• YARIM ALTIN
  1.738,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5113
  % 0,22
 • € EURO
  11,0740
  % 0,09
 • £ POUND
  13,1115
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  1,4904
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1348
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  558558,721
  % -4,05
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

İbansız Para Gönderme Ne Zaman Başlıyor?

İbansız Para Gönderme Ne Zaman Başlıyor?

İçerisinde bulunduğumuz şu günlerde birçok kişinin aklında ortak bir soru var, o da İbansız para gönderme ne zaman başlıyor? İbansız para gönderme sistemi olan FAST, devreye girdi bile. Sadece sistemin oturması sürecinde limitler biraz düşük seviyede. Peki, İbansız para gönderme ne zaman başlayacak? İbansız para gönderme dönemi ne kadar sürece? İbansız para gönderme saatleri ne zaman? İbansız para gönderme kesintisi ne kadar? Eğer bu sorulara da yanıt arıyorsanız en doğru yerdesiniz.

Banka çalışanı ekip arkadaşlarımız tarafından özenle hazırlanan İbansız para transferi içeriğimizi sonuna kadar okumanız halinde bu soruların yanıtını almış olacaksınız. İlk olarak İbansız para gönderme ne zaman başlıyor? sorusunun yanıtını sunalım. İbansız para gönderme 28 ocak 2021’den itibaren sisteme dahil olan tüm bankalar tarafından hayata geçirilmiş olacak. Şimdi de daha fazla detaya inelim, içeriğimizin devamında diğer tüm detayları bulabileceksiniz.

İbansız Para Gönderme Nedir?

İlk olarak İbansız para gönderme nedir? sorusuyla başlayalım. İbansız para gönderme, kolay adres tanımlaması yapan kişilere hafta içi ya da hafta sonu fark etmeksizin para göndermenize olanak sunan bir eft sistemidir. Bu sistemle birlikte para gönderirken 26 haneli İban kullanmanıza gerek olmayacak. İban ile para gönderme, ülkemizde oturmuş bir sisteme sahip olsa da bu sistemin meydana getirdiği sorunlar dolayısıyla birçok kişinin para göndermekte sıkıntılar yaşadığını biliyoruz. İbansız para gönderme dönemi ile beraber bu sorunların tamamen ortadan kaldırılması planlanıyor.

Muhtemelen hepimiz İban ile para gönderirken çeşitli sorunlar yaşamışızdır. İçerisinde çok sayıda karakter bulunduğu için İban numarasının eksik ya da hatalı yazılması, alıcı adı veya unvanının yine eksik/hatalı yazılması gibi sorunlar oldukça can sıkıcı türden. Bu gibi hataların önüne geçebilmek adına başlatılan İbansız para gönderme dönemi, işlem kolaylığı açısından takdire şayan bir sisteme sahip.

Kolay adres tanımlama ile birlikte sizde T.C kimlik numaranızı, vergi numaranızı, e-posta adresinizi, cep telefonunuzu veya pasaport numaranızı kullanarak para alıp para gönderebilirsiniz. Kolay adres tanımlama ile ilgili daha çok detaya ihtiyacınız varsa Kolay Adres Nedir? Kolay Adres Tanımlama Nasıl Yapılır? yazısına tıklayarak ilgili konudaki detaylı içeriğimize göz atabilirsiniz.

İbansız Para Gönderme Nedir

İbansız Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Şimdi de İbansız para gönderme nasıl yapılır? detaylıca anlatmaya başlayalım. İbansız para gönderme nasıl yapılır? süreci ilk olarak kolay adres tanımlama ile başlıyor. Kolay adres tanımlaması yaparak çeşitli kişisel bilgilerinizi banka hesabınıza bağlayabiliyorsunuz böylece para alırken veya para gönderirken başka bir bilgiye ihtiyacınız olmuyor. 

