• YARIM ALTIN
  1.720,00
  % 0,57
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3425
  % 0,50
 • € EURO
  10,8812
  % 0,45
 • £ POUND
  12,8862
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  1,4611
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,1315
  % 0,21
 • BITCOIN/TL
  595736,393
  % 2,93
 • BIST 100
  1.429,85
  % 0,86

Konut Kredisi İpotek Kaldırma Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi İpotek Kaldırma Nasıl Yapılır?

Konut kredisi ipotek kaldırma nasıl yapılır? sorusu, konut kredisi sona eren hemen herkes tarafından sorulabilmekte. 01.01.2020 tarihinden itibaren tapu harcı ödemesi hususunda bazı revizeler yapılmıştır. Konut kredisi ipotek kaldırma 2020 işlemlerini en doğru şekilde gerçekleştirebilmeniz adına size bu özel içeriği hazırlama gereği duyduk. Bu yazıyı sonuna kadar dikkatlice okumanız durumunda konut kredisi ipotek fekki nasıl yapılır? Konut kredisi ipotek kaldırma nasıl yapılır? Konut kredisi bitince ne yapılır? gibi benzer soruların yanıtlarını öğrenmiş olacaksınız.

Konut Kredisi Bitince Ne Yapılır?

Ev kredisi sona eren ya da kredisini erken kapatan kişiler, konut kredisi bitince ne yapılır? Konut kredisi bitince ipotek kaldırma nasıl yapılır? gibi sorulara yanıt aramakta. Konut kredisi bitince yapılması gerekenlerin başında banka ipoteğinin kaldırılması işlemi gelir. Bunun için bankanıza başvurarak konut kredisi borcunuzun sona erdiğini beyan etmenizde fayda var. Bazı bankalar, konut kredisi taksiti sona erdiğinde ya da erken kredi kapaması gerçekleştiğinde direkt olarak ipotek fek işlemlerini başlatır ve bu minvalde müşterilerini bilgilendirirler. Bazı bankalar ise ipotek fek başvurusu için müşterilerinin talebini ararlar.

Konut kredisi bitince ipotek kaldırma başvurusu için bankanıza başvurduğunuzda işlemleriniz anlık olarak başlatılacaktır. Konut kredisi ipotek kaldırma süresi, gelişen teknolojik altyapıların kullanımıyla birlikte 1-2 güne kadar inmiştir. Konut kredisi ipotek kaldırma ne kadar sürer? diye merak ediyorsanız bu sürenin maksimum 2 gün olduğunu ifade etmemiz mümkün olacaktır.

Konut Kredisi Bitince Ne Yapılır
Konut Kredisi Bitince Ne Yapılır?

Banka, ipotek fek dosyasının hazırlanmasının akabinde size tapu harcı e-ödeme numarası ibraz edecektir. Tapu harcı e-ödeme numarası, tapu dairesine ödenmesi gereken ipotek fek ücretinin ödenmesinde kullanılan bir seri numaradır. 2020 yılı başından itibaren tapu harcı alan bankalar sadece kamu bankaları olarak belirlenmiştir. İpotek harcı alan bankalardan birine tapu harcı ödeme numarası ile başvurarak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Konut kredinizi devlet bankalarından biri üzerinden çektiyseniz bunun için ek bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Banka, ipotek fek başvurusu esnasında tapu harcı ödemesini kendisi yapacaktır. Bunun için ilgili tutarın hesabınızda bulunması yeterlidir.

Tapu Harcı Masrafı Ne Kadar?

Tapu harcı ödemesi yapmak isteyenler, tapu harcı ücreti ne kadar? diye de merak edebilirler. Tapu harcı ücreti 2020 yılı için 37,50 TL olarak belirlenmiştir. 37,50 TL 2020 tapu harcı ücretini ödenmesinin akabinde konut üzerindeki ipotek kaldırılabilir. İpotek kaldırma ücreti, her yıl Tapu ve Kadastro tarafından belirlenerek ilgililere duyurulmaktadır. Bu bilgiye Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Tapu Harcı Masrafı Ne Kadar
Tapu Harcı Masrafı Ne Kadar?

 Tapu Harcı Nereye Ödenir?

Tapu harcının ödenmesi sürecinde tapu harcı nereye ödenir, online tapu harcı ödeme nasıl yapılır? Tapu harcı hangi bankalardan ödenir? gibi sorularla sıkça karşılaşmaktayız. Tapu harcı ödemesini Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Katılım ya da Vakıf Katılım bankalarından birine yapabilirsiniz. Tapu harcı ödemek için bu bankaların şube, ATM, internet ve mobil uygulama kanallarını kullanabilirsiniz.

Tapu harcı nereye ödenir? sorusunun bir diğer yanıtı da Gelir İdaresi Başkanlığı’dır. Online tapu harcı ödemek için gib.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra üst menüden sırasıyla e-işlemler > interaktif vergi dairesi seçeneklerine tıklayınız. Daha sonra açılacak sayfada ‘’Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme’’ linkine tıklayın. Açılan ekrandan Tapu Harcı Ödeme sekmesini seçin. T.C kimlik numaranız ve banka tarafından verilen e-tahsilat seri numarasını sisteme girerek tapu harcı sorgulama ve ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartıyla tapu harcı ödemek için bu sayfayı kullanabilirsiniz.

Tapu harcı ödedikten sonra bankanıza ödemenin tamamlandığı hususunu bildiriniz. Tüm bu işlemlerin akabinde konut kredisi ipotek kaldırma işleminiz sona erecektir. E-devlet üzerinde yer alan gayrimenkuller sayfasında adınıza kayıtlı gayrimenkullerin rehin ve ipotek durumunu inceleyebilirsiniz.

Tapu Harcı Nereye Ödenir
Tapu Harcı Nereye Ödenir?

Konut Kredisi İpotek Kaldırma

Konut kredisi ipotek kaldırma nasıl yapılır? sorusunu yukarıdaki bilgiler ışığında maddeler halinde tekrarlayalım.

 1. İlk olarak kredi borcunuzun ve krediye bağlı komisyon, ücret ve masraflarının bittiğinden emin olmak kaydıyla ipotek kaldırma işlemi için bankaya başvurunuz.
 2. Banka, ipotek işlemlerini başlattıktan sonra size e-tahsilat seri numarası verecektir.
 3. Size ibraz edilen tapu harcı ödeme seri numarası ile kamu bankalarından ya da bir üst başlıkta linki bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden tapu harcını ödeyiniz.
 4. Bankaya tapu harcı ödeme işlemini tamamladığınızı bildirip gerekirse dekont görüntüsünü de bankaya ibraz ediniz.
 5. Bu işlemler tamamlandıktan bir gün sonra e-devlet üzerinden adınıza kayıtlı gayrimenkuller üzerinde ipotek olup olmadığını kontrol ediniz.
Konut Kredisi İpotek Kaldırma
Konut Kredisi İpotek Kaldırma
YORUMLAR YAZ