• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  577707,459
  % -2,12
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Kredi Çekerken Sigorta Zorunlu mu?

Kredi Çekerken Sigorta Zorunlu mu?

Kredi çekerken sigorta mecburi mi ya da kredi çekerken sigorta zorunlu mu? tarzındaki sorular kredi kullanıcılarının merakla cevap aradığı sorular olarak dikkat çekiyor. Zira her kredi başvurusunda kredi kullanıcısının önüne bir de sigortalarla ilgili kesintilerin yer aldığı bir tablo konur. Kredi masrafları hesaplama işlemleri esnasında da bu primlerle karşılaşabilirsiniz. Sizler için kredide yapılması zorunlu olan ve olmayan sigortaları detaylıca inceleyecek ve bu hizmetlerden ne ölçüde yararlanmanız gerektiğinin ipuçlarını sunacağız.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Kredilerde en çok karşılaşılan sigortaların başında hayat sigortası gelir. Bu sebeple kredi müşterilerinin neredeyse tamamı kredi çekerken hayat sigortası zorunlu mu? diye merak eder. Kredi çekerken hayat sigortası zorunlu değildir; fakat bankaların neredeyse tamamı hayat sigortasını zorunlu bir sigortaymış gibi kullanırlar. Gereklilik ile zorunluluğu karıştırmamakta fayda var. Zira hayat sigortası, özellikle yüksek montanlı krediler için gerekli bir sigorta türüdür. Şöyle düşünelim; 300.000 TL konut kredisi çektiniz ve hayat sigortası yaptırmayı reddettiniz. Her ne kadar en son istenecek şey olsa da vefat etmeniz durumunda kalan kredi tutarı, varisleriniz tarafından ödenmelidir. Bu ödemenin yapılmaması durumunda ise içinden çıkılmaz hukuki süreçler başlayacak ve aileniz her halükarda zor durumda kalacaktır. Halbuki hayat sigortası yaptırdıysanız kalan kredi tutarı, doğrudan sigorta şirketi tarafından karşılanacak ve krediye konu ev, direkt olarak yasal varislerinize kalacaktır.

Bankalar, hayat sigortası yaptırarak vermiş oldukları kredinin teminatını güçlendirmek, aynı zamanda sigorta komisyonu elde etmek isterler. Bu sebeple bankaların kredi tekliflerinin sigortalı ve sigortasız olmak üzere değiştiğini görebiliriz. Sigortasız kredilerin oranı, sigorta yapılan kredilere nazaran daha yüksektir. Bu durumda kredi kullanıcısına tercih hakkı tanınmış olur. Banka tarafından 2 farklı kredi oranının teklif edilmesi durumunda her iki kredi için de hesaplama yapılmasını isteyebilirsiniz. Sigortalı kredi için hesaplama yaparken toplam ödeme tutarına kredi hayat sigortası primini de eklemelisiniz. Eğer bu durumda avantajlı konuma geçiyorsanız hayat sigortası yaptırmanız mantıklı olacaktır. Tersi durumda risk almak ya da almamak tamamen kendi inisiyatifinizdir.

Kredi Çekerken Yapılan Sigortalar

Kredi çekerken yapılması zorunlu sigortalar, kredi türüne göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple her bir kredi türü için yapılacak sigortaları ayrı ayrı ele almakta fayda var.

Konut Yangın Sigortası

Konut sigortası ya da konut yangın sigortası olarak bilinen sigorta, konut kredilerinde bankalar tarafından zorunlu olarak yapılmaktadır. Konutta meydana gelecek birçok hasarın karşılanmasını sağlayan konut yangın sigortası, kullanıcı açısından faydalı bir sigortadır. Zira sadece yangın riskini kapsamakla kalmaz, aynı zamanda cam kırılması, çatı akması, çatlak oluşması gibi riskleri de barındırır. Konut kredisi çekerken yangın sigortası zorunlu mu? sorusunun yanıtı evettir. Banka, alacağınız evi teminat altına almayacaksa ya da bankada farklı bir teminatınız daha varsa konut yangın sigortası yaptırmayabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Kredi çekerken zorunlu olan sigortalar arasında zorunluluk derecesi en yüksek olan sigorta türü DASK, yani Zorunlu Deprem Sigortası’dır. Zaten kredi kullanımıyla beraber tapuda satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi esnasında DASK poliçesi istenir. DASK poliçesi olmadan satış işlemi de yapılmayacaktır.

DASK neleri kapsar? sorusu ise tamamen depremle ve depremin yarattığı hasarlarla ilgilidir. Deprem sonrası konutta oluşabilecek yıkım, çatlak ve benzeri hasarlar, DASK kapsamına girer. Konut kredisi çekerken DASK zorunlu mu? sorusunun yanıtı da tahmin edileceği üzere evettir.

Trafik ve Kasko Sigortaları

Taşıt kredilerinde karşımıza çıkan trafik ve kasko sigortaları, bankalar tarafından kısmen zorunlu tutulan sigortalardır. Trafik sigortası banka tarafından zorunlu tutulmasa da trafiğe çıkabilmek adına zorunludur. Kredi çekerken trafik sigortası zorunlu mu? sorusunun yanıtı hayır olsa da aracınızı trafikte kullanabilmek için bu sigortayı muhakkak yaptırmanız gerekir.

