• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  9,4987
  % 0,19
 • € EURO
  11,0521
  % 0,12
 • £ POUND
  13,1009
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  1,4858
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,1345
  % 0,55
 • BITCOIN/TL
  556526,542
  % -3,80
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Kredi Notu Kaç Olmalı ?

Kredi Notu Kaç Olmalı ?

Kredi notu kaç olmalı? sorusu, günümüzde hemen herkes tarafından merak edilen ve araştırılan konulardan biri olarak dikkat çekiyor. Kredi notu kavramının kullanılmasıyla beraber kredi çekmek kimileri için zorlaşırken kimileri için içinden çıkılmaz bir hâl almaya başladı. Özellikle öğrencilik, askerlik ve işsizlik dönemlerinde farkında olmadan geciktirilen ödemeler, kredi notunun en büyük düşmanlarından biri olarak göze çarpıyor.

Sizler için kredi notu kaç olmalı? sorusunu daha önce görmediğiniz detaylarla birlikte anlatacak, bunun yanı sıra konut kredisi için kredi notu kaç olmalı? Taşıt kredisi için kredi notu kaç olmalı? İhtiyaç kredisi için kredi notu kaç olmalı? gibi benzer sorulara da yanıt sunuyor olacağız.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

İlk olarak kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı? sorusuyla başlayalım. Bireylerin çoğu, kredi çekmeden önce kredi notlarını öğrenseler dahi bu notun ne ifade ettiği konusunda yeterli bilgiye sahip olamayabiliyor. Bu gibi durumlarda kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı? gibi sorulara yanıt arayan kişiler, yeterli bilgiye ulaşamadıkları için kredi işlemlerini istemeden sekteye uğratıyor.

Kredi çekmek için kredi notu en az 1400 olsa da bu hususta bazı istisnalardan söz etmemiz mümkün. Eğer sadece kredi kartı kullanarak kredi notunuzu 1400 seviyelerine çıkardıysanız kredi çekme konusunda 1400 üzeri bir kredi puanına sahip olsanız dahi sorun yaşayabilirsiniz. Banka, sadece kredi kartı ödemelerinize bakarak size yüksek tutarda bir krediyi koşulsuz şartsız vermeyebilir. Aynı şekilde kredi notunuz 1400 seviyesinin altındaysa kredi çekemezsiniz diye bir kaide de söz konusu olamaz. Gelin bu konuyu biraz daha derinlemesine inceleyelim.

Her bankanın kredi notu skalası birbirinden farklı olabilir. Örneğin; Kredi notunuz 1400 altındaysa A Bankası’na yaptığınız kredi başvurusu reddedilse bile şansınızı başka bankalardan deneyebilirsiniz. Bankanın o dönemdeki stratejisi belirli zamanlarda kredi notundan daha etkili bir araç olabilir. Bankalar, belirli dönemlerde kredi musluklarını sonuna kadar açarlar ve daha fazla kredi verebilmek adına başta kredi puanı olmak üzere belirli şartlarda esnemeye gidebilirler. Bu gibi bankalara zamanında yapacağınız başvurular, kredi çekme şansınızı bir hayli arttıracaktır, bu sebeple kredi başvurunuz reddedildiğinde diğer bankalara başvuru yapmaktan çekinmeyin.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

İhtiyaç kredisi için kredi notu kaç olmalı? sorusunu diğer kredi türlerinden ayıran en önemli etken, bu kredi türünün diğer kredilere göre daha riskli olmasıdır. Bu risk tamamen banka ile alakalı olup ihtiyaç kredilerinde teminat alınmıyor olması, riskin temel kaynağıdır. İhtiyaç kredisi için kredi notu kaç olmalı? sorusuna verilecek yanıt, konut kredisine göre daha yüksek olabilir. Bankalar, özellikle dijital bankacılığa geçiş sonrasında ihtiyaç kredilerini daha çok internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi uygulamalar üzerinden hizmete sunmaktadırlar.

