• YARIM ALTIN
  1.727,00
  % 0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3499
  % 0,56
 • € EURO
  10,8785
  % 0,44
 • £ POUND
  12,8873
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  1,4619
  % 0,36
 • РУБ RUBLE
  0,1315
  % 0,24
 • BITCOIN/TL
  596623,142
  % 3,13
 • BIST 100
  1.432,24
  % 0,17

Kredi Kartı Alma Şartları

Kredi Kartı Alma Şartları

Kredi kartı alma şartları, gerek yorumlarda, gerekse tarafımıza gönderilen e-mail içeriklerinde en çok rastladığımız konulardan biri. Bunu göz önüne alarak sizlere kredi kartı alma şartları nelerdir? Nasıl kredi kartı alabilirim? Kredi kartı almak için gerekenler nelerdir? gibi revaçta olan soruların yanıtını tek bir rehber üzerinden sunmaya çalışacağız. Bu yazımızda kredi kartı alma şartlarının tüm detaylarına inecek, bugüne kadar neden kredi kartı alamadığınızın sebebini bulmanızı sağlarken, diğer yandan yeni kredi kartı başvurusu yapacaklara da çeşitli öneriler sunacağız.

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Kredi kartı alma şartları nelerdir? sorusunun yanıtlarını ilk etapta maddeler halinde sunup daha sonra detaya inmeye çalışalım. Temelde kredi kartı alma şartları nelerdir? sorusunu şu maddeler eşliğinde yanıtlayabiliriz;

 • Kredi kartı almanın ilk şartı belgelenebilir resmi bir gelire sahip olmaktır. Bunun istisnaları olsa da bankaların büyük bir çoğunluğu, yalnızca belgelenebilir bir resmi gelire sahip olanlara kredi kartı tahsis eder.
 • Kredi kartı alma şartlarından bir diğeri de iyi bir kredi notuna sahip olmaktır. Kredi kartı almak için findeks notu kaç olmalı? tarzı soruların ortaya çıkma sebebi de bundan kaynaklanmaktadır. Bu maddede de bazı istisnalar var ve detay kısmında bunlara daha kapsamlı olarak değineceğiz.
 • Bankalar tarafından belirlenen LKS limiti doğrultusunda her bireyin alabileceği maksimum kredi kartı limiti gelirine göre bellidir ve LKS limitinin aşımı, yeni kredi kartı başvurularını etkilemektedir. İlk başvurularda gelirin 2 katından, daha sonraki yıllarda ise 4 katından fazla kredi kartı limitine sahip olunamaz.
 • Kredi kartı alabilmek için haciz, icra, iflas, hesap blokesi, idari veya kanuni takip kaydının bulunmaması gerekir.
 • Kredi kartı alma şartı olarak sunabileceğimiz bir diğer husus da kişinin 18 yaşını geçmiş olmasıdır. Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kredi kartı alabileceği yönündeki söylemeler ise geçersizdir. Yurtiçi yerleşik yabancı bireyler, Türkiye’de faaliyet gösteren bankalardan kredi kartı alma hakkına sahiptirler. 
 • Mevcut kredi kartı, KMH (ek hesap) ve kredi ödemelerinde gösterilen performans, yeni kredi kartı alma şartlarında önemli bir etkendir. Halihazırda kullanmakta olduğunuz bu ürünlerin ödemesi düzenli ve zamanlı değilse yeni kredi kartı alma şartlarını sağlayamadığınızdan kredi kartı başvurularınız reddedilebilir.
Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir

Kredi kartı alma şartları nelerdir? sorusunu yanıtladıktan sonra bu maddelerin detaylı açıklamasına geçelim. İlk maddede hatırlanacağı üzere belgelenebilir bir gelirden söz etmiştik. Kredi kartı müşterilerinin çoğu, kamu ya da özel sektör çalışanlarından oluşmaktadır. Bu kişiler, maaş bordroları ve SGK hizmet dökümleriyle kredi kartı başvurusunda bulunabilirler. Bir bankaya kredi kartı başvurusu yaptığınızda sizden istenecek ilk evraklar bunlar olacaktır. Eğer maaş alınan bankadan kredi kartı almak istiyorsanız bu belgelere ihtiyacınız olmayacaktır. Maaşınızın o banka üzerinden yatırılıyor olması, bankanın sigortalı çalışan olduğunuzu belgelemesi için yeterlidir. Bazı bankalar, sadece kredi notuna göre kredi kartı verebilmektedirler. Bu durumda daha önce kullanmış olduğunuz kredi, ek hesap ve kredi kartı ürünlerinin ödeme performansı yüksekse, gelir belgeniz olmadan da kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Özellikle saha satış ekiplerinin kredi kartı satışı yaparken gelir belgesi olmadan da kredi kartı tahsis edebildikleri görülmektedir. Bu kişilerden kredi kartı alırken maaş bordronuz olmasa bile başvurunuz onaylanabilir. Gelir olmadan kredi kartı almak için kredi notu şartını sağlamanız gerekmektedir. Gelir olmadan kredi kartı veren bankalar ise çoğunlukla şunlardır; Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, İNG Bank, Garanti BBVA, Akbank, QNB Finansbank.

