• YARIM ALTIN
  1.716,00
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3170
  % 0,22
 • € EURO
  10,8563
  % 0,24
 • £ POUND
  12,8700
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  1,4589
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,1313
  % 0,10
 • BITCOIN/TL
  598098,162
  % 2,66
 • BIST 100
  1.429,85
  % 0,86

Konut Kredisi Tapu İşlemleri 2020

Konut Kredisi Tapu İşlemleri 2020

Konut kredisi tapu işlemleri nasıl yapılır? sorusu ilk defa konut kredisiyle ev alacakların ve uzun zamandır tapu işlemi yapmayan ev kredisi müşterilerinin sıkça sorduğu sorulardan biri. Ev kredisi tapu işlemleri nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız size özel hazırladığımız bu içerikten faydalanarak konut kredisi tapu işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Kredisi Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Konut kredisi tapu işlemleri için ilk olarak onaylanmış bir konut kredinizin bulunması gerekmektedir. Bankanız, konut kredinizle ilgili diğer süreçler tamamlandıktan ve ipotek sürecine geçildikten sonra tapu evraklarını size verecek ve ev kredisi tapu işlemleri için bir aracı avukat tayin edecektir. Konu kredisi ipotek ve tapu işlemleri için vekil kılınan avukata ait bilgiler size banka tarafından muhakkak SMS yoluyla bildirilir. Bankanın gönderdiği avukat iletişim bilgilerini silmemenizde fayda var; çünkü işlemlerin ilerleyen bölümlerinde avukat numarasına ihtiyacınız olacak.

Konut Kredisi Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır
Konut Kredisi Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tapu E-Randevu Alma

İlk olarak Tapu randevu sistemi üzerinden işlem yapacağınız tapu dairesine yönelik randevu almanız gerekmekte. Hafta içi hizmet veren tapu dairelerinden randevu almak için randevu.tkgm.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Açılan sayfada Tapu E Randevu logosuna tıklamanız halinde tapu randevusu alma ekranına yönlendirileceksiniz. Gelelim tapu e randevu nasıl alınır? sorusunun yanıtına. Yeni açılacak sayfada en üst kısımda yer alan ‘’Yeni Randevu Al’’ sekmesine tıklayınız. Burada yer alan kullanıcı sözleşmesini okuduğunuzu onaylayan tiki işaretleyiniz ve alt kısımda bulunan güvenlik kodunu, bu kodun altında yer alan alana girerek giriş tuşuna basınız.

Giriş yaptıktan sonra kimlik bilgilerinizi gireceğiniz yeni bir ekran açılacak, ilgili alanlara kimlik bilgilerinizi girdikten sonra Kaydet ve İlerle tuşuna basınız. İşlemlerinizi vekaleten yapacaksanız alt kısımdaki tiki de işaretleyebilirsiniz. Açılacak olan yeni sayfada e-posta adresinizi ve telefon numaranızı sisteme girerek tekrar Kaydet ve İlerle butonuna tıklayınız. Doğrulama kodu alacağınız için kendinize ait bir cep telefonu girmeniz gerekmekte. Dilerseniz e-posta adresinizi girmeden devam edebilirsiniz; fakat tapu e randevu alma işlemleri için cep telefonu bilgisi zorunludur.

İlerledikten sonra karşınıza çıkan sayfadan il ve tapu müdürlüğü seçimi yaparak yine Kaydet ve İlerle demeniz gerekmekte. Taşınmazın bağlı olduğu mülk ile işlem yapılacak tapu müdürlüğü farklı ise alt kısımdaki seçeneği tik atarak işaretleyiniz. Kaydet ve İlerle dedikten sonra açılacak sayfada işlem tipini seçerek devam ediniz. Randevu alabileceğiniz gün ve saat bilgilerinin yer aldığı yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Buradan gün ve saat seçimi yaparak tapu e-randevu alma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. İşlem yapmak istediğiniz gün için boş randevu seçeneği bulunmuyorsa en uygun gün için tapu randevusu alma şansına sahipsiniz.

Tapu E-Randevu Alma
Tapu E-Randevu Alma

Telefonla Tapu Randevu Alma – Alo 181

Telefonla tapu e randevu almak için 181 numaralı Tapu ve Kadastro Randevu sistemini kullanabilirsiniz. Bunun için telefonunuzun arama ekranından 181’ i tuşladıktan sonra tapu randevu alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Alo 181 tapu randevu alma hattını aradıktan sonra bir karşılama mesajı çıkacaktır. Seçenekler sayıldıktan sonra 3’ü tuşlayarak telefondan tapu randevusu alma işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Konut kredisi tapu işlemleri, tapu randevusu alma işleminin akabinde devam edecektir. İlk olarak konutun bağlı olduğu belediyeden konut rayiç bedeli belgesi almanız gerekmekte. Konuta ait vergi borcu bulunuyorsa bu borçların ödenmesi de zorunludur. İlgili belgeyi, tapu dairesine evrak girişi yaparken ibraz etmeniz gerekiyor.

