• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  575498,579
  % -2,30
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Kredi Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi Erteleme Nasıl Yapılır?

Son günlerde bankalara gelen taleplerin büyük bir kısmını kredi erteleme talepleri oluşturmakta. Tüm dünyada etkisini arttırarak devam ettiren Covid-19 salgını sebebiyle ekonomik anlamda ciddi daralmalar söz konusu. Tüketiciler, korona virüs olarak da bilinen Covid-19 pandemisi sebebiyle kredi ödemelerinde sıkıntı yaşayabilmekte. Birçok sektörün virüs salgınından olumsuz etkilenmesi, bu durumun meydana gelmesinde en temel etken olarak dikkat çekiyor. Kredi ödemelerini gerçekleştirmede zorluk çeken bireyler, kredi erteleme nasıl yapılır? Kredi erteleme hesaplaması nasıl yapılır? Kredi ertelemek mantıklı mı? gibi sorulara yanıt arıyor.

Kredi erteleme seçeneği, içerisinde bulunduğumuz dönemde hemen her banka tarafından sunulan bir hizmet olarak göze çarpıyor. Bankalar, kredi erteleme taleplerini büyük bir titizlikle inceleyip genellikle bu taleplere olumlu cevap veriyor. Bu taleplerin banka tarafından kabul edilme sebeplerinin başında kredi ertelemeden kaynaklanan ek ücretler gelmekte. Bankalar, ne yazık ki kredi ertelemesini aynı tutar üzerinden gerçekleştirmiyor. Ertelenen kredi taksitlerinin vade sonuna atılması, tüketiciler açısından ek ödemelerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Örneğin; normal şartlarda Haziran 2022’de sona erecek kredinizi 2020 Mayıs ayı içerisinde başvuruda bulunarak 3 ay ötelemeniz durumunda Mayıs, Haziran ve Temmuz ayında ödeyeceğiniz taksitler vade sonuna atılıyor ve krediniz yeni proje ile birlikte Haziran 2022’de değil Eylül 2022’de sona eriyor; bu da beraberinde ek bir masrafın ortaya çıkmasını sağlıyor. Kredi vadesine, ödenen ve kalan taksit sayılarına, kalan proje borcuna bağlı olarak bu ücretin azalıp artacağı öngörülmekte.

Bireylerin kredi erteleme talepleri banka tarafından o anki faiz ya da kâr oranına göre değil, kredinin çekildiği döneme ait faiz ya da kâr oranına göre değerlendiriliyor. Örneğin; 1.18 faiz oranıyla çekmiş olduğunuz konut kredisi, bugün ortalama 0.90 seviyelerinde olan kredi oranıyla değil; yine 1.18 faiz oranıyla değerlendiriliyor. Özellikle son birkaç yıl içerisinde yüksek kredi oranlarının olduğu dönemde kredi kullandıysanız kredi ötelemenin size biraz pahalıya patlayacağını söylememiz aşikâr.

Kredi Ertelemek Mantıklı mı?

Tüketicilerin son dönemde en çok cevap aradığı sorulardan biri de kredi erteleme mantıklı mı? şeklinde. Kredi ertelemenin mantıklı olup olmadığı çekilen kredi tutarına, kalan toplam tutar ve vade sayısına, kredinin ne kadar süreyle erteleneceğine ve kredi faiz oranına göre değişkenlik göstermektedir. Bunun için bankanıza kredi erteleme talebinde bulunup tarafınıza yeni ödeme planının ibraz edilmesini isteyebilirsiniz. Yeni ödeme planınıza göre kredinizi erteleyip ertelememek tamamen sizin inisiyatifinizde olacaktır. Ne var ki bankaların koştuğu şartlar ve kredi erteleme stratejilerine bakıldığında kredi ertelemenin pekte mantıklı olmadığını görüyoruz. Eğer başka çareniz yoksa ve kredi taksitlerinizi geciktirip banka sicilinizi olumsuz etkileyecekseniz ortaya çıkan farka razı gelerek kredinizi yine de erteleyebilirsiniz. Bunun dışında keyfi sebeple kredinizi ötelemenizi pekte tavsiye etmiyoruz.

Kredi Erteleme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi erteleme başvurusu nasıl yapılır? sorusunun yanıtı bankadan bankaya ve kredi türüne göre değişkenlik göstermektedir. Birçok banka, kredi 3 ay erteleme hizmetini mobil bankacılık, internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı üzerinden sunmakta. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasından kredi işlemlerine girerek kredi erteleme talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak telefon bankacılığı aracılığıyla da kredi erteleme talebinde bulunmanız mümkündür.

Bazı bankalar, kredi erteleme taleplerini bizzat şubeleri aracılığıyla kabul etmektedirler. Bu durumda bağlı olduğunuz banka  şubesine giderek yazılı erteleme talebinde bulunabilirsiniz. Kredinizi ertelemeniz durumunda varsa hayat sigortanız iptal edilecek, hayat sigortası için ödemiş olduğunuz primin bir kısmı hesabınıza nakden ödenecektir. Bankanız yeni ödeme planıyla birlikte size yeniden hayat sigortası yapmakta gecikmeyecektir. Kredi öteleme sebebiyle artan toplam ödemenizle birlikte hayat sigortası prim tutarınız da artacaktır.

YORUMLAR YAZ