İbansız para gönderme işlemi şuan için yalnızca internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden gerçekleşiyor. Bankanızın internet veya mobil şubesine giriş yaptıktan sonra para gönderme menüsüne geliniz, burada yer alan FAST, Kolay Adres Tanımlama ya da İbansız Para Transferi seçeneklerinden birine tıklayınız. İlk olarak parayı hangi banka hesabınızdan göndereceğinizi seçin ve ardından göndermek istediğiniz tutarı yazın. İbansız para gönderme limiti ile ilgili detayları ayrı bir başlık altında inceleyeceğiz.

İbansız para transfer tutarını da yazdıktan sonra alıcıya ait kolay adresi belirlemeniz gerekiyor. Bunun için parayı göndereceğiniz kişiden kolay adres bilgisini almanız gerekiyor. Herkes farklı bir kolay adres seçeneğini kullanıyor olabilir. Örneğin; herhangi biri kolay adres tanımlamasını e-posta adresiyle yaparken bir başkası T.C kimlik numarası ya da cep telefonu numarasıyla yapmış olabilir; bu sebeple kolay adres tanımlama bilgisini tahmin üzerine yapmayın ve kesinlikle alıcı tarafla bu konuda mutabık olun.

Kolay adres seçeneğini belirledikten sonra alt tarafta açılacak kısma alıcının kolay adres bilgisini yazınız, ardından en altta bulunan Tamam, Devam ya da Gönder seçeneklerinden birine tıklayınız. Her bankanın internet bankacılığı sistemi kendine özgü olduğundan seçenekler bunlardan biri olabilir kaldı ki birçok bankada daha çok gönder seçeneği kullanılmakta.

İbansız para transferi nasıl yapılır? sorusunun yanıtı işte bu kadar basit. Sadece birkaç adımda dilediğiniz an İbansız para gönderme işleminizi banka şubesine dahi gitmeden oturduğunuz yerden gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde sadece banka hesabınıza bağladığınız kolay adres ile bir başkasından kolayca para alabilirsiniz. Sistemin oturmasıyla beraber bu işlemler çok daha hızlı ve sorunsuz şekilde gerçekleşmeye başlayacaktır.

İbansız Para Gönderme Nasıl Yapılır

İbansız Para Gönderme Ne Zaman Başlayacak?

İbansız para gönderme ne zaman başlayacak? ya da İbansız para gönderme ne zaman başlıyor? tarzı sorular da sıkça dile getirilmekte. İbansız para transferi sisteme dahil olan bankaların %90’ı tarafından hayata geçirildi bile. Bu bankalar, sistemi denemek için işlemi önce sadece personellerine, daha sonra belirli segmentte bulunan müşterilerine düşük tutarlarda açtı. Şimdilerde ise bu bankaların tüm müşterileri, İbansız para transferini kullanabiliyor. Ne var ki limit konusunda şuan bir geçiş dönemindeler. Bankalar, İbansız para transfer limitini şuan için 50 TL olarak kullanmaktalar.

28 Ocak 2021 tarihinden sonra İbansız para gönderme başlıyor. İbansız para transferi, 28 Ocak’tan itibaren sistemde bulunan tüm bankalar tarafından hayata geçirilmiş olacak, böylece tüm banka müşterileri hızlı ve sorunsuz bir transfer deneyimi yaşamış olacak.  İbansız para gönderme limiti, bu tarihten sonra 1.000 TL’ye yükseltilmiş olacak. İbansız para transferi ne zaman başlayacak? sorusunu yanıtladıktan sonra şimdi de konuyla alakalı diğer önemli soru ve başlıklara değinelim.

İbansız Para Gönderme Ne Zaman Başlıyor

İbansız Para Gönderme Limiti

Bir önceki başlıkta İbansız para gönderme limiti hakkında bilgi vermiş olsak da bu limiti ayrı bir başlık altında incelemekte fayda var. İbansız para transfer limiti 1.000 TL olarak uygulanacak. İlk duyduğunuzda kulağa düşük bir tutarmış gibi gelebilir fakat her sistem gibi bu sistemin de belirli bir geçiş süreci olacak. Sistemde ortaya çıkabilecek tarzda sorunları saptayabilmek için ilk olarak tutarların düşük tutulmasında fayda var. İbansız para transfer limiti, sistemin tamamen sorunsuz bir biçimde çalışmaya başlamasının ardından elbette yükseltilecektir.