Randevu aldığınız gün ve saatte konutun satıcısı ile birlikte tapu müdürlüğünde hazır bulunmanız gerekmekte. Alıcı ve satıcı  kimliği ile birlikte bankadan aldığınız tapu evraklarını da görevliye teslim etmeniz gerekmekte. Sonrasında size tapu harcını ödemeniz için gerekli banka bilgileri verilecektir. Tapu harcını yatırdıktan sonra muhtemelen öğleden sonrası için yeniden randevu alacaksınız. Randevu bilgisi, işlemler esnasında vereceğiniz cep telefonu numarasına SMS olarak gönderilir.

Satış için verilen randevu saatinde satıcı ve avukatla birlikte satış biriminde olmanız gerekmekte. Satış için gerekli imzalar atıldıktan sonra ipotek evrakları ve yeni tapunuz hazırlanarak tarafınıza iletilir. İpotek evraklarının bankaya ibraz edilmesi gerekmekte olup bu işlem tarafınızca gerçekleşebileceği gibi vekil kılınan avukat tarafından da gerçekleştirilebilir.

2020 Tapu Harcı Ne Kadar
2020 Tapu Harcı Ne Kadar?

2020 Tapu Harcı Ne Kadar?

2020 tapu harcı ne kadar oldu? sorusu, tapu devri yapacaklar tarafından oldukça merak ediliyor. Tapu harcı 2020 yılında satış bedelinin %4’ü oranında uygulanmaktadır. Tapu harcı masrafı, normal şartlar altında alıcı ve satıcıdan yarı yarıya alınmakla birlikte ülkemizde daha çok alıcının ödemesi uygulamasına rastlanmaktadır. Bu noktada sıkıntı yaşamamak adına tapuya gitmeden önce tapu harcının ne şekilde yatırılması gerektiği hususunda satıcı ile mutabakat sağlamanızı tavsiye ederiz. Birçok konut satış işlemi, tapu dairesinde ortaya çıkan yüksek tapu harcı sebebiyle anlaşmazlık doğurmakta ve taraflar satış işleminden vazgeçmekte.

Rayiç Bedelinden Fazla Kredi Çekmek

Satış bedeli, tapuda taraflarca belirlenmekle birlikte belediyeden alınan rayiç bedelinden az olamayacaktır. Bu hususta ortaya bir de rayiç bedelinden fazla kredi çekme sorunu çıkabilmektedir. Rayiç bedelinden fazla kredi çekmeniz durumunda alıcı ve satıcıya sonradan vergi cezası gelebilir. Daha az tapu masrafı ödemek için satış bedelini az göstermek, kanunen suç sayılmakla birlikte geriye dönük olacak şekilde de ceza kesilebilir. Olması gereken satış bedeli ile belirlenen satış bedeli arasındaki fark kadar cezaya maruz kalabilirsiniz. Bu sebeple rayiç bedelinden fazla kredi çekmemeli ya da satış bedelini çektiğiniz kredi tutarından fazla göstermelisiniz.

Rayiç Bedelinden Fazla Kredi Çekmek
Rayiç Bedelinden Fazla Kredi Çekmek

Tapu harcı ne kadar? sorusunu bir de örnekle açıklığa kavuşturalım. Örneğin; tapuda satış bedelini 300.000 TL gösterecekseniz ödemeniz gereken tapu masrafı %4 hesabına göre 12.000 TL olacaktır. Normal şartlarda 12.000 TL’nin 6.000 TL’si satıcı tarafından, 6.000 TL’si de alıcı tarafından ödenmelidir. 12.000 TL’nin ne şekilde ödeneceğini satıcı ile aranızda anlaşarak belirleyebilirsiniz.

Tapu harcında döner sermaye bedeli, tapu harcına ek olarak ödenen bir masraftır. 2020 tapu harcı döner sermaye bedeli 178,50 TL’dir. Bu ücret genellikle alıcı tarafından ödenir.

Tapu Harcı Nereye Ödenir?

Tapu harcı nereye ödenir? Tapu harcı nereye yatırılır? Tapu harcı alan bankalar hangileri? gibi sorular, tapu harcıyla ilgili yanıtının bilinmesi gereken sorulardandır. Tapu harcı hangi bankaya ödenir? sorusunun yanıtını aşağıdaki tapu harcı alan bankalar ile vermemiz mümkün;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Emlak Katılım Bankası
 • PTT

Tapu harcını yatırabilmeniz için tapu işlemlerinin başlatılmasının akabinde tarafınıza SMS ile bildirilecek tapu harcı seri numarasına ihtiyacınız olacaktır. Bu seri numarasıyla yukarıdaki bankalardan ya da PTT şubelerinden birine tapu harcını yatırabilirsiniz. Tapu harcı yatırılan bankalar, tahsilat işlemlerini ATM’ den de yaptırabilirler. Tapu harcı alan bankalardan birinin ATM’ sini kullanarak da tapu harcı ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tapu Harcı Nereye Ödenir
Tapu Harcı Nereye Ödenir?

Konut Kredisi İpotek İşlemleri

Tapu müdürlüğünde işlemlerin tamamlanmasının akabinde ipotek evraklarının bankaya iletilmesi gerekir. Banka, ilgili evraklara istinaden ipotek kaydını sisteme girer ve satıcının ödemesini bilahare gerçekleştirir. İpotek işlemleri tamamlandıktan sonra kredi kullanım işlemleriniz sona ermiş olur.

Konut Kredisi İpotek İşlemleri
Konut Kredisi İpotek İşlemleri
YORUMLAR YAZ