• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  578787,163
  % -1,63
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İpotekli ihtiyaç kredisi, şahsınıza ya da bir yakınınıza ait kat irtifakı veya kat mülkiyeti bulunan bir ipoteğin bankaya verilmesi suretiyle bu ipotek karşılığında ihtiyaç kredisi kullanımıdır. İpotekli tüketici kredisi, daha çok geliri olmayan ya da düşük seviyede olan, geliri bulunan fakat bu geliri resmi olarak belgeleyemeyen; ayrıca kredi notu düşük olan bireylerle tercih edilir. Zira bu kişilerin standart ihtiyaç kredisi başvurusu bankalar tarafından genellikle olumsuz karşılanır. Bu durumdaki kişilerin bankaya teminat vermek koşuluyla ipotek karşılığı kredi çekmeleri mümkündür. Peki, ipotekli kredi nasıl çekilir? İpotekli kredi veren bankalar hangileri? İpotekli ihtiyaç kredisi şartları nelerdir? Gelir bu soruların yanıtlarına beraber bir göz atalım.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İpotekli ihtiyaç kredisi başvurunuzu banka şubesinden gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru için kimliğiniz, teminat olarak göstereceğiniz gayrimenkule ait tapu ve gelir belgeniz yeterlidir. Gelir belgeniz yoksa bu durumu kredi aşamasına geçilmeden önce banka yetkilisine bildirmeniz gerekir. Zira bazı bankalar ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu için düşükte olsa resmi bir gelirinizin olmasını şart koşabilirler.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Kullanılır?

İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusu için doğrudan bankaya uğramanız gerekecektir; çünkü bankalar bu tip kredileri internet ya da mobil bankacılık kanalıyla dikkate almazlar, alsalar dahi genellikle hesabınızın bulunduğu veya size en yakın konumda olan şubeye yönlendirirler. Bu sebeple bankaya gitmeden önce ipotek karşılığı ihtiyaç kredisi hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekir.

Size ya da bir yakınınıza ait bir gayrimenkulü bankaya teminat olarak vererek ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Söz konusu gayrimenkul size ait değilse tapudaki malik kimse kendisinden ve eşinden ipotek rızası alınır. Alınan ipotek karşılığında size bir kredi limiti açılır ve bu şekilde kredinizi kullanmanız sağlanır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Katılım, yatırım ve kalkınma bankaları dışında kalan bankalar, ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında yer alırken bu alanda devlet bankalarının bir adım önde oldukları söylenebilir. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın yanı sıra TEB, ING Bank, Burgan Bank ve Akbank’ın bu alanda daha profesyonel olduklarını gözlemlemekteyiz. Bu bankaların dışında kalan özel bankalara da ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Kredinizi ipotek karşılığı alacaksanız teminat olarak göstereceğiniz gayrimenkulün kat irtifakı ya da kat mülkiyeti olmalıdır. Ayrıca söz konusu teminat için her yıl DASK ve yangın sigortaları yapılır. Bunun yanı sıra kredi kullanacak kişiye hayat sigortası yapılması da zorunludur.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Hesaplama

İpotekli ihtiyaç kredisi faiz oranı ilgili bankanın standart ihtiyaç kredisi faiz oranı ile aynı olabileceği gibi banka protokolüne bağlı olmak kaydıyla daha düşük veya yüksek olabilir. İpotekli ihtiyaç kredisi hesaplama işlemleriniz için sitemizde yer alan kredi hesaplama modülünü kullanabilirsiniz. Dilerseniz https://www.kredinfo.com/kredi/ bağlantısına tıklayarak ilgili hesaplamayı hemen yapabilirsiniz. Kredi vadesi diğer ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi 60 ay ile sınırlandırılmıştır.

https://www.kredinfo.com
YORUMLAR YAZ