Taşıt kredisinde kasko zorunlu mu? sorusu da taşıt kredisi kullanacakların kafasında soru işareti oluşturmaktadır. Banka, aracı teminat olarak alıyorsa mutlaka kasko yapılmasını isteyecektir. Zira aracın hasar görmesi ya da perte çıkması gibi durumlarda aracın rehin özelliği de bir anlam ifade etmeyecektir. Bankalar, teminatlarını güvence altına almak adına kasko sigortasını zorunlu sigortalar arasında gösterirler. Araç kredisi kullanırken 0 araç alıyorsanız mutlaka kasko sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz. Hatta 2.el araçlarda da çok büyük bir sebep yoksa kasko yapılmalıdır. Aksi durumda özellikle maddi hasarın yüksek olduğu kazalar sonucunda büyük masrafların altına girmek zorunda kalabilirsiniz.

Kredi Ferdi Kaza Sigortası

Son dönemde bankalar tarafından en çok yapılan sigorta türlerinden biri kredi ferdi kaza sigortasıdır. Kredi kullanıcısın poliçede geçen şekillerden birine bağlı olmak kaydıyla kaza geçirmesi, bu kaza sonucunda maluliyet ya da vefat durumlarından birinin ortaya çıkmasıyla birlikte hayat sigortasına benzer bir işleyiş başlar. Hayat sigortasının yüksek çıktığı durumlarda müşteri memnuniyetsizliği olmaması adına kredi ferdi kaza sigortası yaptırılabilir.

Sıkça duyduğumuz sigorta türlerinden biri olan destek ferdi kaza sigortası ise kredi ödemesini kapsamaz. Kaza durumunda poliçede sigortalı konumunda olan şahsa belirli bir ödeme yapılmasına yöneliktir. Eğer hayat sigortası ya da kredi ferdi kaza sigortası yapıldıysa destek ferdi kaza sigortası yapılmasına gerek yoktur. Bankalar, komisyon geliri elde etmek adına bu sigortayı yapmak isterler. Destek ferdi kaza sigortasının kredide zorunlu olmadığını bildiğinizi ve kabul etmediğinizi beyan etmeniz durumunda banka yetkilisinin tavrı değişecektir. ‘’Zorunlu olduğunu yazılı olarak beyan etmenizi istiyorum.’’ dediğiniz anda bu sigortayı yaptırmaktan kurtulmuş olursunuz.

Bireysel Emeklilik (BES)

Bireysel emeklilik, bankalara verilen önemli hedef kalemlerinden biri olup normal şartlarda kişinin kendi talebiyle yaptırma oranı son derece düşüktür. Buradan elde edecekleri uzun vadeli komisyondan vazgeçmek istemeyen bankalar, kredi müşterilerine BES zorunluluğu getirmektedirler. Kredi çekerken BES zorunlu mu ya da kredi çekerken bireysel emeklilik zorunlu mu? şeklinde sorulan soruların yanıtı hayırdır. Bir üst başlıktaki gibi bankaya bu durumu bildiğiniz, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin bizzat devlet kontrolünde olduğunu ve yapılması durumunda şikayette bulunacağınızı bildirirseniz bankanın tüm dayatmaları son bulacaktır.

Kredi Çekerken Sigorta Primi Nedir?

Kredide sigorta primi nedir? sorusu, yukarıda detaylıca belirtmiş olduğumuz sigorta türleri için ödemeniz gereken tutarı ifade eder. Sigorta primi, sigorta türüne ve teminat tutarlarına göre değişiklik gösterir. Örneğin; kasko sigortası için bir sigorta şirketi aynı teminat tutarında 2.000 TL fiyat verirken bir başka şirket tarafından sunulan teklif 5.000 TL olabilir. Bu gibi durumlarda en az masrafı ödemek adına dışardan da teklif almanızı ve daha düşük tekliflerde bankayı bilgilendirmenizi tavsiye ederiz. Örneğin; dışardan daha düşük teklif aldıysanız bankaya sigortanızı dışardan yaptırmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Banka, bu gibi durumlarda dışardan alınan teklife eş değer bir indirim yapar ve müşterisinin sigorta komisyonunu başka şirketlerle paylaşmak istemez.

İhtiyaç Kredisinde Zorunlu Sigortalar

İhtiyaç kredisinde zorunlu sigorta bulunmamakla birlikte yazımızın başında belirttiğimiz üzere sigortalı ve sigortasız krediler için farklı faiz oranları uygulanabilir. Bu durumda hesaplamanızı her iki kredi türü için de yaparak karar verebilirsiniz. Eğer ihtiyaç kredisini konut ya da taşıt teminatlı çekiyorsanız bu teminat için yapılacak kasko, DASK gibi zorunlu sigortaları yaptırmanız gerekir.

Konut Kredisinde Zorunlu Sigortalar

Konut kredisi çekerken zorunlu olan sigortalar DASK ve konut yangın sigortalarıdır. Ayrıca banka, kampanyalı oran olduğunu belirterek hayat sigortası ya da kredi ferdi kaza sigortasını da zorunlu kılabilir. Bunun dışında kalan kritik hastalıklar sigortası, bireysel emeklilik ve destek ferdi kaza sigortası gibi sigortalar zorunlu değildir. Eğer bu sigortalardan biri ya da birkaçı yapıldıysa kredinizi çektikten sonra Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak sigorta prim iadesi alabilirsiniz.

Taşıt Kredisinde Zorunlu Sigortalar

Araç kredisinde zorunlu sigortalar kasko ve trafik sigortasıdır. Bu sigortalarla ilgili başlığımızda da belirttiğimiz üzere trafik sigortası, banka için değil aracın trafiğe çıkışı için gerekli bir sigorta türüdür. Bu sigortaları dilerseniz dışardan daha uygun bir primle yaptırabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