• YARIM ALTIN
  1.737,00
  % 0,28
 • AMERIKAN DOLARI
  9,4892
  % 0,07
 • € EURO
  11,0415
  % -0,04
 • £ POUND
  13,0525
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  1,4849
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,1343
  % 0,40
 • BITCOIN/TL
  560995,218
  % -5,29
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Konut Kredisi Çekmek Mantıklı mı?

Konut Kredisi Çekmek Mantıklı mı?

Son dönemde bankacılar olarak konut kredisi çekmek mantıklı mı? Bu dönemde konut kredisi çekilir mi? Ev kredisi çekmek mantıklı mı? gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz. Sizin de bildiğiniz üzere bankaların konut kredisi oranları önemli ölçüde düştü, fakat bununla beraber ev fiyatlarında da inanılmaz bir yükseliş söz konusu. Kredi oranları düşüp ev fiyatları artınca konut kredisi çekmek mantıklı mı? tarzı sorular daha da anlam kazandı. Bu sebeple sizlere daha iyi bir yol gösterici olması adına konut kredisi çekmek mantıklı mı? başlıklı bir yazı dizisi hazırlama gereği duyduk. Yazımızı dikkatle okumanız durumunda konut kredisi çekmenin size fayda sağlayıp sağlamayacağını, alternatif ev alma yöntemlerini en iyi şekilde kavramış olacaksınız.

İlk olarak konut kredisi çekmek mantıklı mı? sorusuna krediler yönünden bakalım. Geçtiğimiz yıl oldukça yukarılarda seyreden konut kredisi oranları, devletin de etkisiyle ciddi bir düşüş gösterdi. Gerek Merkez Bankası’nın faiz kararları, gerekse devlet bankalarının kredi oranlarında çeşitli kampanyalar düzenlemesi, gerekse ekonomiye destek paketleri, böyle bir ortama uygun zemin hazırladı diyebiliriz. Konut kredisi oranları 2020 yılı için %0.64’lerden başlıyor ve bankadan  bankaya değişkenlik göstermek kaydıyla %1.10’lara kadar çıkabiliyor. Konut kredisi oranları 2020 yılı için ortalama %0.80 seviyelerinde seyrediyor. Önceki yıllara kıyasla konut kredisi çekmek mantıklı mı? sorusunun olumlu olacağını söylememiz pekala mümkün. Elbette paragraf başında da belirttiğimiz gibi bu yanıt sadece kredi oranları açısından geçerli. Yazımızın devamında diğer değişkenleri göz önüne alarak da bazı ipuçları sunacak, son kısımda ise tüm bileşenleri bir araya getirerek genel bir kanı oluşturacağız.

Ev Kredisi Çekmek Mantıklı mı?

Ev kredisi çekmek mantıklı mı? sorusunu yanıtlarken bir de ev fiyatlarına göre bir mukayeseye gidelim. Kredi oranlarının düşmesiyle birlikte gerek müteahhitler, gerekse ev sahipleri, ev fiyatlarını ciddi oranda arttırmaya başladı. Bu da ev alacaklar açısından oldukça olumsuz bir durumun meydana gelmesine sebep oldu. Bir ay öncesine kadar 200.000 TL’ye alabileceğiniz bir ev, bu ortamın oluşması sonrasında 250.000 TL’ye kadar artmış oldu. Üstelik şehir, ilçe ve lokasyon bazında bakıldığında daha yüksek artışların da olduğunu görebiliyoruz. Ev fiyatlarına göre bakıldığında ev kredisi çekmek mantıklı mı? sorusunun olumsuz sonuçlar doğurduğunu söyleyebiliriz. Özetle bu fiyatlardan ev almak pekte mantıklı görünmüyor. Bu noktada dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli hususta ev fiyatlarının yıllara bağlı değişimi. Türkiye’de ne yazık ki ev fiyatlarının genel olarak aşağı yönde seyrettiğini göremiyoruz. Yani bir ev bir defa 100.000 TL’ye satıldıysa o bölgede bir daha 100.000 TL’den aşağı fiyatta ev bulamıyoruz. Evin özel nitelikleri, iç bakımının yapılmış olması gibi esasları bu kapsamın dışında bırakmakta fayda var. Kısacası Türkiye’de ev fiyatları çok elzem bir durum yoksa asla düşmüyor, aksine her zaman yukarı doğru seyrediyor. Bu açıdan baktığımızda da yüksek fiyatlara rağmen ev almak mantıklı olmasa bile zorunluluk içeriyor.

Ev Kredisi Çekmek Mantıklı mı
Ev Kredisi Çekmek Mantıklı mı?

Bu Dönemde Konut Kredisi Çekilir mi?

Bu dönemde konut kredisi çekilir mi? Bu dönemde konut kredisi çekmek mantıklı mı? sorularını 2 temel bileşen nezdinde yanıtlamış olduk. Şimdi gelelim bu iki bileşeni bir araya getirerek genel bir kanı oluşturmaya. Kredi oranları düştü; fakat konut fiyatları da buna bağlı olarak yükseldi. Bu dönemde konut kredisi çekilir mi ve bu dönemde konut kredisi çekmek mantıklı mı? soruları da bu bağlamda kişiselleşmeye başladı. Yani illa ev sahibi olmak istiyorsanız, yüksek ev fiyatlarını göz ardı ederek kredi kullanabilirsiniz. Kredinizi uzun vadeye yaydığınızda daha çok ödeme yapacağınızı da gözden kaçırmayın. Yani taksitleriniz ne kadar uzun olursa, toplam ödeme tutarı da o kadar fazla olacaktır. Vadeyi kısa tutmanız halinde daha az maliyetle ev sahibi olabilirsiniz; yalnız bu seferde aylık ödeme tutarınız yükselmiş olur. Sizi zorlamayacak düzeyde bir ödeme planı oluşturarak olabilecek en kısa vadede ev kredisi çekebilirsiniz.

