• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  9,4949
  % 0,15
 • € EURO
  11,0743
  % 0,10
 • £ POUND
  13,0986
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  1,4904
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1347
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  559798,695
  % -3,21
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Konut Kredisinde Bireysel Emeklilik Zorunlu mu?

Konut Kredisinde Bireysel Emeklilik Zorunlu mu?

Konut kredi taleplerinin son dönemde artmasıyla birlikte konut kredisinde bireysel emeklilik zorunlu mu? ya da daha kısa bir ifade ile konut kredisinde bes zorunlu mu? gibi sorularla sıkça karşılaşmaya başladık. Sizlere yardımcı olabilmek babında konut kredisinde bireysel emeklilik zorunlu mu? ve konut kredisinde bes zorunlu mu? sorularını ayrıntılı olarak cevaplayacağız.

Bireysel emeklilik sistemi, bilindiği üzere bireylerin kendi emeklilik primlerini ödeyerek ve belirli şartları sağlayarak emeklilik hakkı kazanmalarına olanak sağlayan bir sistemdir. Zorunlu ve zorunlu olmadığı durumlar söz konusu olabilmektedir. Örneğin; otomatik bireysel emeklilik sistemi, belirli sayıda çalışana sahip işyerleri tarafından yapılması zorunlu bir uygulamadır. Ne var ki bireysel emeklilik sistemine bu durumda ilk katılım zorunlu olsa da bireylerin devam edip etmeme konusunda karar verme hakları saklıdır. Yani otomatik katılımla da olsa adınıza yapılan bir bireysel emeklilik sözleşmesini talep etmeniz halinde iptal edebilirsiniz. Bankalar, kendilerine ya da anlaşmalı şirketlere ait bireysel emeklilik hedeflerini gerçekleştirebilmek adına çeşitli yollar denemekte. Bu yollardan biri de konut kredilerinde bireysel emeklilik zorunluluğu olarak karşımıza çıkıyor. Birçok banka, konut kredisi verdiği müşterisine bireysel emeklilik yapma şartı koşuyor. Aslına bakılırsa bankanın konut kredisinde bireysel emeklilik zorunluluğu uygulamasının yasal bir dayanağı yok. Ne var ki bankalar, belirli dönemlerde hizmete sundukları konut kredisi kampanyalarında bireysel emekliliği veya daha kısa adıyla BES’ i zorunlu tutuyor. Kredi kullanıcılarının bu gibi durumlarda itiraz etme gibi bir şansı olmuyor. İtiraz ettiğinizde de kampanyanın ancak bu şartlarda geçerli olduğu, istememeniz durumunda kredi başvurunuzun iptal edilebileceği yanıtıyla karşılaşıyorsunuz. Birçok kişi, bu gibi durumlarda el mahkum diyerek bankaların talebini kabul etmek zorunda kalıyor.

Ev Kredisinde Bireysel Emeklilik Zorunlu mu

Ev Kredisinde Bireysel Emeklilik Zorunlu mu?

Ev kredisinde bireysel emeklilik zorunlu mu ya da kısa haliyle ev kredisinde bes zorunlu mu? sorusunun yanıtı hayır; fakat bir önceki başlığımızda da belirttiğimiz üzere şikayetlerden bir sonuç alınamaması, bireyleri bes yaptırma yoluna zorlamakta. Peki, konut kredisinde bireysel emeklilik yapılırsa ne yapabilirsiniz? Bireysel emeklilikte cayma süresi 2 ay olarak uygulanmaktadır. Konut kredinizi çektikten sonra adınıza yapılan bireysel emeklilik sözleşmesini cayma hakkınızı kullanarak 2 ay içerisinde iptal ettirebilirsiniz. Banka tarafından herhangi bir yaptırıma uğramamak adına yapılan bireysel emeklilik sözleşmesinin iptalini kredi kesinleştikten sonra gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. İlk etapta yapılan BES’ i krediniz tamamlanmadan iptal ederseniz banka tarafından uyarılabilir, şartlara uymadığınız gerekçesiyle yeniden bes yapılmasına maruz kalabilirsiniz. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına krediniz kesinleştikten sonra bes iptal talebine bulunmanızı tavsiye ederiz. Bireysel emeklilik sözleşmenizi hangi şirket aracılığıyla yaptırdıysanız o şirketin müşteri hizmetlerini arayarak bireysel emeklilik cayma hakkınızı kullanmak istediğinizi belirtebilirsiniz. İlgili müşteri temsilcisi bireysel emeklilik sözleşmenizi iptal etmemeniz adına size çeşitli teklifler sunacak ve sizi caydırmaya çalışacaktır. Dilerseniz ödemelerinize devam ederek bireysel emeklilik sisteminde kalmaya devam edebilirsiniz; fakat bireysel emeklilik sisteminden ayrılma konusunda kararlıysanız size sunulan tüm teklifleri geri çevirerek iptal işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Konuyu özetlemek gerekirse; konut kredilerinde bireysel emeklilik zorunlu mu ve konut kredilerinde bes zorunlu mu? şeklinde dile getirilen soruların yanıtı hayır olsa da bankanın bunu yaptırım olarak kullanması sebebiyle krediyi kullanabilmeniz için bunu şart koşan bankanın teklifini kabul etmeniz gerekmekte. Böyle bir durumda 2 ay içerisinde bireysel emeklilik sisteminden ayrılabilirsiniz. 2 aylık süre cayma hakkını ifade etmektedir ve bu süre zarfında BES iptali yaptığınızda sözleşme için ödediğiniz primleri geri alabilirsiniz. Eğer iptal işlemini 2 ay geçtikten sonra yaparsanız ödemiş olduğunuz primlerinizin iadesini alamazsınız. Böyle bir sorunla karşılaşmamak adına sözleşme başlangıç tarihini mutlaka not almanızı, 2 ay geçmeden bes iptalini tamamlamanızı tavsiye ederiz.

YORUMLAR YAZ