Vergi levhası olan şahıs firmaları, şirket ortakları ve pay sahipleri ise şirketlerine ait mali verilerle kredi kartı başvurusu yapabilirler. Bu kişiler, yoğun ticari faaliyetleri doğrultusunda bankalarla sürekli bir çalışma halinde olduklarından muhasebe evrakları bankalarda genellikle mevcuttur. Bu durumda sadece yeni kredi kartı başvurusu yapılarak mali veri gücüne bağlı olarak belirlenen limit doğrultusunda kredi kartı tahsis edilmesi mümkündür. Bu kişiler bireysel kredi kartı yerine ticari kredi kartı alma hakkına da sahiptirler. Yapılan harcamaların vergilerden düşülmesi, ticari kredi kartların en önemli özellikleri arasında yer alırken bankaların ticari kart sahiplerine sunduğu çeşitli avantaj ve kampanyalar da söz konusudur.

Adınıza tescillenmiş aktif bir haciz, iflas, idari veya kanuni takip kaydı bulunuyorsa kredi kartı alma şartlarını yeteri kadar sağlamıyorsunuz demektir. Örneğin; KYK borcu yüzünden kredi kartı alamıyorsanız KYK borcunuz banka hesaplarına haciz olarak işlenmiş demektir. Yine örnek olarak verecek olursak son 5 yıl içerisinde bankalar tarafından borç ödememe sebebiyle avukata ya da idari takibe verildiyseniz yeni kredi kartı alma şartlarını yine karşılamıyorsunuz demektir. 5 yıl, idari ve kanuni takip kaydının silinmesi açısından uzunca bir süredir. Bankalar, dosyanın kapanmış olması ve mevut ödemelerin düzene girmesi şartıyla 2 yıldan itibaren başvurularınızı olumlu değerlendirebilirler. Yani sicil 5 yılda 1 temizleniyor olsa da dosyanın kapanması ve ödeme düzeninin sağlanması, bu sürenin kısaltılmasına yardımcı olmaktadır. Son olarak kredi kartı almak için kredi notu kaç olmalı? Kredi kartı almak için findeks notu kaç olmalı? sorularının daha detaylı bir başlık altında inceleneceği bilgisini verelim. Bu soruların cevabı için bir alt kısımda yer alan başlığı incelemenizi tavsiye ederiz.

Kredi Kartı Almak İçin Findeks Notu Kaç Olmalı?

Kredi kartı almak için findeks notu kaç olmalı? Kredi kartı almak için kredi notu kaç olmalı? Kredi kartı almak için kaç puan gerekli? şeklinde karşımıza çıkan birçok soru olsa da buna benzer soruların ortak bir yanıtı olduğunu söyleyebiliriz. Daha önceki içeriklerimizde de belirttiğimiz üzere kredi notu, bireylerin bankalarla kredili ilişkilerinde en etkili metodların başında gelir ve kişisel kredi ödeme performansınızı gösterir. 0 ile 1900 arasında değişen findeks kredi notu, artış gösterdikçe kişiye bankalar nezdinde bir prestij kazandırır. Dolayısıyla kredi notunu yüksek tutmak, ortaya çıkabilecek nakit ihtiyaçlarının bankalar kanalıyla karşılanması açısından son derece önemlidir.

Kredi Kartı Almak İçin Findeks Notu Kaç Olmalı

Findeks not baremi, bireylerin findeks notuna göre hangi risk grubunda yer aldıklarını gösteren ve findeks risk tablosu olarak da bilinen bir listeleme yöntemidir. Findeks risk tablosunu aşağıda yer alan tablodan inceleyebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu AralığıFindeks Risk Düzeyi
0 ile 699 Arası Findeks NotuRiskli
700 ile 1099 Arası Findeks NotuOrta Riskli
1100 ile 1499 Arası Findeks Kredi NotuAz Riskli
1500 ile 1699 Arası Findeks Kredi Notuİyi
1700 ile 1900 Arası Kredi NotuÇok İyi

Findeks not baremi tablosunda da görüleceği üzere her kredi notu için belirli bir risk grubu oluşturulmuştur. Kredi kartı almak için findeks notu kaç olmalı? sorusu ise bankadan bankaya değişebilmektedir. Ayrıca diğer kredi kartı alma şartlarına uyumunuz da bu hususta önemlidir. Örneğin; aylık geliri 3.000 TL olup kredi notu 1150 olan biri ile aylık geliri 15.000 TL olup kredi notu yine 1150 olan birinin kredi kartı başvurusu yaptığını düşünelim. Her iki bireyin de kredi notu aynı olduğu halde aylık geliri daha yüksek olan ikinci bireyin kredi kartı başvurusunun olumlu sonuçlanma olasılığı daha yüksektir. Yani findeks kredi notu, kredi kartı başvurusu için tek kıstas değildir.

