• YARIM ALTIN
  1.728,00
  % 0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3326
  % 0,40
 • € EURO
  10,8591
  % 0,27
 • £ POUND
  12,8695
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  1,4600
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,1314
  % 0,16
 • BITCOIN/TL
  598314,173
  % 3,78
 • BIST 100
  1.429,18
  % -0,05

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi başvurusu yapmak kredi notunu etkiler mi? ve kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürür mü gibi sorular? Kredi kullanıcıları tarafından merak edilirken bu konuda yanlış bilinen gerçeklerin çok olduğu görülmekte. Tüm bu yanlış bilgileri hafızalardan silmek ve en doğru bilgiyi sunmak adına kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürür mü? sorusunu detaylarıyla ele alacağız.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi başvurusu kredi notunu düşürür mü? sorusu olumlu ve olumsuz sonuçlanan başvurular için evet olarak cevaplanabilir. Eğer başvurunuzu doğrudan banka üzerinden yaptıysanız ve tahsis sürecini geçtiyseniz her halükarda kredi notunuz bir miktar düşecektir. Kredinin reddedilme durumuyla birlikte kredi notu biraz daha fazla düşebilir. Kredi ödemelerinizin düzenine göre kredi notunuz tekrar artışa geçecektir.

Başvuru sayısı, bankalar açısından önemli bir kıstastır. Bankalar, başvurunuz esnasında son 1 ay, son 3 ay, son 6 ay ve son 1 yıl içerisinde yaptığınız kredi kartı, kredi ve ek hesap başvurularınızı değerlendirerek kredi kararı verirler. Bu başvuruların özellikle son 1 ayda yoğunlaşması, bankalar açısından riskli müşteri profiline konulmanıza sebep olabilir. Gereksiz yere yapacağınız başvurular, bu açıdan dezavantaj oluşturabilir.

Kredi Çekmek Kredi Notunu Düşürür mü?

Yeni kredi başvurularının olumlu sonuçlanması ve kredinin kullanımı, kredi notunu genel olarak %11 oranında etkilemektedir. Daha açık bir ifade ile kredi puanınız, yeni bir kredi alımıyla birlikte %11 oranında düşebilir. Birçok kişi, kredi başvurusu onaylandığında kredi notunun yükseleceğini düşünerek hata eder. Yeni bir kredi çekmek, aynı zamanda yeni bir riske girmek anlamına gelir. Bu da kredi notunun düzeyini az da olsa aşağı çeker; fakat bu krediye ait ödemeleri düzenli biçimde yaptığınızda kredi notunuz yükselecek, hatta başvuru öncesindeki seviyeyi dahi aşacaktır.

Kredi çekmek kredi notunu düşürür mü? sorusunun evet olarak yanıtlanma sebebi bankaların belirsiz bir riski saptamış olmalarındandır. Henüz yeni girilmiş bir riskin akıbeti belirsizliğini korumakta olup kredi notu da bu sebeple düşmektedir. Çekilen kredinin ödenip ödenmeyeceği, ödenecekse dahi zamanında ödeneceği belirsizdir. Ne var ki kredi ödemeleri başladıktan sonra bu belirsizlik ortadan kalkar ve kişinin kredi performansı belirlenebilir.

Kredi Kartı Almak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi kartı almak kredi notunu düşürür mü? sorusu da bireyler tarafından sıkça dile getiriliyor. Yukarıdaki başlıkta yer alan sebep sonuç ilişkisine benzer bir ilişki kredi kartı alımlarında da söz konusudur. Kredi kartı aldığınızda kredi notunuzun yükseleceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İlk ödeme tarihine kadar kredi notunuz, belirli bir seviyede düşüş gösterecektir. Kredi kartınızın ilk ekstresinden itibaren yapacağınız ödemelerin düzeni, genel akıbetinizi belirler. Yani kredi kartı ödemenizi zamanında ve belirlenen asgari tutarda yaparsanız kredi notunuz yükselir. Belirlenen tutarın altında ya da geç ödeme yaptığınızda ise düşer.

Kredi Notu Sorgulama Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi notu sorgulama kredi notunu düşürür mü? sorusunun yanıtı hayırdır. Banka üzerinden ya da Findeks aracılığıyla yapacağınız kredi notu sorgulama işlemleri kredi notunuzu düşürmez. Bu konunun da bireyler tarafından yanlış yorumladıkları görülmektedir. Bilinenin aksine kredi notu sorgulamak kredi notunu düşürmez.

YORUMLAR YAZ