• YARIM ALTIN
  1.727,00
  % 0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3356
  % 0,43
 • € EURO
  10,8745
  % 0,40
 • £ POUND
  12,8774
  % 0,29
 • ¥ YUAN
  1,4602
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,1315
  % 0,21
 • BITCOIN/TL
  595131,373
  % 2,82
 • BIST 100
  1.429,85
  % 0,86

Kredi Notum Neden 0 ?

Kredi Notum Neden 0 ?

Kredi notum neden 0 ya da kredi puanım neden 0 görünüyor? tarzı sorular, kredi notu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Bugün sizler için kredi puanım neden 0? sorusu hakkında bazı önemli bilgiler sunmaya çalışacağız. Böylece neden kredi notum yok? sorusunun cevabını da almış olacaksınız.

Kredi notunuz yoksa, aktif olarak kullandığınız bir kredili bankacılık ürününe sahip değilsiniz demektir. Bankalardan bireysel olarak kullanılan kredili ürünler şunlardır; KMH (ek hesap ya da kredili mevduat hesabı olarak da bilinir), konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi. Bu ürünlerden birini aktif şekilde kullanmadığınızda kredi notu 0 olarak görünür. Uzun yıllardan beri kredi kartı ya da kredi kullanmadıysanız, ek hesap açtırmadıysanız ya da daha önce bu ürünlerden birine hiç sahip olmadıysanız kredi notum neden 0? sorunuzun yanıtı bellidir.

Kredi Notum Neden Yok?

Banka hesabı olduğu halde kredi notum neden yok? diyenler, genellikle bu konu hakkında yanlış bilgilendirilmiş kişilerdir. Hatta bazı bankalar müşterilerine; ‘’Hesaba para giriş çıkışınız olunca kredi notunuz yükselir.’’ şeklinde yanlış beyan vermektedirler. Hesaba para giriş çıkışı kredi notu üzerinde 0 etkiye sahiptir. Hesap hareketliliğinizin banka nezdinde önemli bir müşteri olarak görünmenizi sağladığı doğrudur; fakat kredi notunuz para giriş çıkışıyla 1 puan dahi artmaz veya azalmaz.

Kredi Notum Neden Yok
Kredi Notum Neden Yok

Konuyu daha iyi anlayabilmeniz için bununla ilgili bir örnek sunalım. A kişisinin hesabında 100.000 TL mevduat olduğunu, parasını sürekli bankada tuttuğunu ve para giriş çıkışlarının da oldukça iyi olduğunu; fakat kredi kartı, ek hesap ya da kredi kullanmadığını varsayalım. B kişisinin de bankada hiç parasının olmadığını ve yalnızca ödemelerini düzenli olarak yaptığı 1.000 TL limitli bir kredi kartı olduğunu düşünelim. Bu iki banka müşterisinin kredi notunu kıyaslarken A kişisinin kredi notunun daha iyi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. A kişisinin yazımızın başında sözünü ettiğimiz kredili ürünlerden birine ya da birkaçına sahip olmaması sebebiyle kredi notu da olmayacaktır. Oysa B kişisi, düzenli ödediği düşük limitli de olsa bir kredi kartına sahip olduğu için belirli bir kredi notuna sahip olacaktır. Banka gözünden bakıldığında A kişisi daha verimli ya da önemli müşteri olarak görülebilir; yalnız konu kredi notu olduğunda bu değişkenler de farklılaşır.

Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Kredi notu nasıl oluşur? diyorsanız ilk iş olarak herhangi bir bankaya kredi kartı başvurusunda bulunmanızı tavsiye ederiz. Bunun için daha önce paylaştığımız örnek içeriklerimizi başlık altında sizlerle tekrar paylaşacağız. Örneğin; kredi kartı başvurularınız reddediliyorsa ‘’Nakit Blokeli Kredi Kartı’’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. Bu şekilde kredi kartı başvurusunun nasıl olumlu sonuçlanacağını da detaylarıyla birlikte öğrenmiş olacaksınız.

Kredi Notu Nasıl Oluşur
Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Ek hesap veya kredi başvurusu da kredi notu nasıl oluşur? sorusunun yanıtları arasında yer almakla birlikte kredi kartına nazaran daha zor alınıyor olmaları, bu ürünleri ikinci plana atmaktadır. Kredi kartı aldıktan sonra ödemelerinizi düzenli olarak yaptıkça kredi notunuz oluşacak, böylece diğer başvurularınız da bankalar tarafından olumlu neticelendirilecektir.

Nakit Blokeli Kredi Kartı Veren Bankalar

Nakit blokeli kredi kartı veren bankalar, normal şartlarda kredi kartı alamayan bireylerden alacakları nakit teminatla müşterilerine kredi kartı tahsis edebilirler. Bireyler, genellikle kredi notu düşük olduğunda ya da gelirleri bulunmadığında bu yola başvururlar. Ayrıca gelirin yeni kredi kartı alımında yetersiz olduğu durumlarda da bu yönteme başvurulabilir. Nakit Blokeli Kredi Kartı Nedir?

İlgili İçerik
YORUMLAR YAZ