• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  578241,247
  % -2,03
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Konut kredisi çekecek olan bireylerin merak ettiği sorulardan biri olan konut kredisi için gerekli evraklar nelerdir? sorusunu sizler için bugün ihtiyacınız olan tüm detaylarıyla ele alıyor olacağız. Konut kredisi için istenen belgeler, hemen hemen tüm bankalarda stabil olup bankanın özel bir şartı olması durumunda bu durum size muhakkak bildirilecektir.

Ev Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ev kredisi için gerekli evrakların başında satın alınacak evin tapu fotokopisi ya da dijital görüntüsü gelir. Satıcıdan temin edebileceğiniz tapu görüntü ya da fotokopisini bankaya iletmeniz gerekir. Banka, son güncel tapuya göre işlem yapacağından güncel malik her kimse onun yer aldığı tapuyu ibraz etmeniz gerekir. Başvuru için tapu fotokopisi yerine emlak beyannamesini de kullanabilirsiniz; fakat banka, ekspertiz sürecinde sizden muhakkak tapu görüntüsünü talep edecektir.

Ev kredisi için gereken belgelerden bir diğeri de gelir belgesidir. Gelir belgesi, kişinin çalışma durumuna göre farklı şekillerde temin edilebilir. Eğer kamu personeliyseniz e-devlet üzerinden alacağınız maaş bordrosu yeterli olacaktır. Özel sektör çalışanı olmanız durumunda yine e-devlet üzerinden alınabilecek olan sigorta hizmet dökümü belgesi ve şirketinizden alacağınız kaşeli/imzalı maaş bordrosu gerekir. Banka, maaş bordrosunda yer alan imzayı teyit etmek amacıyla şirket imza sirkülerinin bir örneğini de talep edebilir.

Çiftçiler, ÇKS belgesi ile konut kredisi başvurusunda bulunabilirken emeklilerin ise emekli maaşlarını aldıkları bankadan son 3 aya ait hesap cüzdanlarını kredi çekecekleri bankaya ibraz etmeleri gerekir. Eğer kredi başvurunuzu maaş aldığınız bankaya yapıyorsanız gelir belgesi temin etmenize gerek yoktur. Maaşınız doğrudan o bankaya yattığından bankanın gelir düzeyinizi tespit etme şansı zaten mevcuttur.

İşletme sahipleri, muhasebecilerinden alacakları ‘’İşletme Defteri Hesap Özeti ve Vergi Levhası’’ belgeleri ile konut kredisi başvurusunda bulunabilirler. Şahıs şirketi, limited, anonim ya da farklı yapıda bir şirket sahibi/ortağı olan bireyler de mali verileriyle birlikte ev kredisi başvurusunda bulunabilirler. Gelir belgesinin muhasebeci yoluyla temin edileceği başvurularda banka görevlisine muhasebecinizin telefon numarasını vermeniz yeterli olacaktır. Banka görevlisi, konut kredisi için gereken evrakları muhasebecinizden mail yoluyla alabilecektir. Banka tarafından kredi başvurunuz kefil şartıyla kabul gördüyse gelir belgesi sizin için olduğu gibi kefil tarafından da ibraz edilmelidir.

Konut kredisi için istenen evraklardan biri de güncel kimliğiniz olacaktır. Eğer kimlik değişikliği yaptıysanız almış olduğunuz son kimliği bankaya ibraz etmeniz gerekir. Aksi takdirde KPS doğrulaması yapılamayacağından işlemleriniz devam ettirilemeyecektir.

Yukarıda saymış olduğumuz belgeler konut kredisi için istenen belgeler arasında zorunlu olanlardır. Eğer geliriniz maaş gelirinden ziyade kira geliri ise kira aldığınız gayrimenkule ait tapu fotokopisi ve kiracınızla imzaladığınız kira sözleşmesinin bir örneğini bankaya sunmalısınız. Eğer bu gelir bir taşıttan kaynaklıysa araç ruhsatı ve kira sözleşmesiyle yine aynı işlevi yerine getirebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