• YARIM ALTIN
  1.721,00
  % 0,57
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3323
  % 0,38
 • € EURO
  10,8655
  % 0,32
 • £ POUND
  12,8718
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  1,4595
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,1314
  % 0,18
 • BITCOIN/TL
  594678,367
  % 2,71
 • BIST 100
  1.429,85
  % 0,86

Katılım Hesabı Nedir?

Katılım Hesabı Nedir?

Katılım hesabı ya da bir diğer adıyla katılma hesabı, katılım bankalarında açılabilen bir tür kâr zarar ortaklık hesabıdır. Konvansiyonel yani faizli bankaların aksine bu bankalarda bulunduracağınız mevduatlar, katılma hesabı adı altında fiziki olarak değerlendirilir. Kâra olduğunuz gibi zarara da ortak olduğunuz için birçok İslam alimi tarafından caiz görülmektedir. Katılım hesabı caiz mi değil mi sorusunun yanıtını bu işin uzmanı olan İslam alimlerine bırakarak işin bankacılık boyutunu ele alacağız. Katılım hesabı nedir? sorusunu yanıtladıktan sonra bir de bu hesaplarla ilgili diğer ayrıntılara bir göz atalım.

Katılım Hesabı Kâr Payı Nedir?

Katılım hesabı kâr payı, katılım bankasının mevduatınız karşılığında size vereceği kârın payını ifade etmektedir. Bankalar genellikle 80/20, 85/15, 90/10, 95/15 gibi kâr paylarını baz alırken müşteriye göre daha yüksek kâr paylaşım oranları da sunulabilir. Burada ilk kısımda yer alan yüksek oran müşteriye verilen kâr payını ifade ederken diğer kısımda yer alan düşük oran ise bankanın payına düşen kârı ifade eder. Örneğin; vergiler ve yasal ödenekler düşüldükten sonra geriye 1.000 TL kâr kalıyorsa ve katılım hesabı kâr oranı 90/10 olarak uygulanmaktaysa hesabınıza net 900 TL geçecektir.

Katılım bankaları arasında tercih yaparken sadece oranlara bakarak karar vermek yanıltıcı olacaktır; çünkü bu bankaların ne kadar kâr verecekleri önceden belli değildir. Dolayısıyla size sunulan katılım hesabı kâr oranı, elde edilecek kârın paylaşımıyla alakalıdır. Diyelim ki X katılım bankasının oranı 90/10, Y katılım bankasının oranı ise 80/20. Tercih yaparken doğal olarak X bankasını daha uygun bulacaksınız. Eğer X katılım bankası, Y katılım bankasına göre daha fazla kâr elde ederse tercihiniz doğru olur; fakat X katılım bankası 1.000 TL kâr elde ederken Y katılım bankası 1.200 TL kâr elde ederse mevduatını Y katılım bankasına yatıran bir kişi daha çok kâr elde etmiş olacaktır. Katılım bankaları arasında tercih yaparken oranla birlikte geçen ay ne kadar tutara ne kadar kâr verdiklerini sormanızı tavsiye ederiz. Katılım hesabı kâr hesaplama işlemleriniz için kâr oranlarını kullanabilirsiniz.

Katılım Hesabı Açma Şartları

Katılım hesabı açmak için katılım bankalarından birine şube yoluyla başvurmanız gerekir. Eğer halihazırda bir katılım bankasında cari hesabınız (vadesiz) bulunuyorsa internet bankacılığı, telefon bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden katılım hesabı açabilirsiniz. Katılım hesabı açmak tamamen ücretsiz olup sadece bankanın belirlediği minimum tutarda bakiyenin hesabınıza bulunması, katılım hesabı açmak için yeterlidir.

Bu hesaplar en az 30 gün (1 ay) olarak açılır. 3 ay, 6 ay, 1 yıl ve esnek vadeli (32 gün ya da 35 gün gibi kırık vadeler) de açılabilir. Açacağınız hesap türüne bağlı olarak katılma hesabı kâr oranı da değişebilir.

Katılım Hesabı Kapama Şartları

Hesabınızı vadesinden önce kapamanız durumunda yalnızca anaparanızı alır ve kârdan vazgeçersiniz. Hatta kapama esnasında zarar söz konusu ise bu zararın bir kısmının sizden kesilmesi de mümkündür; fakat katılım bankaları bu yola genellikle başvurmazlar ve vadesinden önce kapama yaptığınızda sadece anaparanızı iade ederler. Katılım hesabını vade sonrasında kapatmanız durumunda ise tahakkuk eden kârı da alırsınız.

Dolar Katılım Hesabı Nedir?

Dolar katılım hesabı usul olarak TL katılım hesapları ile benzer şekilde açılıp kapatılmaktadır. Sadece getirisi TL’ye göre daha azdır. Yatırmış olduğunuz mevduatın fiziki olarak işletilmesi demek bankanın bu parayı kullanarak elde ettiği kârı sizinle paylaşması anlamına gelir. Türkiye’de bankaların faaliyetlerinin daha çok TL üzerinden gerçekleşmesi sebebiyle dolar katılım hesabı kâr payı, TL katılım hesabı kâr payından fazladır.

Euro Katılım Hesabı Nedir?

Euro katılım hesabı, özellikleri bakımından dolar katılım hesaplarıyla aynıdır. Benzer şekilde TL katılma hesaplarına göre daha az getiri sunmaktadır. Dolar ve Euro katılım hesaplarında mevduatınızı bozdurmanız durumunda vadeyi bozmanız gerekecektir.

Altın Katılım Hesabı Nedir?

Gram altın olarak açılan katılım hesapları altın katılım hesabı olarak bilinir. Özellik bakımından Dolar ve Euro katılım hesaplarına benzemekle birlikte bunlardan daha düşük tutarda getiri sağlamaktadır.

Katılım Hesabı Nereden Açılır?

Katılım hesabı; Ziraat Katılım, Emlak Katılım, Vakıf Katılım, Türkiye Finans, Albaraka Türk ve Kuveyt Türk katılım bankalarından açılmaktadır.

Bu bankalar, konut finansmanı, taşıt finansmanı, fatura karşılığı ihtiyaç finansmanı, işletme kredisi ve benzeri finansmanlarda mevduatınızı kullanarak kâr elde ederler ve elde ettikleri bu kârı akit başlangıcında belirlenen oran üzerinden müşterileriyle paylaşırlar. Katılım bankalarının teminat konusunda sıkı olmaları, her kesime kredi vermemeleri ve kredi tahsisi konusunda hassas olmaları, zarar olasılığını düşürmektedir. Ayrıca mevduatınız farklı havuzlarda parçalı olarak kullanılacağından zarar etme olasılığınız düşmekte; ancak kârdan zarar gibi bir durum söz konusu olmaktadır.

YORUMLAR YAZ