• YARIM ALTIN
  1.716,00
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3170
  % 0,22
 • € EURO
  10,8563
  % 0,24
 • £ POUND
  12,8700
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  1,4589
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,1313
  % 0,10
 • BITCOIN/TL
  598098,385
  % 2,66
 • BIST 100
  1.429,85
  % 0,86

İkinci El Konut Kredisi Şartları

İkinci El Konut Kredisi Şartları

Kamu bankaları ikinci el konut kredisi oranlarını düşürdükten sonra ikinci el konut kredisi şartları, oldukça araştırılan bir konu haline geldi. Tüketiciler, sıfır konutlar dışında kalan tüm konuların kamu bankaları 2.el konut kredisi ile alınabileceğini düşünerek başvuruda bulunuyor, bilahare öğrendikleri bilgiler neticesinde kredi başvurularının reddedildiğini görüyordu. Kamu bankaları ikinci el konut kredisi şartlarına bakıldığında hiçbir bankanın bu şartları web sitesinde yeterince ifade etmediği görülmekte. Kredinfo.com olarak sizler için ikinci el konut kredisi şartları rehberini oluşturarak kredi başvurusu yapmadan önce tüm bilgilere vakıf olmanızı sağlayacağız.

İkinci el konut kredisi tarih şartı, en çok merak edilen şartların başında gelmekte. Kamu bankalarının web sitelerini incelediğimizde 2.el konut kredisi tarih şartı ile ilgili hiçbir ibarenin olmadığını görüyoruz. Bu da konut kredisi çekmek isteyenlerin mağdur olmasına sebep oluyor. İkinci el ev kredisi tarih şartından bihaber şekilde şubeye gidenler, bu şartı öğrendikten sonra istedikleri evi alamayacağını öğreniyor. Yaşanılan hayal kırıklığı, bireylerin yeni bir ev bulma konusunda daha isteksiz davranmasına da sebep oluyor. İkinci el konut kredisi tarih şartını, diğer şartlardan bağımsız olarak ayrı bir başlık altında ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz.

İkinci El Konut Kredisi Tarih Şartı

İkinci el konut kredisi tarih şartı, 2019 yılının baz alınmasıyla uygulanmakta. Şöyle ki kamu bankaları 2.el konut kredisi avantajlarından yararlanmak için alacağınız evin 2019 yılından sonra el değiştirmemiş olması gerekiyor. Eğer 01.01.2019 tarihinden sonra bir tapu değişikliği olduysa ve tapu maliki (sahibi) değiştiyse söz konusu konut için 2.el konut kredisi çekemiyorsunuz. Kamu bankaları, yakın zamanda çekilmiş konut kredilerinin uygun konut kredisi oranlarıyla yapılandırılmasına engel olmak adına böyle bir karar almış durumda. Şöyle ki; bazı bireyler, yakın zamanda çektikleri konut kredilerini, kamu bankalarının sosyal hayatı destek kredi paketi ile yapılandırmak istiyor. Oranların düşmesi, bu gibi yapılandırma işlemlerinde kredi müşterilerine ciddi avantajlar sağlıyor.

Kamu bankalarının konut kredisi paketini hazırlama amaçlarının başında daha önce konut sahibi olmayan bireylerin konut edinmesini sağlamak gelmekte. Hâl böyle iken 2019 yılından sonra devri yapılan konutlar için 2.el ev kredisi başvurusu yapılamıyor. Kurunun yanında yaşta yanar misali gerçek satış işlemleri de bu durumdan etkilenmiş oluyor. Amacınız kendinize ya da yakınınıza ait bir konut kredisi yapılandırmak olmasa bile ikinci el konut kredisi tarih şartı sebebiyle avantajlı konut kredisi oranlarından yararlanamıyorsunuz. 

