• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5121
  % 0,33
 • € EURO
  11,0586
  % 0,10
 • £ POUND
  13,1160
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  1,4877
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,1347
  % 0,68
 • BITCOIN/TL
  559955,509
  % -3,67
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Konut Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Konut Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Konut kredisi için kredi notu kaç olmalı? sorusu, bankacılık sektöründe en çok karşılaşılan soruların başında geliyor. İlk defa ev alacaklarla birlikte yeni bir ev almak isteyenlerin de sıkça merak ettiği konut kredisi çekmek için kredi notu kaç olmalı? sorusu, bireyler tarafından yanlış algılanabilmekte. Özellikle internet ortamında ev kredisi için kredi notu kaç olmalı? sorusuyla alakalı çok yanlış bilgiler olduğunu görmekteyiz. Bu konuya açıklık getirmek amacıyla sizlere bugün bu önemli sorunun cevap anahtarını sunacağız. Böylece mevcut kredi notunuzla konut kredisi çekip çekemeyeceğinizi öğrenecek, aynı zamanda kredi notunun neden önem arz ettiğini de kavramış olacaksınız.

Konut Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Yazımıza başlarken konut kredisi için kredi notu kaç olmalı? sorusunun bankadan bankaya değişkenlik gösterebileceğini ifade etmemizde fayda var. Zira mevcut kredi puanınıza göre bir bankadan konut kredisi çekemezken bir başka banka, kredi talebinizi olumlu karşılayabilir. Dolayısıyla konut kredisi için kredi puanı kaç olmalı? sorusunun yanıtı, bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir.

Konut kredisi için kredi notu kaç olmalı? sorusunun en basit yanıtı 1100 olarak tanımlanabilir. 1100, kredi notu için az riskli seviye olarak ifade edilmektedir. Findeks kredi notu bareminde 1100-1499 arası kredi notu, az riskli olarak tanımlandığından bankalar da konut kredisi verecekleri müşterilerinin kredi puanının en az 1100 olmasını isterler. Notunuz 1100’ün ne kadar üzerindeyse kredi talebinizin olumlu karşılanma olasılığı da o kadar artacaktır.

Konut Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı
Konut Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu ile alakalı web sitemizde daha önce çok fazla içerik yayınlamıştık. Dolayısıyla kredi notu ile alakalı sorunlarınızı kredi notu kategorimizde yer alan içerikleri inceleyerek giderebilirsiniz. Kredi notu yükseltme metotları, kredi notu nasıl yükselir? Kredi notu neden düşer? gibi sorularınıza yanıt alabilmek adına bu içeriklere göz atmanızı öneririz. Kredi notu, belirli kredili ürünlerdeki ödeme performansınızı gösterir. Sahip olduğunuz kredi kartı ve KMH hesapları ile ödemekte olduğunuz krediler, kredi notunuzu 1.dereceden etkiler. Dolayısıyla ödemeleriniz ne kadar düzenliyse, kredi puanınız da o kadar yüksek olacaktır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Bugün sizlere sitemizde çeşitli varyasyonlarına sıkça yer verdiğimiz kredi notu kavramının en çok merak edilen hususlarından biri olan kredi notu nasıl yükselir? sorusunun yanıtını detaylarıyla birlikte sunacağız. Birçok site, makale, gazete ya da dergide kredi notu yükseltme ile ilgili çeşitli içerikler bulunmakta. Ne var ki bu içeriği sonuna kadar okuduğunuzda başka hiçbir rehbere ihtiyacınız olmayacak ve kredi notunuzu en doğru ve en hızlı şekilde nasıl yükseltebileceğinizi

İlgili İçerik

Konut kredisi için kredi puanı kaç olmalı? sorusu, kredi çekebilmek adına tek başına bir anlam ifade etmez. Kredi notunuzun iyi olmasının yanı sıra resmi bir gelirinizin olması ve bu geliri belgeleyebilmeniz de önemlidir. Bankalar, konut kredilerinde ilk olarak bireyin kredi notuna ve gelir düzeyine bakarlar. Her iki şartı da sağlamanız durumunda kredi çekme konusunda herhangi bir sorun yaşamayacağınız aşikâr.

Kredi notu, çekilecek kredi tutarıyla da ilgilidir. Yüksek tutarda riske girecekseniz kredi puanınızın daha iyi seviyede olması beklenir. Örneğin; 500.000 TL’ye satın alacağınız bir daire için 70.000 TL kredi çekecekseniz 1100 kredi puanı yeterli olabilir; fakat bu ev için finansman talebiniz 400.000 TL’nin üzerindeyse aynı puana sahip olmanıza rağmen kredi başvurunuz reddedilebilir. Böyle bir durumda şansınızı başka bankalardan deneyebilirsiniz. Özetle; ev alırken ödeyeceğiniz peşinat tutarı ne kadar çoksa, kredi alma olasılığınız da artacaktır; fakat evin neredeyse tamamını krediyle satın almak istiyorsanız bu durum banka tarafından riskli bir işlem olarak görülebilir.

Birçok banka, konut kredilerini şube yetkili olarak vermekte; bu gibi süreçlerde devreye kredi notu girmektedir. Banka genel müdürlüğü tarafından şubelere verilen konut kredisi yetkisi, genellikle kredi notu aralıklarına göredir. Kredi notu belirli bir seviyede olan bireylerin başvurularının anında olumlu karşılanması da bundan kaynaklanmaktadır.