Kredi notunuz 1200-1300 seviyesinin altındaysa ve o bankadan daha önce kredi çekmediyseniz başvurunuzun kabul görmeme olasılığı yüksek olacaktır. Böyle durumlarda en doğrusu, gelir belgesiyle birlikte bankanın şubesine gitmektir. Bankalar, dijital platformlar üzerinden kabul etmedikleri birçok başvuruyu şubelerinde kabul edebilirler. Sonuç olarak dijital bankacılık uygulaması üzerinden alınan başvurular, sisteme girilen kriterlere göre otomatik değerlendirilmektedir. Bazen bu başvurular kriterlerin tam sağlanmasıyla birlikte anında kabul görürken, bazen reddedilmekte ya da şube onayına sunulmaktadır. Başvurunuz reddedildiyse ya da şube onayına gönderildiyse gelir belgenizi yanınıza alarak ana şubenize gitmeniz gerekir.

Kredi puanınız düşük olsa bile kredi ödemelerini rahatça yapabilecek bir geliriniz bulunuyorsa işlemlerinizi şube içerisinde tamamlayabilirsiniz. İhtiyaç kredisi çekmek için kredi notu kaç olmalı? sorusunun yanıtı bu minvalde 1000’e kadar düşebilmektedir. Maaşınız, ödeyeceğiniz kredi taksitlerinin en az 2 katıysa, güncel kredi, kredi kartı veya ek hesap gecikmeniz yoksa, son 2 yıl içerisinde idari veya kanuni takip kaydınız yoksa 1000 kredi puanıyla dahi kredi çekebilirsiniz. İşlemlerin şube yetkisinde olması sebebiyle tanıdığınız bir bankacıdan destek almanız daha doğru olacaktır.

İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Konut Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Son dönemlerde en fazla merak edilen sorulardan biri de hiç kuşkusuz konut kredisi için kredi notu kaç olmalı? sorusu. Konut kredilerinde satın alınacak konutun banka tarafından teminata alınıyor olması, işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Konut kredisi için kredi notu kaç olmalı? sorusuna vereceğimiz yanıt, ihtiyaç kredisine nazaran daha düşük seviyelerde olacaktır. 1100 ve üzeri bir kredi notuna sahipseniz, yeterli gelir beyanında bulunarak konut kredinizi daha rahat çekebilirsiniz. Bunun için son 2 yıl içerisinde kanuni ve idari takibinizin olmaması, güncel ödemelerinizde gecikme bulunmaması ve bankalara ibraz edilmiş bir haciz kaydınızın da olmaması gerekir.

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız gelir belgenizle birlikte kredi çekmek istediğiniz bankaya giderek konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Satın alacağınız konuta ait tapu fotokopisiyle beraber varsa ek gelirinize ait belgeleri de yanınıza almanızda fayda var. Gayrı resmi de olsa bir geliriniz varsa bunu bankaya iletmelisiniz. Eğer satın alacağınız evi kiraya verecekseniz ya da bu eve taşınıp eski evinizi kiralamayı düşünüyorsanız bunu da mutlak suretle banka yetkilisine iletmelisiniz. Sonuç olarak bu işlem sonrasında standart gelirinize bir de kira geliri eklenmiş olacaktır. Bu şekilde normal şartlarda çekebileceğinizden daha yüksek tutarda konut kredisi çekmeniz mümkün hâle gelecektir.

Özetlemek gerekirse konut kredisi için kredi notu kaç olmalı? sorusunun yanıtı 1100 olup diğer şartların da sağlanması gerekmektedir. Diğer şartların başında kredi taksitlerinin en az 2 katı düzeyinde resmi gelire sahip olmak, satın alınacak konutun ev kredisi çekmeye uygun olması, konut üzerinde kaldırılamayacak bir şerh bulunmaması gibi hususlar gelmektedir.

