• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5025
  % 0,22
 • € EURO
  11,0642
  % 0,19
 • £ POUND
  13,1172
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  1,4877
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,1347
  % 0,68
 • BITCOIN/TL
  559327,746
  % -3,44
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Kredi Notu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kredi Notu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kredi notu nedir? sorusu, son birkaç yıldır çeşitli varyasyonlarıyla sorulmakta ve bu soruya cevap aranmaktadır. Sizlere bu yazımızda kredi puanı nedir? sorusunun cevabını ayrıntılı bir biçimde sunmaya özen göstereceğiz. Ayrıca kredi notu ne işe yarar? sorusu üzerinde de duracağız.

Kredi notu, KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından kaydı tutulan bir not baremidir. Bileşenleri ise kredi kartı, kredi ve ek hesap (KMH) olarak bilinmektedir. KKB, düzenli olarak bankalardan aldığı verileri şahıs bazında inceler ve bu inceleme sonucunda söz konusu şahıs için bir not belirler. Bu not, yeni başvurular esnasında bankalar tarafından kıstas alınır. Kısacası kredi notu, kişinin bankacılık sistemindeki karnesidir.

Kredi notu, son yıllarda bankacılık sektöründe en çok karşılaştığımız kavramlardan biri olarak dikkat çekiyor. Kredi notu ya da başka bir ifade ile kredi puanı, bankalar nezdindeki ödeme performansınızı ifade eden bir göstergedir. Bankalar, müşterilerine kredi kartı ya da kredi imkânı sunarken kredi notunu baz alarak işlem yapmaktadırlar. Bireysel banka müşterilerini ilgilendiren bir veri olan kredi notu, ödeme düzenine göre şekil almaktadır.

Kredi notu, 0 ile 1900 arasında bir değere sahip olup çeşitli şekillerde yükselmekte ya da düşmektedir. Eğer daha önce herhangi bir bankadan kredi kartı almadınız ya da kredi kullanmadıysanız kredi notunuz doğal olarak 0 olacaktır.  Bu ürünlerden birini kullanmaya başladıktan sonra kredi notunuz oluşmaya ve ödeme performansınızın pozitif yönlü olmasıyla beraber yükselmeye başlar. Tersi durumda ödeme performansınızın kötü olduğu dönemlerde ise kredi notunuz düşer.

Bireyler, belirli dönemlerde belli harcamalar için kredi ya da kredi kartına ihtiyaç duyabilirler. Böyle bir ihtiyaçla herhangi bir bankaya başvurulduğunda bankanın ilk bakacağı veri kredi notudur. Dolayısıyla kredi notunu yüksek tutmak bu bağlamda son derece önemlidir. Kredi notunun yüksek olması kadar değerini koruması da son derece önemlidir. Zira kredi notunun yükselmesi zorken düşmesi son derece basittir. Özellikle birden fazla kredisi ya da kredi kartı bulunan bireysel banka müşterileri, tüm ödemelerini hassasiyetle yapmak durumunda kalırlar. Bankalarla aranızı iyi tutmak ve kredi ya da kredi kartı taleplerinizin olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız mutlaka kredi notunuzu yüksek tutmaya özen göstermelisiniz.

YORUMLAR YAZ