İbansız para gönderme limiti için öngörülen süreç şu şekilde işleyecek. Şuanda 50 TL olarak uygulanan işlem limiti 28 Ocak tarihinden itibaren 1.000 TL’ye yükseltilecek. Daha sonra yıl ortasında yapılacak kontrollerle beraber limit tutarı 3.000 TL’ye, en geç yıl sonunda ise 5.000 TL’ye kadar yükseltilecek. İbansız para gönderme limiti ile ilgili bir aksaklık yaşanmazsa bu limitler 2022 yılında çok daha üst seviyelere çıkarılacak. Değerlendirme yapılabilmesi için ara ve yıl sonu raporları hazırlanacak, raporlarda herhangi bir olumsuz duruma rastlanmazsa geçiş sürecinin daha hızlı ve daha yüksek tutarlarda gerçekleşmesi beklenmekte.

İbansız Para Gönderme Saatleri

İbansız para gönderme saatleri ile alakalı bir karmaşa söz konusu. Birçok kişi, İbansız para transfer saatlerinin standart eft saatleriyle aynı olacağını düşünmekte fakat İbansız para gönderme saatleri için belirlenmiş bir sınır yok. Zaten FAST sisteminin esas amacı her gün ve her saat eft yapılmasına imkan sağlamak, bu sebeple İbansız para gönderme saatleri için belirlenmiş bir kota yok. 7/24 eft yapmaya olanak tanıyan FAST sistemi, mesai kavramını da ortadan kaldırıyor. İster hafta sonu, ister hafta içi eft yapmak istediğinizde saat sorunu yaşamayacak, 7/24 eft yapabileceksiniz.

İbansız para transfer saatleri, gece yarısından sonra da herhangi bir sınırlamaya tabi değil. Gün içerisinde yapmayı unuttuğunuz eft işlemlerinizi gece yarısından sonra da yapabilirsiniz. Aynı şekilde hafta sonları da eft yapmanız mümkün.

İbansız Para Gönderme Saatleri

İbansız Para Gönderme Kesintisi

FAST ve kolay adres sistemiyle alakalı kullanıcıların merak ettiği konulardan bir diğeri ise İbansız para gönderme kesintisi. Şuan için bankalar tarafından İbansız para gönderme masrafı alınmıyor. İşlem limitinin 1.000 TL’ye çıkmasının ardından da İbansız para transfer kesintisi uygulanmayacak; fakat limitin daha da yükseltilmesinin akabinde bankaların belirli bir tutarda İbansız para gönderme kesintisi uygulaması bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere bankaların eft masrafları ile ilgili bir düzenleme yapılmış, alınabilecek maksimum eft masrafı sınırlandırılmıştı. Bu sınırlandırma, muhtemelen İbansız para transfer kesintisi için de uygulanacak ve bankaların kabul edilebilir bir tutardan fazla masraf almaları kısıtlanmış olacak. İbansız para gönderme ücretleri ile ilgili bir değişiklik olduğunda sitemizden gerekli bilgileri alabileceksiniz.

İbansız Para Transferi Yapan Bankalar

İbansız para transferi yapan bankalar, sistemsel alt yapılarını neredeyse hazır hale getirdi. Bu bankaların internet ve mobil bankacılık sistemlerine giriş yaparak iban olmadan para gönderme hizmetinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Şuanda ülkemizde hizmet veren bankaların büyük bir kısmı İban olmadan para transferi hizmetini sunuyor. İbansız para transferi olan bankalara aşağıdaki listeden de ulaşabilirsiniz.

Akbank
Albaraka Türk
Alternatif Bank
Anadolu Bank
Burgan Bank
Denizbank
Fibabanka
Garanti BBVA Bankası
Halkbank
İNG Bank
İş Bankası
Kuveyt Türk
Odeabank
QNB Finansbank
TEB
Vakıfbank
Vakıf Katılım Bankası
Yapı Kredi Bankası
Ziraat Bankası
Ziraat Katılım Bankası
YORUMLAR YAZ