• YARIM ALTIN
  1.728,00
  % 0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3432
  % 0,50
 • € EURO
  10,8995
  % 0,50
 • £ POUND
  12,8742
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  1,4611
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,1315
  % 0,24
 • BITCOIN/TL
  599152,198
  % 3,41
 • BIST 100
  1.428,06
  % -0,13

Kolay Adres Nedir? Kolay Adres Tanımlama Nasıl Yapılır?

Kolay Adres Nedir? Kolay Adres Tanımlama Nasıl Yapılır?

Kolay adres nedir? Kolay adres tanımlama nasıl yapılır? Kolay adres ne demek? Kolay adres ne zaman devreye girecek? gibi sorular, son günlerde giderek artmaya başladı. Bankacılıkta devrim niteliği taşıyan kolay adres tanımlama, İBAN numarasının tarihe karışmasını sağlarken kullanıcılara birçok yönden avantaj ve kolaylıklar sağlayacak. Kolay adres nedir? diye merak edenler, bu sistemin yeni olmasından ötürü yeterli bilgiye sahip değiller. Siz de kolay adres nedir? Kolay adres tanımlama nasıl yapılır? Kolay adres ne demek? Kolay adres ne zaman kullanılmaya başlanacak? gibi sorulara yanıt arıyorsanız bu rehber içeriğimizi sonuna kadar okuyunuz. Yazının sonunda başta kolay adres nedir? ve kolay adres tanımlama nasıl yapılır? olmak üzere tüm soruların cevabını detaylıca öğrenmiş olacaksınız.

Kolay Adres Nedir?

Kolay adres nedir? sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz. Banka hesaplarının T.C kimlik numarası, vergi numarası, pasaport numarası, cep telefonu ya da e-posta adresine bağlanarak para transfer işlemlerinin daha kolay ve hızlı şekilde yapılmasını sağlayan sisteme kolay adres denir. Kolay adres sistemi sayesinde para almak ve göndermek eskiye nazaran çok daha hızlı ve sorunsuz olacak. Bilindiği üzere İBAN numarası, başındaki TR koduyla beraber 26 haneden oluşmakta, bu sebeple para gönderme işlemlerinde İBAN numarasının hatalı yazılması gibi sebeplerle çeşitli sorunlar oluşmaktaydı. Kolay adres sistemiyle birlikte tüm bu sorunların tamamen aşılması planlanmaktadır. Artık aşağıdaki kişisel bilgilerden birinin kullanımıyla para transfer işlemleri daha sorunsuz ve hızlı şekilde tanımlanabilecek. Kolay adres ile para gönderme sistemi tamamen yaygınlaştığında para transferi yapmak deyim yerindeyse çocuk oyuncağı olacak. Kolay adres ile para göndermek ve almak için aşağıdaki kişisel bilgilerden birini kullanabilirsiniz.

 • T.C kimlik numarası,
 • Vergi Numarası (Şirket hesapları için)
 • Pasaport numarası
 • Cep Telefonu
 • E-Posta Adresi

Kolay Adres Tanımlama Nasıl Yapılır?

Kolay adres tanımlama nasıl yapılır? sorusu da şu günlerde herkesin merak ettiği soruların başında geliyor. Kolay adres tanımlama işlemi için ilk olarak bir bankada hesabınız olması gerekiyor. Daha sonra kolay adres olarak tanımlayacağınız bilgilerin banka sistemine kayıtlı olması şartı var. Yani cep telefonu numarasından para göndermek ve almak istiyorsanız o cep telefonunun hesabınızda kayıtlı olması şart. Eğer sistemde kayıtlı cep telefonu ile işlem yapmak istediğiniz cep telefonu farklı ise banka cep telefonu numarası değiştirme işlemi yapmanız gerekiyor. Bunun için Banka Cep Telefonu Güncelleme yazısına tıklayarak bu konuyla alakalı içeriğimize erişim sağlayabilirsiniz. Benzer bir durum e-posta adresi için de geçerlidir. Maili kolay adrese tanımlamak için o mail adresinin banka sisteminde kayıtlı olması şarttır.

