• YARIM ALTIN
  1.728,00
  % 0,69
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3452
  % 0,52
 • € EURO
  10,8719
  % 0,35
 • £ POUND
  12,8862
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  1,4614
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,1315
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  598282,597
  % 3,63
 • BIST 100
  1.433,50
  % 0,25

Konut Kredisi Eş Rızası

Konut Kredisi Eş Rızası

Konut kredisi eş rızası, konut kredisi çekmek isteyenlerin önüne çıkan süreçlerden biri olarak dikkat çekiyor. Daha önce konut kredisi çeken evli bireyler ev kredisi eş rızasından haberdarken birçok kişi konut kredisi eş rızası nedir? Konut kredisi eş rızası neden alınır? gibi soruların yanıtlarından bihaber. Bugün sizlere konut kredisi çekerken eş rızası sürecinden detaylıca bahsedeceğiz. Konut kredisi eş muvafakatnamesi olarak da bilinen bu usul, Türk Medeni Kanunu’nca da koruma altına alınmıştır.

Türk Medeni Kanunu’nun 194. Maddesinde eşlerden birinin aile konutu ile ilgili yapacağı işlemlerde diğer eşin rızasının zorunlu olduğunu belirtilmiştir. Dolayısıyla konut kredisi eş muvafakati olmadan evli bireylerden birinin konut kredisi kullanması kısıtlanmıştır.

Konut Kredisi Çekerken Eş Rızası

Konut kredisi çekerken eş rızası, ipotek işlemleri öncesinde alınmaktadır. Krediniz onaylandıktan sonra sözleşmelere imza alınma aşamasında eşinizin de şubede bulunması istenecektir. Bazı özel durumlarda banka görevlisinin eş rızası almak için eve ya da işyerine gitmesi gerekebilir. Önemli olan eş rızasının açıkça ve yazılı olarak, banka görevlisinin huzurunda alınmasıdır. Konut kredisi çekerken eşin rızası için gerekli imzalar şube dışında alınacaksa banka görevlisinin doğru kişiden imza aldığından emin olması gerekir. Bunun için bir takım sorular sorulabilir, kimlik belgesinin geçerliliği kontrol edilebilir.

Konut Kredisi Çekerken Eş Rızası
Konut Kredisi Çekerken Eş Rızası

Konut Kredisi Eş Rızası Neden Alınır?

Konut kredisi eş rızası neden alınır? ve konut kredisi çekerken eş rızası neden alınıyor? tarzı soruların yanıtı bankanın konut kredisi çekerken söz konusu evi ipotek altına almasıdır. Herhangi bir borç ödememe durumunda bankanın konut üzerinde tasarruf hakkı olur. Böyle durumlarda aile düzeninin bozulmaması, eşlerin mağdur olmaması sebebiyle ilk aşamada ev kredisi eş rızası alınmaktadır.

İpotek işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için konut kredisi eş muvafakatnamesi alınması zorunludur. Ayrıca konut kredisi eş rızasıyla ilgili yanlış bilinen bir bilgiyi daha açığa kavuşturmamızda fayda var. Konut kredisi çekerken eş rızası alınması, sadece kadını korumaya yönelik bir işlem değildir. Krediyi kullanan kişinin kadın olması halinde eşinden de konut kredisi eş rızası alınmaktadır. Esas mesele aile birliğini ve dirliğini korumaktır.

Konut Kredisi Eş Muvafakatnamesi

Bankalar, kendi formatlarında hazırladıkları konut kredisi eş muvafakatnamesi için ilk olarak eşin okuryazar olduğunu sorgulamalıdırlar. Okuma yazma bilmeyenden konut kredisi eş rızası alınması ancak noter aracılığıyla yapılabilir. Bu gibi durumlarda bankadan alınacak konut kredisi eş rızası formunun noterde tasdik edilmesi ve alınan noter evrakının tekrar bankaya ibraz edilmesi gerekir.

Okur yazarlığı bulunan eşlerden konut kredisi eş muvafakatnamesi için imza alınırken banka yetkilisinin gerekli beyanlarda bulunması şarttır. Eşin hangi işlemler için imza attığı bilgisi kendisine muhakkak bildirilmeli, rızasının belge dışında sözlü olarak da alınması gerekir.

Konut Kredisi Eş Muvafakatnamesi
Konut Kredisi Eş Muvafakatnamesi

Konut Kredisinde Eş Rızası Zorunlu mu?

Konut kredisinde eş rızası zorunlu mu? sorusu, genellikle bu süreçle vakit kaybı yaşamak istemeyen bireyler tarafından sıkça dile getirilmekte. Aile konutu edinme amacıyla çekilen tüm konut kredilerinde konut kredisi eş rızası zorunludur. Eşlerden birinin ipotek vermek kaydıyla borç altına girmesi, doğrudan diğer eşi de etkileyeceğinden konut kredisi eş rızası zorunlu mu? sorusunun yanıtı evettir.

Eşlerden birinin konut kredisi eş muvafakati alınırken kendisinden aynı zamanda kimlik fotokopisi ve imza beyanı da alınabilir. Ayrıca ev kredisi eş rızası formunda ipotek olarak alınacak konutun bazı bilgileri de mutlaka olmalıdır. Konut kredisi eş rızası formunun genel olarak değil, kredide bahsi geçen konuta yönelik olmalıdır. Konut yüzölçümü, ada numarası, parsel ve pafta numarası gibi bilgilerin konut kredisi eş rızası belgesinde olması şarttır.

YORUMLAR YAZ