• YARIM ALTIN
  1.724,00
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3333
  % 0,39
 • € EURO
  10,8705
  % 0,36
 • £ POUND
  12,8754
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  1,4609
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,1315
  % 0,22
 • BITCOIN/TL
  596163,589
  % 2,72
 • BIST 100
  1.429,85
  % 0,86

Kartın Temassız Özelliğini Açma

Kartın Temassız Özelliğini Açma

Gündemdeki konuları detaylıca inceleyip sizler için sunmaya son günlerde çokça kullandığımız kartın temassız özelliğini açma işlemiyle devam ediyoruz. Bilindiği üzere Covid19 (koronavirüs) salgınının yayılmasıyla birlikte kişisel önlemlerimizi oldukça arttırdık. Özellikle sıkça kullanılan alanlara dokunmamak son derece önemli. Kredi kartı ve pos cihazı, gün içerisinde en çok el değen araçlar olarak dikkat çekiyor. Kartın temassız özelliğini açma konusu bu açıdan son derece önemli ve bu konuda kesinlikle taviz vermemenizi tavsiye ederiz. İhtiyaç dahilinde kullanılabileceğini öngörerek kartın temassız özelliğini kapama konusuna da ek olarak değineceğiz. Eğer kartınızı fiziki olarak kullanmıyorsanız kartın temassız ödeme özelliğini kapama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Az da olsa kullanıyorsanız kartın temassız özelliğini kapatma yerine temassız ödeme limitinizi düşürmenizi öneririz.

Kartın temassız ödeme özelliğini açma hem banka kartları, hem de kredi kartları için kullanılabilen bir yöntemdir. Bu sebeple yazımızın geneli boyunca kredi kartı temassız özelliğini açma ya da banka kartı temassız özelliğini açma ayrımında bulunmayacağız.

Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Konuyu daha iyi kavrayabilmek adına ilk olarak temassız ödeme ne demek? Temassız ödeme nasıl yapılır? sorularını yanıtlayalım. Temassız ödeme; kredi kartı ya da banka kartınızı temassız çekim özelliği olan bir pos cihazına yaklaştırarak şifre girmeden işlem yapmanızı sağlayan bir ödeme yöntemidir.

Temassız ödeme nasıl yapılır? sorusu da temassız ödeme nedir? sorusuyla aynı yanıta sahip. Bunun için kartınızı ödeme yapacağınız pos cihazına ya da pos cihazının ödeme alıcısına değdirmeden yaklaştırmanız gerekir. Onay sesini duyduktan sonra kartınızı çekebilirsiniz. Bu işlem esnasında şifre girmenize gerek olmayacaktır.

Kartın Temassız Özelliği Nasıl Açılır?

Kartın temassız özelliği nasıl açılır? sorusuna yanıt vermeden önce birçok bankanın müşterilerinin kartlarını otomatik olarak güncellediğini ifade etmemizde fayda var. Yani daha önce denemediyseniz kartınızın temassız çekim özelliği zaten açık olabilir. Yine de bu hizmetin her banka tarafından sağlanmaması ve müşteri bazında değerlendirilmesi sebebiyle kartın temassız özelliği nasıl açılır? konusuna detaylıca değineceğiz.

Kartın temassız özelliğini açmak için ilk olarak bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Müşteri hizmetlerin bağlandıktan sonra kartın temassız özelliğini açmak istediğinizi belirtmeniz durumunda işleminiz güvenlik sorularıyla birlikte en fazla 4-5 dakika içerisinde tamamlanacaktır.

Kartın Temassız Özelliği Nasıl Açılır

Bazı bankalar, kartın temassız özelliğini açma işlemi için internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarını işleme entegre olarak hizmete açmışlardır. Bankanız size böyle bir avantaj sağladıysa internet/mobil bankacılık hesabınıza giriş yaptıktan sonra kart ayarları kısmından ‘’Kartın Temassız Özelliğini Açma’’ işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kart temassız özelliği açma işlemi için kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise ATM cihazını kullanmak ya da şubeye başvurmaktır. Koronavirüs pandemisi sebebiyle bu işlemlere en son başvurmanızı, daha önce sözünü ettiğimiz yöntemleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kartın Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

Kartın temassız özelliği nasıl kapatılır? sorusu da bireyler tarafından oldukça merak ediliyor. Kartın temassız özelliğini kapama işlemi için müşteri hizmetlerini aramanız yeterli olacaktır. Çağrı merkezi yetkilisine bağlanmanızın akabinde kartın temassız ödeme özelliğini kapatmak istediğinizi belirtmelisiniz. Bu işlem de açma işlemleri gibi 4-5 dakika içerisinde sonuçlanmaktadır.

Kartın temassız özelliğini kapatma işlemi için internet ya da mobil bankacılık servisini de kullanabilirsiniz. Kartın temassız ödeme özelliği nasıl kapatılır? diye bilmiyorsanız bu işlemi kart ayarları menüsünden yapabileceğinizi belirtebiliriz. Ayrıca ATM ya da şube üzerinden kart temassız özelliği kapama hizmeti veren bankaların bu kanallarını da kullanabilirsiniz.

Sağlıkla ilgili bir husus olduğundan tekrar belirtmemizde fayda var ki kartın temassız ödeme özelliğini kapatmak şu dönemde pekte akıllıca olmayacaktır. Kimi kart kullanıcıları güvenlik sebebiyle kartlarının bu özelliğini kapatmak isteyebilirler. Eğer internet ya da mobil bankacılık üzerinden kart temassız özelliği kapama işlemini yapabiliyorsanız kullanmadığınız dönemde bu özelliği kullanarak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. İşlem gerçekleştirmeden hemen önce kartın temassız özelliğini açma özelliğini kullanabilir, işlem sonrasında hemen kapatabilirsiniz.

Kötü niyetli bazı kişiler, tasarladıkları cihazlar sayesinde kartınızın temassız özelliğini kullanarak kartınızdan çekim yapabilirler. Özellikle toplu taşıma araçlarında ceplere, cüzdanlara ya da çantalara tutulan bu cihazlar, kartınızdan çekim yapılabilmesini sağlamakta. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına işlem dışında kartınızın temassız özelliğini kapatmanızı tavsiye ederiz.

Kartın Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır
Kartın Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

Temassız Kart Ödeme Limiti

Kartın temassız ödeme limiti, yapabileceğiniz temassız ödeme işlemlerinin sınırını belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Örneğin; Kartın temassız ödeme limiti 250 TL ise 250 TL’yi aşan işlemler için bu özelliği kullanamazsınız. Kartın temassız ödeme limitini arttırma işlemi için yukarıdaki özellik açma ve kapama başvuru kanallarını kullanabilirsiniz. Müşteri hizmetleri, internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı, mobil bankacılık ya da şube aracılığıyla temassız ödeme limiti yükseltme ya da temassız ödeme limiti düşürme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