• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5084
  % 0,28
 • € EURO
  11,0809
  % 0,21
 • £ POUND
  13,1173
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  1,4877
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,1349
  % 0,86
 • BITCOIN/TL
  559456,717
  % -3,69
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

İhtiyaç Kredisinde Bireysel Emeklilik Zorunlu mu?

İhtiyaç Kredisinde Bireysel Emeklilik Zorunlu mu?

İhtiyaç kredisinde bireysel emeklilik zorunlu mu ve ihtiyaç kredisinde bes zorunlu mu? sorularıyla bankacılar olarak sıkça karşılaşmaktayız. Sizlere bugün tüm detaylarıyla birlikte ihtiyaç kredisinde bireysel emeklilik zorunlu mu? sorusunun yanıtını sunacağız. İhtiyaç kredisinde bireysel emeklilik şart mı? tarzı soruların yanıtı normal şartlarda hayırdır; fakat birçok banka, kampanyalı kredi kapsamında müşterilerine bireysel emeklilik yaptırmayı şart koşuyor. Bireysel emeklilik yaptırmadığınızda kredi talebiniz de otomatik olarak reddediliyor. Peki, bankaların buna hakkı var mı? Daha kısa bir ifade ile ihtiyaç kredisinde bireysel emeklilik zorunlu mu? Gelin bu sorunun yanıtını verirken biraz daha detaya inelim.

Bankalar, kredi kararı vermekte özgür olduklarından bunu en iyi şekilde avantaja çevirmeye çalışırlar. Şöyle ki kredi çekerken size bireysel emeklilik zorunluluğu getirildiyse ve ilgili bankanın genel müdürlüğünün bu yönde bir kararı yoksa şikayet ettiğinizde bir sonuç alma şansınız olacaktır. Birçok banka şubesi, kendilerine verilen bireysel emeklilik hedeflerini gerçekleştirebilmek adına ihtiyaç kredisinde bireysel emeklilik zorunluluğu getirmekte. Bankanın genel kampanyasında bu tür şart yoksa şikayet etmeniz halinde talebiniz dikkate alınacaktır. Bu durumda şube, bireysel emeklilik yapmadan kredi işlemlerinize devam edecektir; ama söz konusu karar bankanın üst yönetimi tarafından kredi kapmayası kapsamında alındıysa şikayet etseniz dahi bir sonuç alamayacaksınız. Yine de şikayetçi olmanız halinde müşteri memnuniyeti açısından sorun yaşamamak adına talebiniz değerlendirilecektir. Eğer banka size ihtiyaç kredisinde bireysel emeklilik yaptırımında bulunuyorsa bankanın müşteri hizmetlerini arayabilir, böylece zorunluluk konusuna açıklık getirebilirsiniz.

Bireysel emeklilik, devlet tarafından desteklenen ve kişilere bir takım haklar sunan emeklilik sistemlerinden biridir. Kredi çektiğiniz banka tarafından size bireysel emeklilik sözleşmesi yapıldıysa 2 ay içerisinde sistemden herhangi bir kesinti olmadan ayrılabilirsiniz. Bunun için kredi işlemlerinizin tamamlanmasını, hatta ilk taksitle beraber ilk bireysel emeklilik kesintisinin de yapılmasını bekleyebilirsiniz. Daha sonra size bireysel emeklilik sözleşmesinin yapıldığı şirketin müşteri hizmetlerini arayarak bireysel emeklilikte cayma hakkından yararlanmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Sözleşme başlangıcından itibaren ilk 2 aylık süre içerisinde bireysel emeklilikte cayma hakkı kullanılabilir. Sadece müşteri hizmetlerinden talep oluşturmanız yeterlidir ve cayma hakkında iptal formu imzalamanıza gerek yoktur. İptal işlemi sonrasında hesabınızdan bireysel emeklilik prim ödemesi alındıysa paranızın iadesi sağlanacaktır. Böylece hem kredi işlemlerinizde sorun yaşamamış, hem de bireysel emeklilik ödemelerine devam etmemiş olursunuz.

YORUMLAR YAZ