Konut Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

Kredi oranlarının düştüğü şu dönemlerde bireylerin konut kredisi mi ihtiyaç kredisi mi çekmek mantıklı? tarzı sorulara kafa yorduğunu görüyoruz. Her iki kredi tipinde de oranlar ciddi anlamda düştü ve kredi çekmek bireyler açısından bir fırsat haline geldi. Böyle bir ortamda ev kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? sorusuna daha çok rastlayacağımız aşikar. Bugün sizlere konut kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? sorusunun yanıtını tüm perspektifler üzerinden değerlendirme yaparak

İlgili İçerik

Konut fiyatlarının yıllara bağlı değişimine göz attığımızda ev kredisi çekmenin aslında mantıklı olduğunu görebiliyoruz. Zira belirli bir süre geçtikten sonra aldığınız evin değerinde ciddi bir artış oluyor ve yeri geldiğinde bu artış sayesinde krediye ödediğiniz faiz ya da kâr payı dahi karşılanabiliyor. Bundan birkaç yıl önce 200.000 TL’ye alınıp krediyle beraber 260.000 TL’ye mâl olan bir evin fiyatı bugün 300.000 TL’lere kadar çıkabiliyor. Burada kişisel yetenekler ve araştırma kabiliyeti de oldukça önemli. İlerde değerleneceğini düşündüğünüz bir konumda ev alırsanız gelecekte bu işin avantajlarını daha net görebilirsiniz. Bu sebeple ev alırken aceleci davranmamalı, evin bugünkü konumuyla sınırlı kalmayarak gelecekteki olasılıkları da göz önüne almalısınız. Böylece hem ev sahibi olabilir, hem de bunu en düşük maliyet, en yüksek kazançla sağlayabilirsiniz.

Bu Dönemde Konut Kredisi Çekilir mi
Bu Dönemde Konut Kredisi Çekilir mi?

Borçlanmadan ev ya da araba sahibi olamamak, bu ülkenin insanının kaderi dersek pekte yanılmış olmayacağız. Eğer bir şeyler elde etmek için borçlanmazsanız borca ödeyeceğiniz parayı harcayabileceğiniz çok fazla alan var. Bu perspektiften bakıldığında bu devirde konut kredisi çekilir mi? sorusunun olumlu yargılar taşıdığına kanaat getirebiliriz. Yazımızı özetlemek gerekirse yüksek ev fiyatlarına rağmen konut kredisi çekmek mantıklı mı? sorusunun yanıtı evettir. Bir süre sıkıntı çekebilir ve borçlarınızı öderken diğer ihtiyaçlarınıza daha az bütçe ayırabilirsiniz; ama belirli bir süre geçtikten sonra taksitleriniz aynı kaldığı halde gelir düzeyiniz yükselmiş olacak. Kredi çekerken bu hususu da göz önüne almayı unutmayınız. Yani kredi çektiğinizde aylık 1.000 TL ödeyecekseniz ve kredi vadeniz 10 yıl olacaksa bugün ödeyeceğiniz 1.000 TL ile 10 yıl sonra ödeyeceğiniz 1.000 TL’nin aynı olmayacağını bilmelisiniz. Belki bugün 1.000 TL maaşınızın büyük bir kısmını kapsıyordur; fakat yıllar geçtikçe taksit için 1.000 TL ödemek sizi daha az zorlayacaktır.

Konut Kredisi Çekmek Mantıklı mı 2020
Konut Kredisi Çekmek Mantıklı mı 2020

Konut kredisi çekmek mantıklı mı? Bu devirde konut kredisi çekilir mi? sorularına yanıt ararken erken kapama olasılığını da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Erken kapama yaptığınızda kalan faiz ya da kâr tutarını ödemenize gerek kalmaz ve yalnızca konut kredisi erken kapama cezası ile kalan anapara ödemesini yapmanız gerekir. İleriki yıllarda elinize toplu miktarda para geçeceğinizden eminseniz konut kredisi çekmek bu dönemde daha mantıklı olacaktır. Böylece kısa vadede paranızı elde tutmuş, borcunuzu ise vadelere yaymış olursunuz. Son olarak tekrar belirtmekte fayda var ki siz konut kredisi çekmek mantıklı mı? sorusuna yanıt ararken bile ev fiyatları artmaya devam etmekte. Elinizi ne kadar çabuk tutarsanız bu işten o kadar kârlı çıkarsınız. Bunun için birkaç ay önceki düşüncelerinizi hatırlamakta yeterli olacaktır. Bundan 1-2 ay önce ortalama 300.000 TL’ye alabileceğiniz bir evi bugün aynı fiyatlara bulabiliyor musunuz? Sadece bu soruya vereceğiniz yanıt bile konut kredisi çekmek mantıklı mı? sorusu için yol haritası oluşturmanızı sağlayacaktır. Bugün vermek zorunda olduğunuz kararı bir iki ay önce vermiş olsanız evin şimdiki değerine göre oldukça  avantajlı bir konumda olacaktınız değil mi?

YORUMLAR YAZ