İkinci El Konut Kredisi Tarih Şartı
İkinci El Konut Kredisi Tarih Şartı

2.el Konut Kredisi Şartları

Tarih şartından sonra şimdi de diğer 2.el konut kredisi şartlarına bir göz atalım. İkinci el konut kredisi şartlarından biri de sosyal hayatı destek paketinin yalnızca bir defaya mahsus olacak şekilde kullanılması. Şöyle ki konut kredisi destek paketinden bir defa yararlanan tüketiciler, başka bir konut kredisi çekemiyorlar. Bunun yanı sıra maksimum kredi tutarında da bir sınırlamaya gidilmiş durumda. Maksimum çekilebilecek konut kredisi tutarı 500.000 TL iken İstanbul, Ankara ve İzmir’de konut fiyatlarının daha yüksek olması sebebiyle bu şehirler için istisnai bir durum söz konusu. Bu 3 büyük kentten satın alınacak konutlarda 750.000 TL’ye kadar kredi kullanılabiliyor.

Kamu bankaları, konut kredisi paketinde ipotekli konutların kredili alımına pekte sıcak bakmıyor. Dolayısıyla satın alınacak konut hâlihazırda başka bir banka tarafından ipotekli ise kredi başvurunuz banka tarafından reddedilebilir. Böyle bir durumda önce diğer ipoteğin kaldırılması ve başvurunun bu işlemin akabinde yapılması esastır. Satın alacağınız evin ipotek bilgisini satıcıdan alabilir, başvuru sürecinizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

İkinci el konut kredisi şartlarından biri de gelirin taksit ödemesi durumudur. Standart uygulamada maaşınızın ya da diğer gelirlerinizin toplamının en fazla yarısını kredi ödemesinde kullanabilirsiniz. Konut kredisinde bu oran ihtiyaç kredilerine nazaran daha fazladır. Aylık geliriniz 2.500 TL ise ve ekstra bir krediniz yoksa maaşınızın 1.750 TL’sine kadar kredi taksiti ödeyebilirsiniz. Evliyseniz eşinizin maaşı da sizin maaşınıza eklenerek hesaplanır. Evli değilseniz aynı evde yaşadığınız kardeşleriniz ya da ebeveynleriniz için de benzer bir durum söz konusudur.

Kredi notu, tüm kredilerde olduğu gibi ikinci el konut kredisi şartlarında da karşımıza çıkıyor. 2.el konut kredisi kredi notu şartı genellikle 1250-1300 aralığında uygulanmakta. Güncel gecikmeniz yoksa ve kredi notunuz 1250 ve üzerindeyse 2.el konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Elbette kredi notunuz ne kadar yüksekse başvurunuzun onaylanma olasılığı da o kadar yüksek olur. Kredi notunun yanı sıra aktif veya yakın tarihli haciz, icra, fesih, kanuni ve idari takip gibi durumlar da kredi başvurusunda önemli bir etkendir.

2.el konut kredisi şartları arasında yukarıdaki şartlara ek olarak maksimum vade şartı da bulunmakta. İkinci el konut kredisi, en fazla 15 yıl olacak şekilde kullanılabilmekte. Dolayısıyla taksitlerinizi 180 aydan fazla şekilde planlama şansına sahip değilsiniz. İsteyen kredi müşterilerine 12 ay ödemesiz dönem avantajı da sağlanmaktadır.

Akrabalar arasında gerçekleşen satışlar, sosyal hayatı destek kredilerinde saf dışı bırakılmıştır. Örneğin; kardeşinize ya da babanıza ait bir konut almak için 2.el konut kredisi başvurusunda bulunduysanız banka, bu başvuruyu dikkate almayacaktır. Hatta ön onay alsanız dahi bu durumun ortaya çıktığı anda kredi ilişkisi banka tarafından tek taraflı olacak şekilde sonlandırılacaktır. Benzer bir durum şirket ortaklarının birbirleri arasında yapılacak konut alışverişlerinde de karşımıza çıkmakta.

Yukarıda saymış olduğumuz ikinci el konut kredisi şartları dışında aklınıza takılan soruları alt kısımda bulunan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