Bankaların kredi notuyla alakalı dikkat ettikleri bir diğer durum da idari ve kanuni takip kayıtlarıdır. Eğer son 2 yıllık süre zarfında idari veya kanuni takibiniz varsa, kredi notunuz yeterince yüksek olsa bile başvurunuz banka tarafından kabul görmeyebilir. Böyle durumlarda bir süre daha beklemeli, bu bekleme süresince kredi başvurusu yapmamaya özen göstermelisiniz. Kanuni ya da idari takip kaydının üzerinden biraz daha süre geçtikten sonra konut kredisi başvurunuzu yineleyebilirsiniz.

Konut kredisi için kredi notu kaç olmalı? sorusuyla birlikte önem arz eden bir diğer hususta kefil konusudur. Kredi notunuzun düşük olduğu durumlarda banka tarafından kefil şartı koşulması mümkündür. Kredi notu 0 olan ya da oldukça düşük olan bireyler, ilk etapta yalnızca kefil şartıyla kredi çekebilirler. Bankanın böyle bir talebi olması durumunda uygun bir kefil ayarlayarak kredinizi çekebilirsiniz. Kefil, eşiniz ya da bir akrabanız olabileceği gibi akrabalık ilişkinizin olmadığı bir tanıdığınız da olabilir. Konut kredilerinde kefil olarak şirket kabul edilmemektedir; fakat şirket sahibi ya da ortağı bir yakınınız, konut kredisi için size kefil olabilir. Bankalar, kefil olarak alacakları kişinin devlet memuru olmasına özellikle dikkat ederler. Devlet memurlarının kredi ödeme performansı olarak genellikle güçlü kişiler olduğu bilinen bir gerçektir. Meslekleriyle alakalı sorun yaşamak istemeyen memurlar, kredi ödemelerine her zaman daha çok dikkat ederler. Ayrıca devlet memurlarının özel sektörde çalışanlara göre iş garantisi daha yüksek seviyededir. Özel sektörde personel sirkülasyonunun fazla olması, kamu çalışanlarını bu açıdan daha değerli kılmaktadır. Bankalar da bu sebeplerle kefil olarak alacakları kişinin kamu çalışanı olmasını talep ederler. Memur kefil ile konut kredisi çekmek, bu açıdan bakıldığında standart kredilere göre çok daha kolaydır.

Konut Kredisi Kredi Notu Şartı

Konut kredisi kredi notu şartı, daha çok kredi notu hiç olmayan bireylerle alakalıdır. Kredili bankacılık ürünü kullanmadığı için kredi notu 0 olan bireyler, konut kredisi kredi puanı şartına tabidirler. Bankalar, elbette kredi notu olan kişilerin başvurularını daha çok dikkate alırlar; fakat kredi notunun 0 olması, konut finansmanı kullanmaya engel değildir. Bir önceki başlığın son satırlarında da bahsettiğimiz üzere memur kefil ile konut kredisi çekmek, bu durumun çıkış yollarından biridir. Konut kredisi kredi notu şartı, neredeyse tüm bankalar tarafından önem arz eden bir husustur. Kredi notunuzun 0 olması kadar neden 0 olduğu da son derece önemlidir. Eğer ödeme performansının zayıflığı, idari veya kanuni takip dosyası gibi sebeplerle kredi notunuz 0 ise başvurunuz reddedilebilir; fakat daha önce kredi kartı, kredi ya da KMH kullanmadığınız için kredi notunuz yoksa şansınız daha yüksektir.

Konut Kredisi Kredi Notu Şartı
Konut Kredisi Kredi Notu Şartı

Bankanın konut kredisi kredi notu şartı aramasının en temel sebebi, müşterinin ödeme performansını değerlendirmektir. Ortada bir değerlendirme unsuru olmadığında bankanın daha titiz davranması aşikâr. Kredi notunun temel amacı kişinin borcuna olan sadakatini ölçmektir. Bankalar, kredi notuna bakarak kredi talebinde bulunan bireylerin borçlarına ne kadar sadık olduğunu ölçmüş olurlar. Kredi notu olmayan birinin borç ödeme sadakatini ölçmek bu sebeple mümkün değildir. Böyle durumlarda daha çok gelir düzeyine ve kişinin maddi olanaklarına bakılır. Gelir, taksit ödemelerini rahatlıkla karşılayacak düzeyde ise kredi notu 0 olsa bile kredi başvurusu banka tarafından kabul görebilir. Ayrıca kişinin devlet memuru ya da şirket sahibi olması gibi durumlar, burada da önem arz etmektedir. Kamu çalışanı bir bireyin herhangi bir kredili ürünü olmadığından kredi notu 0 ise başvurusu doğrudan reddedilmez ve ilgili tahsis birimlerince titizlikle incelenir. Bu kişilerin başvuruları genellikle kabul edilir.

YORUMLAR YAZ
 • Oğuzhan7 ay önce
 • Babam konut kredisi çekecek ödemelerini düzenli yapıyor emekli maaşı düşük olduğu için hane halkı geliri istendi. Benim yapılandırılmış kredi borcum ve takipli tahsilat ödemem (takipli tahsilat son taksit) var. Bu çekmesine engel midir?