Kolay Adres Tanımlama Nasıl Yapılır

Yukarıdaki adımları geçtikten sonra bankanızın internet bankacılığı ya da telefon bankacılığından kolay adres tanımlaması yapabilirsiniz. Bunun için para aktarma ya da para gönderme adıyla kullanılan ilgili menüye giriş yapınız, ardından kolay adres tanımlama seçeneğine tıklayınız. Burada hangi bilgilerinizin kolay adrese tanımlanabileceğini göreceksiniz. Cep telefonu, T.C kimlik numarası ve e-posta gibi verilerden birinin karşısında yer alan kolay adres tanımlama seçeneğini aktif hale getirerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kolay Adres Ne Zaman Başlayacak?

Kolay adres ne zaman başlayacak? sorusunun hemen herkes tarafından merakla sorulduğunu biliyoruz. Kolay adres sistemi, daha şimdiden kullanılmaya başlandı. Bankanıza ait internet ya da mobil bankacılık servisine girdiğinizde kolay adres tanımlamasının başladığını göreceksiniz. FAST ödeme sistemi devreye girdiğinde hafta sonları da dahil olmak üzere 7/24 eft yapabilecek, diğer bankalara da haftasonu ya da resmi tatillerde para gönderebileceksiniz. Ayrıca mesai saati dışında eft yapmak da bu sistemle beraber mümkün hale gelecek.

Kolay adres ne zaman devreye girecek? sorusunu yanıtladıktan sonra bu sistemin ne kadar önemli olduğuna da biraz değinelim. İleriki tarihlerde bu süreçle uğraşmamak adına kolay adres tanımlama işlemlerinizi şimdiden gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Böylece sistemi daha yakından görme ve tanıma şansına da sahip olacaksınız. Hemen şimdi internet bankacılığına girerek para aktarma menüsüne bağlanın ve adres tanımlamalarınızı vakit kaybetmeden tamamlayın.

Kolay Adres Ne Zaman Başlayacak

Kolay Adres Sıkça Sorulan Sorular

Kolay adres sıkça sorulan sorular bölümümüzde bu konuyla alakalı merak edilen diğer sorulardan söz edecek ve bu soruların yanıtını detaylıca vermeye çalışacağız. Burada yer alan sorular dışında ek bir sorunuz olması halinde yazının sonunda sitenin alt kısmında yer alan yorum alanından bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Tamamı bankacılardan oluşan ekibimiz, sorularınızı olabildiğince hızlı şekilde yanıtlayacaklardır.

Kolay Adres Para Transferi Nasıl Yapılır?

Kolay adres para transferi nasıl yapılır? sorusunu 2 farklı şekilde yanıtlamamız söz konusu olacak. İnternet bankacılığından veya mobil bankacılık üzerinden kolay adres para transferi yapabileceksiniz. Bunun için normal para transferlerinizi yaptığınız ekrana giriniz, burada kolay adres para transferi seçeneğinin eklendiğini göreceksiniz. Para göndereceğiniz kişi ya da firmanın hesabına bağlı adres bilgisini girerek para transferi yapabileceksiniz. Burada sizden kolay adres türünü seçmeniz istenecek. Örneğin; para göndereceğiniz kişi ya da kurum tarafından adres bilgisi olarak cep telefonu verildiyse ilk olarak seçenekler arasından cep telefonunu seçecek, daha sonra işleminize kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Kolay adres para gönderme işleminin başarılı şekilde sonuçlanması için size verilen bilginin alıcı tarafından banka sistemine tanımlanmış olması gerekmektedir. Siz parayı gönderdiğinizde o adres hangi banka hesabına tanımlandıysa ödeme de o bankaya yapılacaktır.

Kolay Adres Para Transferi Nasıl Yapılır

Kolay Adres Hafta Sonu Çalışacak mı?

Kolay adres hafta sonu çalışacak mı? sorusu, özellikle hafta sonu eft yapmak isteyen bireylerin cevap aradığı bir soru olarak karşımıza çıkıyor. FAST sisteminin devreye girmesiyle birlikte mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde olduğu gibi hafta sonu eft yapmak da mümkün hale gelecek. Bu durumda hâlihazırda hafta sonu eft yapan bankalar dışında kalan diğer bankalar da hafta sonu eft hizmetini sunmaya başlayacak. Hafta sonu eft işlemleri ortalama 15-20 dakika içerisinde gerçekleşecek olup kolay adres tanımlaması yapılan adresler dışında eft yapılamayacaktır.

Kolay Adres Limiti Ne Kadar?

Kolay adres limiti ne kadar? sorusunun yanıtı 1.000 TL olarak verilebilir. FAST sistemi henüz tam olarak devreye girmediğinden bankalar müşterilerine deneme amaçlı belirli bir limit açabiliyorlar. Ocak 2021 sonuna kadar tüm bankaların 1.000 TL limitle kolay para transferine imkân sağlaması planlanmakta. Bazı bankalar daha şimdiden 50 TL  ve 100 TL gibi rakamlarla kolay adres limitini belirlemiş durumda. Sistemin tamamen oturmasının akabinde 1.000 TL olarak belirlenen kolay adres limiti daha da artırılacaktır.

Kolay Adres Limiti Ne Kadar

Kolay Adresi Birden Fazla Hesaba Bağlamak

Kolay adresi birden fazla hesaba bağlamak için kullanılacak hesaplardan her birinin farklı bir hesabı teşkil etmesi gerekmekte. Örneğin; Ziraat Bankası’ndaki hesabınızı cep telefonu numarasına bağladıysanız cep telefonunuzu başka bir banka hesabınıza bağlamamanız gerekir. Diyelim ki Ziraat Bankası’nın ardından cep telefonunuzu Vakıfbank hesabınıza da tanımladınız, böyle bir durumda Ziraat Bankası’ndaki tanımlama geçersiz olacak ve cep telefonunuz artık Vakıfbank hesabınıza bağlanacaktır. Dilerseniz cep telefonunuzu Ziraat Bankası hesabınızla, e-posta adresinizi ise Vakıfbank hesabınızla eşleştirebilirsiniz.

Aynı Hesaba Birden Fazla Kolay Adres Tanımlama

Aynı hesaba birden fazla kolay adres tanımlama işlemini gerçekleştirmek mümkündür. Yine örnek üzerinden devam edersek Ziraat Bankası hesabınıza hem cep telefonunuzu, hem de e-posta adresinizi tanımlayabilirsiniz. Bu durumda cep telefonunuza gönderilen tutar da e-posta adresinize gönderilen tutar da Ziraat Bankası hesabınıza gitmiş olur. Bir hesaba en fazla 5 tane kolay adres tanımlaması yapabilirsiniz.

Kolay Adres Ücretleri

Kolay adres ücretleri, şimdilik 0 TL olarak belirlenmiştir. Yani kolay adres ücretli mi? sorusunun yanıtı hayır, ücretsizdir. Bankaların müşteri memnuniyeti sağlayabilmesi ve bireylerin mesai saatleri dışında ve hafta sonu da eft yapmasını sağlayan bu sistem, yıl sonuna kadar ücretsiz olarak uygulanacaktır. Kolay adres limitinin artırılmasıyla beraber belirli bir ücret kotasıyla sınırlandırılmak kaydıyla ücret ve tarifelerde değişiklik yapılması mümkündür; fakat şuan için bu işlemden herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Kolay Adresi Birden Fazla Hesaba Bağlamak

Kolay Adres Güncelleme Nasıl Yapılır?

Kolay adres güncelleme nasıl yapılır? sorusu, yeni bir tanımlama yapılmasıyla aynı cevaba sahip. Yani bankanızın mobil uygulamasına ya da internet bankacılığına bağlanarak kolay adres güncelleme işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yine para transfer menüsüne girmeniz gerekiyor. Ardından kolay adres ile alakalı menüye tıklamanız ve kolay adreslerinizin yer aldığı sayfaya ilerlemeniz gerekmekte. Burada kolay adreslerinizi ve bu adreslerin hangi hesaplara bağlı olduğunu görebilirsiniz. Sil seçeneğiyle adreslerinizi o banka hesabından tamamen silebilir ya da güncelle diyerek hesap tanımlamalarınızı güncelleyebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