kredi notunuzun yükselmesi açısından önem arz eder. Bu konuyu açık bir örnekle daha iyi şekilde ifade edebiliriz. Sahip olduğunuz ek hesap ve kredi kartı limitlerinizin toplamda 20.000 TL olduğunu varsayalım. Kredi kartı ve ek hesap limitiniz ne kadar doluysa kredi notunuz o derece düşük olacaktır. 20.000 TL limitinizin çoğu doluysa ve kullanabileceğiniz az tutarda limit kaldıysa kredi notunuz düşer. Bireylerin çoğu kredi kartlarını dolu tutarak kredi notlarını yükseltebileceklerini düşünerek büyük bir yanılgıya düşer. Harcama yapıp bu harcamaların ödemelerini düzenli olarak yapmak elbette önemlidir; fakat limitiniz ne derece dolarsa kredi notunuz o derece düşük kalır.

Yukarıda da sözünü ettiğimiz üzere kredili ürünlerinizin ödemesini geç yapıyorsanız yine kredi puanım neden yükselmiyor? sorusunu sormak durumunda kalırsınız. Özetle; zamanında ödeme, limiti çok fazla doldurmama gibi davranışlar, kredi notunun hızlıca yükselmesini sağlayacaktır.

Kredi Notum Nasıl Düzelir?

Kredi puanım nasıl düzelir? diye merak ediyorsanız öncelikle bir üst başlıkta yapmış olduğumuz uyarıları dikkate alınız. Bu tip hatalarda bulunduysanız biran önce vermiş olduğumuz ipuçlarını hayata geçirmelisiniz. Böylece kredi notunuzun sadece 1-2 ay içerisinde bile ne denli yükseldiğini görmüş olacaksınız.

İdari ya da kanuni takiplik bir durumunuz varsa 1-2 aylık süre daha da uzayacaktır. Kredili ürünlere ait bir ödemeyi 90 gün geciktirdiğiniz takdirde idari takibe, daha sonra ise kanuni takibe düşersiniz. Bu gibi durumlarda kredi notunun yükselme ivmesi de yavaşlayacaktır. Üstelik bankalardan yeni kredi kartı, ek hesap ya da kredi alma olasılığınız da düşecektir. Böyle durumlarda bankalar genellikle düzelmeye başlama tarihinden itibaren 1 yıl geçmesini bekler. Ödemenizi yaptıktan sonra 1 yıl içerisinde yeniden başvuru yapmaya başlayabilirsiniz. İlk başvurunuz olumsuz karşılanırsa başka başvuru yapmadan bir süre daha bekleyiniz. Söz konusu idari ve kanuni takip kayıtlarının sicilinizden temizlenme süresi ise 5 yıldır.

Kredi Notum Neden Düşük?

Kredi çektiğinizde, yeni bir KMH (ek hesap) açtırdığınızda ya da kredi kartı aldığınızda kredi notunuz az da olsa düşer, çünkü bankalar sizi yeni bir riske girmişsiniz gibi algılamaya başlar; fakat bu ürünlere ait ödemenizi yapmaya başladıktan sonra kredi notunuz yeniden yükselmeye başlayacak ve kredi puanım neden düşük? demek zorunda kalmayacaksınız. Benzer şekilde bankalar tarafından olumsuz karşılanan başvurularınız da kredi notunuzu düşürecektir. Kredi notum neden düşük? diyenlerin büyük bir kısmı bankalara sürekli kredi kartı ya da kredi başvurusu yapan kişilerdir. İhtiyacınız olmadığı durumlarda sırf denemek amacıyla başvuru yapmanız bu açıdan son derece zararlıdır.

YORUMLAR YAZ