• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  573922,135
  % -3,18
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Konut Kredisi Masrafları

Konut Kredisi Masrafları

Konut kredisi masrafları, konut finansmanı kullanacakların en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Ev sahibi olabilmek adına finansman ihtiyacı olan bireyler, bir yandan da kredi masraflarını düşünmek zorunda. Zira, tapu masraflarıyla birlikte kredi kaynaklı ev kredisi masrafları da azımsanmayacak meblağlara ulaşabiliyor.

Ev kredisi çekmek için herhangi bir bankaya başvurduğunuzda aylık ödeme tutarı ve toplam geri ödeme planıyla birlikte tarafınıza bir de masraf bilgisi verilecektir. Bankalar, genellikle zorunlu olmayan sigorta, bankacılık hizmet paketi gibi ürün ve hizmetlerini de konut kredisine dahil ederler. Ne var ki bilinçli bir banka müşterisiyseniz hangi ürün ve hizmetlerin zorunlu, hangilerinin ihtiyari olduğunu rahatlıkla çözümleyebilirsiniz. İlk defa kredi çekenler ya da kredi masrafları hususunda yeterli bilgiye sahip olmayanlar için bu yazımızda konut kredisi masraflarından söz edeceğiz. Tamamen somut bilgilere dayanan bu içeriği sonuna kadar okuduğunuzda konut kredisi masrafları nelerdir? Konut kredisi masrafları ne kadar? Konut kredisi masrafları iade edilir mi? gibi soruların yanıtını öğrenebilirsiniz.

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Konut kredisi masrafları temel olarak zorunlu olanlar ve zorunlu olmayanlar olarak kategorize edilir ve şu şekilde sıralanabilir;

Zorunlu Konut Kredisi Masrafları

 • Dosya Masrafı
 • Ekspertiz Masrafı
 • İpotek Tesis Masrafı
 • DASK (Zorunlu Deprem Sigortası)
 • Konut Yangın Sigortası

Zorunlu Olmayan (İhtiyari) Konut Kredisi Masrafları

 • Hayat Sigortası (Bazı bankalar tarafından zorunlu tutulabilir)
 • Ferdi Kaza, Kritik Hastalıklar Sigortası vb yan ürünler
 • Bankacılık Hizmet Paketleri (eft, havale ücretleri için istisna sağlayan paketler)
 • Bireysel Emeklilik

Konut Kredisi Masrafları Ne Kadar?

Ev kredisi çekmek isteyen tüketicilerin en fazla merak ettiği sorulardan biri de konut kredisi masrafları ne kadar? şeklindedir. Konut kredisi masrafları, satın alınacak evin lokasyonuna, krediyi çekecek olan kişinin yaş, meslek gibi kişisel verilerine, alınacak evin m²’sine bağlı olarak değişebilir.

2020 Konut kredisi masraflarına baktığımızda ekspertiz tutarının ortalama 850 TL ile 1.000 TL arasında değiştiğini görüyoruz. Evin m²’si ne kadar yüksek değerdeyse ekspertiz ücreti de ona bağlı olarak artabilmektedir. İpotek tesis ücreti için 2020 yılında alınan ücret ise 315 TL ile 350 TL arasında değişmekte.

Dosya masrafı, konut kredisi masrafları arasında en can sıkıcı olanlardan biri olup bankalar tarafından %0.5 olarak (binde beş) alınmaktadır. Örneğin; 100.000 TL konut finansmanı kullanacaksanız 500 TL dosya masrafı ödemeniz gerekecektir.

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) ve konut yangın sigortası, alacağınız evin bulunduğu ile, bölgeye, deprem özelliklerine, m²’sine ve diğer etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte nereden yapılırsa yapılsın birbirine yakın değerlerde ücretlendirilmektedir.

Hayat sigortası da kredinin vadesine, kredi tutarına, yaşınıza, sağlık durumunuza, mesleğinize ve yine benzer kişisel verilerinize bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Konut Kredisi Masraflarının İadesi Nasıl Yapılır?

Konut kredisi çeken birçok kişi, konut kredisi masraf iade şartları ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmakta. Konut kredisi masraflarının bazıları geri alınabilirken bazı masrafların iadesi söz konusu değildir. Ekspertiz ücretinin bankaya düşen komisyonu, dosya masrafı ve zorunlu olmayan diğer sigorta, paket satışlarından kaynaklı ücretlerin iadesi için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Talebinizde haklı olmanız durumunda bankadan bu masrafların iadesini alabilirsiniz. Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmadan önce kredi çektiğiniz bankaya konut kredisi masraf iadesi için başvurmuş olmanız gerekmektedir.

Ev kredisi masrafları hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız banka tarafından yanıltılma şansınız da o kadar azalır. Özellikle tarafınıza zorunlu olarak lanse edilen paket, ek sigorta ya da ürün satışı gibi durumlarda konu hakkında bilgi sahibi olduğunuzu belirtmenizde fayda var. Size bu ürünlerin satışını yapmaya çalışan banka görevlisine yeterli bilgiye sahip olduğunuzu ve bu durumu Müşteri Hizmetleri’ ni arayarak şikayet kaydıyla soracağınızı; aksi takdirde Tüketici Hakem Heyeti ya da BDDK’ya da yazılı şikayette bulunacağınızı belirtmeniz durumunda banka görevlisi muhtemelen geri adım atacaktır. Böylece sahip olduğunuz bilgiler sayesinde daha çok masraf ödemekten kurtulabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