• YARIM ALTIN
  1.716,00
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3131
  % 0,19
 • € EURO
  10,8543
  % 0,24
 • £ POUND
  12,8674
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  1,4583
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,1314
  % 0,13
 • BITCOIN/TL
  596701,488
  % 2,32
 • BIST 100
  1.429,85
  % 0,86

Kredi Kapama Hesaplama 2020

Kredi Kapama Hesaplama 2020

Kredi kapama hesaplama işlemleri, kredisini erken kapatacakların en çok merak ettiği konuların başında gelmekte. Daha önce çekmiş olduğunuz bir krediyi dilediğiniz zaman kredi erken kapama yöntemiyle kapatabilirsiniz. Bunun için bankaya müracaat etmeniz yeterli olup internet ya da mobil bankacılık üzerinde kredi erken ödeme hizmeti varsa bu kanalları kullanarak da kapama işleminizi yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Erken Kapatma Hesaplama 2020

İhtiyaç kredisi erken kapama hesaplama işlemlerinde krediyi hangi tutarda ve kaç ay vadeyle çektiğiniz, şuana kadar kaç taksit ödediğiniz oldukça önemli. Zira tüketici erken kapatma hesaplaması yaparken bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır. İhtiyaç kredilerinde toplam ödeme tutarı, çekilen kredi + kredi faizi şeklindedir. Ödediğiniz her taksitin bir kısmı anapara, diğer kısmı ise faiz tutarını kapsar. Örneğin; aylık 1.300 TL kredi taksiti ödüyorsanız bu 1.300 TL’nin bir kısmı çekmiş olduğunuz kredinin anaparası iken diğer kısım krediden kaynaklanan faizi yansıtmaktadır. Bankalar, kredi ödemelerinin başlangıcından itibaren yoğun olarak faiz tahsilatı yaparlar. Sözünü ettiğimiz örnekte ilk taksitte faiz tutarı, alınabilecek maksimum tutardan alınır. İlerleyen aylarda alınan faiz düşerken alınan anapara yükselmektedir. Dolayısıyla kredinizi çektikten sonra ne kadar erken kapatırsanız kârınız da o kadar fazla olacaktır.

Tüketicilerin kapama işlemleriyle ilgili merak ettiği sorulardan biri de ihtiyaç kredisi erken kapatma cezası var mı? şeklinde. İhtiyaç kredisi erken ödeme cezası olmayıp kalan anapara tutarını ödeyerek kredinizi erken kapatabilirsiniz. Böylece kalan faizleri ödemenize gerek olmayacaktır.

İhtiyaç kredisi erken kapama hesaplaması, herhangi bir ödeme cezası bulunmadığından kalan anapara tutarı kadardır. Ödeme planınıza bakıp ihtiyaç kredisi erken kapatma hesaplaması yapabilirsiniz. Ödediğiniz taksidin yanında yazan kalan anapara tutarı, ihtiyaç kredisi erken ödeme tutarını yansıtacaktır.

Taşıt Kredisi Erken Kapama Hesaplama 2020

Taşıt kredisi erken kapatma hesaplama işlemleri de ihtiyaç kredisinde olduğu gibidir. Araç kredisi erken kapama hesaplaması yaparken ödediğiniz son taksitin yan tarafında yer alan kalan anapara tutarını ödeyerek kredinizi kapatabilirsiniz. Taşıt kredisi erken kapama cezası da bankalar tarafından alınmamaktadır. Zaten KKDF ve BSMV vergileri kredi başlangıcında ödemeye yansıtıldığından araç kredisi erken kapama cezası gibi bir ceza da söz konusu değildir.

Araç kredisi erken kapatma hesaplama ve başvuru işlemlerinizi banka şubesinden, müşteri hizmetlerinden, mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Taşıt kredisi erken ödeme sonrasında bankanın araç üzerine bıraktığı taşıt rehninin kaldırılması için de ek bir başvuru yapmalısınız.

Konut Kredisi Erken Kapama Hesaplama 2020

Konut kredisi erken kapatma hesaplama işlemleri, ihtiyaç ve taşıt kredilerinden biraz farklıdır. Devlet, konut kredisi kullanan bireylere destek amacıyla bu finansmanda BSMV ve KKDF vergilerini almazken erken ödeme durumunda söz konusu vergilerin ödenmesini talep eder. Dolayısıyla konut kredisi kapama cezası gibi bir cezanın varlığından söz etmemiz mümkün. Konut kredisi erken kapama cezası 2020 yılında da alınmaktadır.

Konut finansmanı erken kapama cezası, kalan ödeme tutarı ve vadesiyle ilgilidir. Dolayısıyla konut kredisi erken ödeme hesaplaması yaparken bu bilgileri kullanmanız gerekir. Eğer kredinizin kalan vadesi 36 aydan az ise ödeme tutarının %1’i kadar erken ödeme cezası ödemeniz gerekir. Vade sayısının 36 aydan fazla olduğu durumlarda uygulanan konut kredisi kapatma cezası ödenecek tutarın %2’si kadardır. Örneğin; daha önce çekmiş olduğunuz konut kredisini 30.000 TL ödeyerek kapatmanız gerekiyorsa ve kalan vade sayınız 48 ise bu ödemenin yanı sıra %2’ye tekabül eden 600 TL konut kredisi erken kapatma cezası ödemeniz gerekecektir. Eğer kalan vadeniz 48 ay değil de 36 aydan daha az ise bu durumda 30.000 TL’nin %1’i kadar, yani 300 TL ceza ödemeniz gerekir.

Kredi Erken Kapama Nasıl Yapılır?

Kredi erken kapama nasıl yapılır? sorusunun yanıtını az önce vermiş olsak da daha detaylı bir şekilde açıklamamızda fayda var. Erken kapama işlemlerinin en sağlıklı yolu doğrudan şubeye giderek kredi erken ödeme hesaplaması yapmaktır. Eğer bankanızın mobil bankacılık ya da internet bankacılığında kredi erken kapatma hizmeti mevcutsa kapamanızı bu yöntemlerden biriyle de yapabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