Konut Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Taşıt Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Taşıt kredisi için kredi notu kaç olmalı? sorusu, konut kredisine göre biraz daha yüksek bir değerle yanıtlanabilir, zira taşıt teminatı, konut teminatına göre daha alt sınıfta yer almaktadır. Bankaların genel işleyişine bakarak araç kredisi için kredi notu kaç olmalı? sorusunu 1200 olarak yanıtlayabiliriz. Diğer başlıklarda olduğu gibi burada da bazı istisnalardan söz etmemiz mümkün. Eğer gecikmede bir kredi ödemeniz bulunmuyorsa (kredi ödemelerinin yanı sıra ek hesap ve kredi kartı ödemelerinde de gecikme olmamalı), kredi taksitlerini ödeyebilecek resmi bir gelire sahipseniz ortalama 1000 kredi notuyla da taşıt kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Taşıt kredisi şartlarına bakıldığında 0 km araçlar için bankaların neredeyse tamamının aynı şartları aradığını görüyoruz. 2.el taşıt kredisi başvurularında ise almak istediğiniz aracın belirli bir modelin üzerinde olması gerekiyor. Bazı bankalar en fazla 5 yaşa kadar araçlar için kredi verirken kimi bankalarda bu rakam 7 ya da 10 olarak uygulanabiliyor. Ayrıca çekmek istediğiniz kredi tutarı, satın alınacak aracın değeriyle de ilişkilidir. Dilerseniz sizin için alt tarafa bırakacağımız bağlantıya tıklayarak Bankalar Taşıt Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor? Başlıklı yazımıza ulaşabilir, maksimum ne kadar taşıt kredisi kullanabileceğinizi detaylıca öğrenebilirsiniz.

Bankalar Taşıt Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor?

İlk defa araç alacaklar ya da aracını yenilemek isteyenler, bu isteklerini yerine getirirken banka kredilerine ihtiyaç duyabiliyor. Özellikle son yıllarda taşıt fiyatlarında meydana gelen ciddi artışlarla birlikte peşin bedelle araç almak oldukça zor bir hâl almaya başladı. Bankalara taşıt kredisi başvurusunda bulunacak olanların aklında birçok soru olmasına karşın bu soruların başında bankalar taşıt kredisinin yüzde kaçını veriyor? sorusunun geldiğini söylememiz mümkün.

İlgili İçerik
Taşıt Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Çıkar?

Kredi notu kaç olursa kredi çıkar? başlığıyla içeriğimizde söz ettiğimiz kredi notu şartlarını özetleyeceğiz. Kredi notu kaç olursa kredi çıkar? sorusuna ek olarak kredi notu kaç olursa iyi? sorusunu da yanıtlamış olacağız. Kredi notunuz 1400 ve üzerindeyse, geliriniz de kredi ödemeleri için yeterliyse kredi notunuz iyi seviyede denilebilir. Taşıt kredisi, konut kredisi ve ihtiyaç kredisi için gerekli kredi puanından da ayrı ayrı başlıklar altında kabaca söz ettik. Özetlemek gerekirse kredi notu kaç olursa kredi çıkar? sorusunu şu şekilde tanımlayabiliriz;

Konut kredisi için kredi puanı: 1100 ve üzeri,

Taşıt kredisi için kredi puanı: 1200 ve üzeri,

İhtiyaç kredisi için kredi puanı: 1400 ve üzeri olduğunda rahatlıkla kredi çekebilirsiniz. Yine de bu durumun bankadan bankaya değişebileceğini, ayrıca diğer kredi şartlarını da sağlamanız gerektiğini unutmayınız. Dijital platformlardan yaptığınız başvuruların onaylanmaması halinde bankaya giderek doğrudan kredi başvurusu yapmanız gerektiğini de hatırlatmamızda fayda var.

YORUMLAR YAZ
 • Banka Kredimi Neden Onaylamıyor? Nasıl Kredi Alabilirim? | Kredinfo.com – Kredi Oranları – Kredi Hesaplama3 ay önce
 • […] bankalar tarafında kredi puanınız da yüksek olacaktır. Ayrıca sizler için hazırlanan kredi notu kaç olmalı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye […]