• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  575854,253
  % -2,63
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Bankalar, özellikle son yıllarda kredi verecekleri müşterilerinden kefil istemekte; bu da bireyleri zor duruma sokmakta. Günümüz ekonomik şartlarında aile bireylerinin bile birbirlerine kefil olmaktan çekindiklerini görmekteyiz. Hâl böyle iken kredi talebinde bulunacak olanlar da kefilsiz kredi veren bankalar hangileri? diye merak ediyor.

Aslına bakılırsa bankaların neredeyse hepsi, aynı şartlar altında kefil istemektedirler. Bu yüzden ilk olarak ne gibi durumlarda kefil istenebileceğine şöyle bir göz atalım. Bankalar, kredi notunu yeterli görmedikleri, gelirini düşük buldukları ya da yeterince tanımadıkları müşterilerden kefil isteyebilirler. Memur kefil, bu noktada en çok duyduğumuz kefalet kavramıdır. Özel sektör çalışanlarının işlerini kaybetme konusunda kamu çalışanlarına nazaran daha büyük risk altında oldukları bilinen bir gerçektir. Bankalar, bu sebeple kefil olarak alacakları kişinin genellikle kamu personeli ya da şirket sahibi/ortağı olmasını isterler.

Çekilecek kredi tutarının fazla olması da bankaların kefil istemesinin altında yatan önemli sebeplerden biridir. Çekeceğiniz kredi miktarı gelirinizi ciddi oranda aşıyorsa banka teminat amacıyla kefil isteyebilir.

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Kefilsiz kredi veren bankalar hangileri? sorusu hemen herkes tarafından merak edilmekte. Piyasa şartlarına ve bankaların kredi tahsis ölçeklerine baktığımızda katılım bankalarının kefil konusunda daha yumuşak olduklarını görüyoruz. Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, Emlak Katılım ve Albaraka Türk Katılım bankaları, özellikle konut ve taşıt kredilerinde zorunlu olmadıkça kefil istemezler. Bazı özel bankalar da diğer bankalara göre kefil konusunda daha yumuşak bir yapıya sahiptirler. Akbank ve İş Bankası, diğer özel bankalara göre daha az olasılıkla kefil isterler.

Kefilsiz Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Kefilsiz konut kredisi veren bankalar hangileri sorusunun yanıtı da kefilsiz kredi veren bankalarla aynı. Katılım bankalarına yapacağınız konut kredisi talepleriniz genellikle kefil şartı olmadan kabul görür. Konutun ipotek olarak teminata alınması sebebiyle konut kredilerinde genel olarak kefil istenme olasılığı düşüktür. Eğer geliriniz kredinin ödenmesi için yeterli bulunmuyorsa, daha önce yüksek tutarlı bir kredi çekmediyseniz ya da kredi notunuz yeterli değilse bankanın kefil istemesi gayet doğal olacaktır. İlk defa kredi çekeceğinizde de banka tarafından muhtemelen kefil istenecektir.

Kefilsiz Taşıt Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Katılım bankaları, kefilsiz araç kredisi veren bankalar hangileri? sorumuzun da yanıtı konumunda. Bu bankalar, konut kredilerinde olduğu gibi taşıt kredilerinde de genellikle kefil istemezler. Konut kredisi başlığı altında bahsettiğimiz durumlardan biri ya da birkaçı geçerliyse bankanın kefil talep etme durumu söz konusu olabilir.

Kefilsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Kefilsiz tüketici kredisi veren bankalar hangileri? sorusunun yanıtı diğer başlıklara göre biraz daha farklı olacak. Katılım bankalarının ihtiyaç kredisi vermemesi, bunun en temel sebepleri arasında. Özel bankalar arasında İş Bankası, Akbank ve Yapı Kredi; devlet bankaları arasında ise Vakıfbank, diğer bankalara göre daha ılımlı bir kredi stratejisi yürütmekte. Ayrıca internet üzerinden kredi hizmeti veren CEPTETEB, Nkolay Kredi ve Enpara.com gibi servisler de kredi taleplerinde kefil talebinde bulunmazlar. Buralardan yapacağınız kredi başvurularınız kefil şartı olmadan onaylanabilir.

Eşler Birbirine Kefil Olabilir mi?

Kredi çekeceklerin sıklıkla merak ettiği sorulardan biri de eşler birbirine kefil olabilir mi? şeklinde. Eşlerin birbirine kefil olması bankacılık anlamında pekâlâ mümkündür. Eğer eşiniz de çalışıyorsa banka tarafından kefil kabul edilmesi uygun olacaktır. Eş kefaleti hususunda bir diğer önemli etken de kredi notudur. Daha önceki yazılarımızda da değindiğimiz eşlerin sicillerinin birbirlerini etkilemesi burada da devreye girer. Banka, normal şartlarda fark etmediyse bile sicili bozuk olan eşinizin size kefil olmasını bankadan talep ederseniz kefil şartıyla talep ettiğiniz kredi bile reddedilir. Zira eşlerden birinin kredi sicilinin bozuk olması yüksek tutarlı kredilerde diğer eşi de etkilemektedir.

YORUMLAR YAZ