Gelelim kredi kartı almak için kredi notu kaç olmalı? sorusuna. Bankalar, kredi kartı verecekleri müşterilerinin en azından orta riskli ya da az riskli grupta yer almalarını isterler. Riskli grupta yer alan kişilerin kredi kartı alma olasılıkları ise %5 kadar düşüktür. Yani kredi kartı almak için kredi puanı en azından 1000 seviyelerinde olmalıdır. Kredi notunuz 1000 ise her bankadan kredi kartı alabileceksiniz diye bir durum söz konusu değil. Tahmin edeceğiniz üzere bu tabloda ne kadar alt sırada yer alıyorsanız kredi kartı alma ihtimaliniz de o kadar artacaktır.

Kredi Kartı Almak İçin Gerekenler

Kredi kartı almak için gerekenler, her bankanın aradığı temel şartları ifade etmekte. Geliri olmayan bireyler, bankalardan 1.000 TL’ye kadar limitli kredi kartı alabilirler. Öğrencilere kredi kartı veren bankalar ile ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar, bu doğrultuda en fazla 1.000 TL limit sunmaktadırlar. Geliriniz olmadan kredi kartı almanın bir diğer yolu da bu bankalara kredi kartı başvurusu yapmaktır. Kredi kartı almak için gerekenler başlığını alt başlıklar halinde inceleyeceğiz. Bu doğrultuda bir sonraki başlıkta kredi kartı almak için yaş sınırı konusundan söz edeceğiz.

Kredi Kartı Almak İçin Gerekenler

Kredi Kartı Almak İçin Yaş Sınırı

Kredi kartı almak için yaş sınırı 18 olup bu kararın istisnaları söz konusudur. 18 yaşından küçük bireyler, aile fertlerinden birinin sahip olduğu kredi kartı için ek kart alabiliyorlar. 13-18 yaş arasındaki bireyler, anne ve babalarının kredi kartlarını ancak bu şekilde kullanabilmekte. Anne ve babadan biri ya da her ikisi, sahip oldukları kredi kartı bankasına ek kart başvurusu yapabilirler. Bu durumda çocuklarına belirleyecekleri bir tutarda kredi kartı tahsis edebilirler. Kredi kartı yaş sınırı, ancak bu şekilde bir istisnaya tabi tutulabilir. Örneğin; 18 yaşını doldurmadan kredi kartı almak isteyen birinin aile fertlerinden biri sahip olduğu 10.000 TL’lik kredi kartının belirli bir limiti kadar ek kart çıkarabilir. Öğrencilere kredi kartı alırken genellikle bu yöntem tercih edilmektedir. Belirlenen limit, ek kart sahibinin asıl kartın tüm limitini kullanmasına engel olabilir. Örneğimizde yer alan aile ferdi, çocuğu için 1.000 TL’lik bir ek kart alabilirse 18 yaşını doldurmayan çocuğu, kredi kartıyla en fazla 1.000 TL alışveriş yapar. Ek kart borcu, esas kart sahibi tarafından ödenir ve istenmesi halinde ek kart hesap ekstresi, ana kart ekstresinden ayrı olarak takip edilebilir.

Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Evraklar

Kredi kartı almak için gerekli evraklar, hemen hemen her banka tarafından ortak kabul görmektedir. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere kredi kartı alma şartlarından biri resmi bir gelire sahip olmaktır. Bu doğrultuda istenecek ilk evrak da resmi gelir belgesidir. Kredi kartı almak için gerekli belgeler şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı ya da geçerli T.C kimlik kartı, pasaport, ehliyet belgelerinden biri.
 • Kamu çalışanları için kurumdan ya da e-devlet üzerinden temin edilecek maaş bordrosu
 • Özel sektör çalışanları için işyerinden alınacak imzalı kaşeli maaş bordrosu, şirket imza sirkülerinin fotokopisi ve SGK Hizmet Dökümü.
 • Basit usulde kazancı olan esnaflar için vergi levhası ve işletme defteri hesap özeti
 • Gerçek usulde vergi mükellefleri için vergi levhası, son 2 yıla ait mali veriler
 • Şirket ortakları için şirket ortaklık bilgisini gösteren Ticaret Sicil Gazetesi, vergi levhası, son 2 yıla ait detay mizan ve vergi beyannamesi evrağı
 • Kira sahipleri için kira alınan gayrimenkulün tapusu ve kira sözleşmesi
 • Emekliler için emekli maaşı alınan bankadan alınacak emeklilik hesap cüzdanı
 • Çiftçiler için ÇKS belgesi
 • Ek geliri olanlar için ek geliri gösteren resmi belge.
Kredi kartı alma şartları

Emeklilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Emeklilere kredi kartı veren bankalar, yaş sebebiyle kredi kartı başvurusunu kabul edebilecekleri gibi reddedebilirler. Eğer emekli yaşı oldukça yüksekse bu durumda kredi kartı sigortası şartıyla kendilerine kredi kartı verilebilir. Emeklilerden kredi kartı aidatı almayan bankalar ise genellikle doğrudan maaş alınan bankadır. Emekliler, maaş aldıkları bankadan kredi kartı almak istediklerinde aidat ödemek zorunda kalmazlar. Dolayısıyla emekliler için en mantıklı kredi kartı tercihi, maaş aldıkları bankadan kredi kartı almak olacaktır. Hem kredi kartının daha kolay alınması, hem de ekstre borcunun maaştan alınabilmesi açısından daha faydalı bir seçenek olacağı aşikâr. Ziraat Bankası, Vakıfbank, TEB, İş Bankası, Halkbank, Garanti BBVA gibi bankalar, emeklilerden kredi kartı aidatı almayan bankaların başında geliyor. Emekli maaşınızı aldığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartından aidat alınıp alınmayacağı konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer bankanız sizden aidat almayacaksa kredi kartı kullanmanızda herhangi bir sakınca olmayacaktır.

Maaşın 4 katına kadar kredi kartı alabilme kuralı, emekliler açısından da geçerlidir. Dolayısıyla emekliyseniz ve daha önce kullanmakta olduğunzu en az 1 kredi kartınız bulunuyorsa maaşınızın 4 katına kadar toplam kart limitine sahip olabilirsiniz. Daha önce hiç kredi kartınız yoksa ilk yıl için maaşın 2 katına kadar limit alabilirsiniz. Sonraki yıllarda 4 yıl kuralına riayet etmeniz yeterli olacaktır. Örnek; emekli maaşı 2.000 TL olan ve hiç kredi kartı bulunmayan bir emekli, ilk yıl 4.000 TL’ye kadar kredi kartı limitine sahip olabilirken aynı maaşı alan ve başka kartı bulunan bir emekli ise ilk yıldan itibaren 8.000 TL’ye kadar kredi kartı limitine sahip olabilir. Bu tutarlar tüm bankalarda bulunan kredi kartı limitlerinin toplamı baz alınarak belirlenmekte olup her banka için ayrı ayrı 4 kat olarak hesaplanmayacaktır.

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Öğrencilere kredi kartı veren bankalar hangileri? sorusunu daha önce tek bir içerik halinde incelemiştik. Dilerseniz Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar yazısına tıklayarak bu kapsamlı içeriğimize ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu içerikte hangi bankaların öğrencilere ne kadar limit verdiklerinden ve söz konusu bankalara ait kartların ne gibi özelliklere sahip olduğundan da bahsetmiştik. Yine de bilgi amaçlı olarak öğrencilere kredi kartı veren bankalar listesini şu şekilde sunabiliriz;

 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Akbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti BBVA
 • İş Bankası

Bu bankalar, öğrencilere en kolay kredi kartı veren bankalar olup öğrencilere sundukları kampanyalar sebebiyle en çok tercih edilen bankalar arasında da yer almakta. Siz de bu bankalardan birine öğrenci kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Öğrencilerin herhangi bir geliri olmadığından bankaların sunacakları limitler de sınırlı olacaktır. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine kredi kartı veren bankalar, bu kişilere daha yüksek limitle kart verebilirken lisans öğrencilerine sunulacak limit en fazla 1.000 TL olacaktır. Öğrenci kredi kartı başvurusu için istenen evraklar ise nüfus cüzdanı, öğrenci kartı ya da öğrenim belgesidir. Ek geliri olan öğrenciler, ilgili geliri gösteren resmi belge ile başvurmaları halinde 1.000 TL’nin üzerinde bir kart limitine sahip olabilirler. Bu gelir kira geliri, maaş ya da şartsız burs belgesi şeklinde olabilir.

instagram profil
YORUMLAR YAZ
 • Kredi Kartı Limitimi Nasıl Yükseltilirim? | Kredinfo.com – Kredi Oranları – Kredi Hesaplama3 ay önce
 • […] hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.Kredi kartı limiti yükseltmenin yanı sıra sıfırdan kredi kartı almak isteyenler için ilgili yazımızı okumalarını tavsiye […]