• YARIM ALTIN
  1.720,00
  % 0,52
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3346
  % 0,40
 • € EURO
  10,8718
  % 0,39
 • £ POUND
  12,8811
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,4610
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1315
  % 0,24
 • BITCOIN/TL
  595842,275
  % 2,68
 • BIST 100
  1.429,85
  % 0,86

Hafta Sonu Havale Yapılır mı?

Hafta Sonu Havale Yapılır mı?

Hafta sonu havale yapılır mı sorusu? bireyler tarafından oldukça merak edilmekte. Acil para göndermeniz gereken durumlarda siz de hafta sonu havale olur mu? Hafta sonu havale yapılır mı? Hafta sonu yapılan havale ne zaman hesaba geçer? gibi soruların yanıtını merak edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere hafta sonu havale işlemlerinin nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde anlatacağız.

İlk olarak havale nedir? sorusuyla yazımızın temelini oluşturmaya başlayalım. Havale, aynı bankada yer alan hesaplar arasında gerçekleşen para transfer işlemlerini ifade eder. Örneğin; Vakıfbank hesabınızdan Vakıfbank’taki başka bir hesabınıza ya da başkasına ait bir Vakıfbank hesabına aktarmak istediğinizde para havalesi yapmanız gerekir. Havale işlemlerinde birden fazla banka olmayıp tüm işlemler tek bir banka üzerinden gerçekleşmektedir.

Hafta Sonu Havale Olur mu?

Bireylerin havale işlemleriyle ilgili en çok merak ettiği soru hiç kuşkusuz hafta sonu havale olur mu? şeklinde. Hafta sonları havale yapabilir, para aktarımını sadece birkaç saniye içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken para göndereceğiniz hesaba ait bazı bilgilere sahip olmaktır.

Hafta Sonu Havale Olur mu?

Hafta Sonu Havale Nasıl Yapılır?

Hafta sonları banka şubeleri kapalı olduğundan havale için kullanabileceğiniz alternatif yöntemler söz konusudur. ATM’den havale, internet bankacılığından havale, mobil bankacılıktan havale ve müşteri hizmetlerinden havale, en çok kullanılan hafta sonu havale yöntemlerindedir. Bu yöntemlerden birini kullanarak paranızın bulunduğu banka hesabından yine aynı bankadaki başka hesaba para transferi yapabilirsiniz.

Hafta sonunda havale yapmak isteyenlerin en sık kullandığı yöntemler internet ve mobil bankacılık üzerinden para transfer işlemidir. Bankanızın internet veya mobil bankacılık uygulamasını kullanmak kaydıyla hafta sonunda havale işlemlerinizi çok kolay gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden Para Transferi > Havale menüsüne geldiğinizde sizden paranın çekileceği hesap, paranın aktarılacağı hesap, havale tutarı ve açıklama gibi bilgiler istenecektir. Havale yapacağınız hesap bir başkasına aitse karşı taraftan hesap numarası ve hesap ek numarasını istemeniz gerekir. Bazı bankalar havale işlemlerinde şube kodunun da girilmesini isteyebilirler. Bu bilgileri kullanarak havale işleminizi hafta sonunda dahi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Hafta Sonu Havale Nasıl Yapılır
Hafta Sonu Havale Nasıl Yapılır?

Hafta Sonu Yapılan Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Hafta sonunda yapılan havale ne zaman hesaba düşer ya da hafta sonunda yapılan havale hesaba ne zaman geçer? gibi soruların yanıtı bu işlemin anlık olduğuna yöneliktir. Yani havale yaptıktan sonra EFT işlemindeki gibi 10-15 dakika aralığında beklemenize gerek yoktur. Bilindiği üzere bir bankadan başka bankaya para gönderilirken kullanılan EFT yönteminde işlem süresi ortalama 10-15 dakika sürmekte, hafta sonunda yapılan EFT işlemleri ise bir sonraki mesai saatinde gerçekleşmekte. Havale işlemlerinde aracı bir kurum olmadığından hafta sonu yapılan havale hesaba anında geçer ve bunun için ek bir süreye gerek yoktur.

İşleminizi tamamladıktan hemen sonra karşı tarafla iletişime geçerek herhangi bir sorun olup olmadığı bilgisini alabilirsiniz. Havale işlemlerinde karşı tarafa ait hesap bilgilerini girdiğinizde bu kişinin isim soy isim ya da unvan bilgilerini görebilir, havale işleminin teyidini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Hafta Sonu Yapılan Havale Ne Zaman Hesaba Geçer
Hafta Sonu Yapılan Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Resmi Tatillerde Havale Yapılır mı?

Havale işlemlerinin hafta sonu geçerliliği kadar merak edilen bir başka soru da resmi tatillerde havale yapılır mı? şeklinde karşımıza çıkıyor. Resmi tatillerde havale olur mu? seçeneğinin yanıtı evet olup bu işlemler hafta sonunda yapılan havale işlemleriyle aynı özelliktedir. Dolayısıyla resmi tatillerde ya da bayramlarda yaptığınız havale işlemleri karşı hesaba anında geçecektir.

Resmi Tatillerde Havale Yapılır mı
Resmi Tatillerde Havale Yapılır mı?

Mesaiden Sonra Havale Yapılır mı?

Mesai saatinden sonra havale yapılır mı? sorusunun yanıtı da hafta sonları ve resmi tatillerde olduğu gibi evettir. Mesai saati sonrası havale yaptığınızda işlemler anında gerçekleşecek ve aktarım tutarı karşı hesaba hemen geçecektir.

Yukarıda sözünü ettiğimiz işlemlerin tamamı başka hesaba olan aktarımlar gibi kendi hesaplarınız arasında da geçerlidir. Bir kişinin kendi hesapları arasında yapılan para transfer işlemleri virman olarak adlandırılır. Aynı bankanın aynı şubesinde ya da başka şubelerinde hesabınız varsa bu hesaplar arasında virman yapabilirsiniz. Hafta sonu yapılan virman işlemleri de havale gibi anlık şekilde gerçekleşir.

Hafta Sonu Havale Ücreti Ne Kadar
Hafta Sonu Havale Ücreti Ne Kadar?

Hafta Sonu Havale Ücreti Ne Kadar?

Hafta sonu havale ücreti ne kadar? sorusunun yanıtı bankadan bankaya değişebilmektedir. Bankanız hafta içi mesai saatlerinde havaleden ne kadar ücret alıyorsa hafta sonu havale ücreti de o kadar olacaktır. Kimi bankalar havale işleminde paranın başka bankaya gitmemesi sebebiyle ücret tahsil etmezken; kimi bankalar da hafta sonu havale ücretini cüzi bir oranda tahsil ederler.

YORUMLAR YAZ