• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  577535,580
  % -2,10
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Bugün sizlere sitemizde çeşitli varyasyonlarına sıkça yer verdiğimiz kredi notu kavramının en çok merak edilen hususlarından biri olan kredi notu nasıl yükselir? sorusunun yanıtını detaylarıyla birlikte sunacağız. Birçok site, makale, gazete ya da dergide kredi notu yükseltme ile ilgili çeşitli içerikler bulunmakta. Ne var ki bu içeriği sonuna kadar okuduğunuzda başka hiçbir rehbere ihtiyacınız olmayacak ve kredi notunuzu en doğru ve en hızlı şekilde nasıl yükseltebileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Kredi notu ile ilgili sitemizde yer alan diğer içerikler dolayısıyla bu konunun detaylarına girmeyecek, bunun yerine kredi notunun yükseltilmesi sürecinden söz edeceğiz. Eğer kredi notu nedir? Kredi notu nereden öğrenilir gibi soruların yanıtını bilmiyorsanız sitemiz üzerinden arama yaparak tüm gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kredi notu ya da başka bir ifade ile kredi puanı, kredi kartı, ek hesap (KMH) ve kredi ödemelerine göre artıp azalan bir veri grubu olduğu için kredi notunuzu yükselmek için bunlardan en az birine sahip olmanız gerekmekte. Eğer bu ürünlerden hiçbirine sahip değilseniz hesabınızın bulunduğu bir bankadan düşük limitli dahi olsa bir kredi kartı almanızı tavsiye ederiz. Sahip olduğunuz kredili ürünlere ait ödemeleri zamanında ve eksiksiz olarak yapmak, kredi notu yükseltme sürecinin en temel noktasıdır. Kredi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerinizi tek bir gün bile geciktirmeden zamanında yapmanız şarttır.

Kredini notunu hızlı yükseltmek için yapılması gereken ikinci bir doğru ise kredi kartı ve ek hesap limitlerinin tamamen boş olmasını sağlamaktır. Bu noktaya özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz; çünkü birçok kişi, bu ürünleri kullanıp doldurduğunda kredi notunun yükseleceğini düşünür. Gerçek ise tam tersidir. Örneğin; kredi kartı limit toplamınız 10.000 TL ve kullanılabilir limitiniz 0 ise kredi notunuz doğal olarak düşer. Çünkü sistem, sizi riskli müşteri olarak görür. Tüm borcunuzu ödeyip 10.000 TL limitinizin tamamını kullanıma hazır tutarsanız kredi notunuz inanılmaz bir hızla yükselecektir.

Kredi Notum Nasıl Düzelir?

Kredi notum nasıl düzelir? Kredi notum neden yükselmiyor? Kredi notum neden düşük gibi sorularınız varsa muhtemelen bir üst başlıkta belirttiğimiz hususları yerine getirmiyor ya da kısmen yerine getiriyorsunuz demektir. Sadece düzenli ödeme yapmak kredi notunun hızlı yükselmesini sağlamaz. Uzun yıllardır ödemelerinizi aksatmadığınız halde kredi notunuz tavan seviye olan 1900’e ulaşmıyorsa yukarıda da belirttiğimiz üzere risk/limit oranınız yüksek demektir. Ayrıca çok fazla kredi başvurusu yapmak, kredi notunu sürekli sorgulamak ve yüksek limitli kredi kartı, ek hesap ürünlerine sahip olmakta kredi notunuzun yeterince yükselmesine engeldir.

Kefil Olmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Bireylerin sıklıkla yanıt aradığı sorulardan biri de kefil olmak kredi notunu düşürür mü ya da kefil olmak kredi notunu etkiler mi? şeklindedir. Kefil olduğunuz kredi bilgileri de sizin şahsi kredi sorgulamanızda yer alır ve notunuzu doğrudan etkiler. Eğer kefil olduğunuz krediye ait ödemelerde bir düzensizlik varsa şahsi kredi kartı, ek hesap ve kredi ödemelerinizi düzenli yapsanız dahi kredi notunuz düşer; bu sebeple kefili olduğunuz kredilerin takibini yapmanız da son derece önemlidir. Eğer kefil olduğunuz kişi kredi ödemelerini düzenli yapıyorsa bu durum kredi puanınıza olumlu yansıyacaktır. Aksi durumda sizin kredi notunuz da düşecektir.

YORUMLAR YAZ