• YARIM ALTIN
  1.740,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5090
  % 0,26
 • € EURO
  11,0600
  % 0,15
 • £ POUND
  13,1165
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  1,4877
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,1350
  % 0,89
 • BITCOIN/TL
  558631,340
  % -3,83
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi, ülkemizde en çok tercih edilen finansman ürünlerinin başında geliyor. Özellikle son yıllarda internet ve mobil bankacılık uygulamalarından daha hızlı ve pratik şekilde kullanıldığı söylenebilir. Artık cep telefonu ya da bilgisayarınızdan sadece dakikalar içerisinde kredi çekmeniz mümkün; bunun için kredi yapacağınız bankada hesabınızın ve internet bankacılığınızın olması yeterli. Kredinizin onaylanması durumunda kredi tutarının hesabınıza geçmesini sağlayabilirsiniz.

Tüketicilerin kredilerle ilgili en çok merak ettiği sorulardan biri hiç kuşkusuz ihtiyaç kredisi masrafları nelerdir? şeklinde. İhtiyaç kredisi masrafları denince akla ilk olarak dosya masrafı gelmekte. Dosya masrafı, kredi işlemleri için alınan evraklar ve yapılan işlemler için banka tarafından alınır. Bankalar, kredi tutarının binde beşi kadar dosya masrafı talep ederler.  Örneğin; 10.000 TL ihtiyaç kredisi kullanıyorsanız bankanın talep edeceği dosya masrafı 50 TL olacaktır. Peki, diğer tüketici kredisi masrafları nelerdir? Gelin bu soruyu hep birlikte cevaplayalım.

İhtiyaç Kredisinde Sigorta Zorunlu mu?

İhtiyaç kredisinde sigorta zorunlu mu? sorusu en çok cevap aranan sorulardan bir diğeri olarak göze çarpmakta. Bankalar, kredi kullanıcılarına mutlaka hayat sigortası ya da benzer bir sigortacılık ürününün pazarlamasını yaparlar. Hayat sigortası yaptırmadığınız durumlarda bankanın kredi faiz oranı muhtemelen artış gösterecektir. Örneğin; Hayat sigortası yaptırdığınızda size sunulan faiz oranı %1.24 iken sigorta yaptırmamanız durumunda yararlanabileceğiniz kredi faiz oranı %1.30 olarak belirlenebilir. Bu durumda her iki kredi tutarı için hesaplama yapabilir, hangi projenin ne kadar maliyet yaratacağını hesaplayarak kararınızı verebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisinde Bireysel Emeklilik Zorunlu mu?

İhtiyaç kredisinde bireysel emeklilik zorunlu mu? sorusunun cevabı hayırdır. Özellikle bireysel emeklilik sistemine olan talebin azaldığı dönemlerde bankaların bu yola başvurduklarını görmekteyiz. Ne var ki bireysel emeklilik, ihtiyaç kredisinin zorunlu ürünlerinden biri değildir. Size böyle bir beyanda bulunan banka görevlisine konuyu tüketici hakem heyetine taşıyacağınızı belirtmeniz durumunda banka görevlisinin geri adım atmasını sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde zaten can sıkan kredi masraflarına bir de bireysel emeklilik masrafları eklenecektir. Dilerseniz banka zorunlu tutmasa da bireysel emeklilik sistemine dahil olmak isteyebilirsiniz.

Bankalar, ihtiyaç kredisi kullandıracakları müşterilerine çeşitli bankacılık veya sigortacılık ürünlerinin satışını yapmak isteyebilirler. Destek Ferdi Kaza Sigortası, bu bağlamda en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Ayrıca bankacılık hizmet paketi adı altında EFT, havale, çek/senet tahsil ücretine ilişkin istisnalar sağlayan paketlerin satışı da yapılmak istenebilir. Bu gibi durumlarda söz konusu ürünlere ilişkin bir ihtiyacınız varsa bu paketlerin satışını kabul edebilirsiniz. Aksi durumda bu gibi paketlerin kredi kullanımında zorunlu olmadığını bildiğinizi banka görevlisine beyan ediniz. Konuyu adli mercilere taşıyacağınızı bildirmeniz durumunda banka görevlisinin yine geri adım atacağını göreceksiniz. Krediye ne kadar ihtiyacınız olursa olsun zorunlu olmayan ürünlerin satışına engel olma konusunda kararlı olmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde normal şartlarda ödemeyeceğiniz masraflara katlanmak durumunda kalabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