• YARIM ALTIN
  1.716,00
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3131
  % 0,19
 • € EURO
  10,8543
  % 0,24
 • £ POUND
  12,8674
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  1,4583
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,1314
  % 0,13
 • BITCOIN/TL
  596349,656
  % 2,26
 • BIST 100
  1.429,85
  % 0,86

Hafta Sonu EFT Olur mu?

Hafta Sonu EFT Olur mu?

Bankacılar olarak hafta sonu EFT olur mu? Hafta sonu EFT yapılır mı? Hafta sonu EFT var mı ve hafta sonu EFT yapılırsa ne olur? gibi sorularla sıkça karşılaşmaktayız; bu sebeple hafta sonu EFT konusuna bir açıklık getirme gereği duyduk. Bu içeriği sonuna kadar okuduktan sonra hafta sonu EFT yapılır mı? tarzı soruların tamamına hakim olacağınızdan emin olabilirsiniz.

EFT, bankalar arası para transfer yöntemi olarak kullanılmakta ve bir bankadan başka bankaya para transfer etmek için kullanılabilecek en kolay yöntem olarak dikkat çekmekte. Örneğin; Ziraat Bankası hesabından İş Bankası hesabına para göndermek istiyorsanız bu işlemi EFT yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası uhdesinde gerçekleşen EFT işleminin bazı sınır ve şartları söz konusu. EFT; bankaların mesai saatleri içerisinde gerçekleşebilecek bir işlem olup hafta içi yapılabilmektedir. Hafta sonu EFT hizmeti veren bankalar da mevcuttur; fakat sektörde faaliyet gösteren bankaların büyük bir çoğunluğu bu hizmeti sunmamaktadır. Hafta sonu EFT yapılabilen bankaları ayrı bir başlık altında inceleyeceğiz.

Hafta Sonu EFT Yapan Bankalar

Hafta sonu EFT yapan bankalar var mı? Hafta sonu EFT yapılır mı? Hafta sonu EFT yapan bankalar hangileri? gibi sorular son dönemde tarafımıza sıkça gelmeye başladı. Sizler için bu konuyu en derin detaylarıyla birlikte açıklığa kavuşturacağız. Ayrıca 2020 yılında hazırlamış olduğumuz bu kapsamlı içerikten sonra tüm bankaların dahil olduğu yeni bir sistem olan FAST sistemi devreye girdi. Tüm bankalardan hafta sonu eft yapmak için nasıl bir

İlgili İçerik
Hafta Sonu EFT Yapılır mı
Hafta Sonu EFT Yapılır mı?

Hafta Sonu EFT Yapılır mı?

Hafta sonu EFT yapabilirsiniz; fakat göndereceğiniz paranın hesaba geçmesi, ancak bir sonraki mesai saatinin başlangıcında olacaktır. Banka sistemleri, hafta sonu yapılan EFT’ yi bir tür talimat olarak algılar. Talimatınız banka tarafından alınarak ilk mesai saati başlangıcında Merkez Bankası aracılığıyla karşı bankaya iletilir.

Hafta sonu yapılan EFT ne zaman hesaba düşer? sorusunun yanıtı da bir sonraki mesai saatinin başlangıcı şeklindedir. Örneğin; Cumartesi günü yapacağınız bir EFT işlemi, karşı banka hesabına EFT işleminde bir hata yoksa 2 gün sonra, yani Pazartesi günü aktarılmış olacaktır. Bu işlemin sağlanabilmesi için Pazartesi gününün resmi tatile denk gelmemesi şarttır. Aksi takdirde paranın karşı hesaba geçmesi, resmi tatili takip eden ilk mesai günü gerçekleşecektir.

Resmi Tatillerde EFT Yapılabilir mi
Resmi Tatillerde EFT Yapılabilir mi

Resmi Tatillerde EFT Yapılabilir mi?

Merak edilen sorulardan bazıları da resmi tatillerde EFT olur mu? Resmi tatillerde EFT yapılabilir mi ve resmi tatillerde yapılan EFT hesaba ne zaman düşer? şeklinde. Resmi tatiller, uygulama olarak hafta sonu EFT işlemine benzemektedir. Yani resmi tatillerde EFT yaptığınızda paranız karşı banka hesabına ilk mesai saati başlangıcında geçecektir. Yarım gün tatillerde EFT saatleri de güncellenmektedir. Bu gibi durumlarda mesai saati bitimine kadar EFT işlemlerinizi sorunsuz gerçekleştirebilirsiniz.

Hafta Sonu Yapılan EFT Hesaba Ne Zaman Düşer?

Hafta sonu yapılan EFT hesaba ne zaman geçer? sorusunu hafta sonu EFT yapılır mı? başlığı altında genel hatlarıyla yanıtlamış olduk. Şimdi de bu uygulamayı biraz daha açalım. Bankalar, genellikle sabah 08.00’den itibaren EFT gönderimlerini işleme almaya başlar. Bazı bankalar ise 08.30 itibarı ile EFT gönderim ve alım işlemlerini başlatır. Yani hafta sonu EFT yaptığınızda karşı bankaya geçişi, bir sonraki mesai günü 08.30 gibi tamamlanmaktadır.

Hafta Sonu Yapılan EFT Hesaba Ne Zaman Düşer
Hafta Sonu Yapılan EFT Hesaba Ne Zaman Düşer?

Mesai Saatinden Sonra Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Hafta sonu ve resmi tatillerde uygulanan EFT esasları mesai saatleri sonrasında da geçerlidir. Örneğin; akşam saat 19.00’da yapacağınız EFT işlemi bir sonraki gün (hafta içiyse) hesaba geçer. Mesaiden sonra yapılan EFT işlemleri Merkez Bankası’na bildirilemeyeceğinden bir sonraki mesai gününe kalacaktır.

Yukarıda detaylıca açıkladığımız hususları daha kolay öğrenebilmeniz için birkaç EFT örneği üzerinde duracağız. Aşağıdaki EFT örnekleri sayesinde hafta sonu EFT, resmi tatillerde EFT ve mesaiden sonra EFT kavramlarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Örnek:

EFT Gönderim Günü ve SaatiEFT’nin Hesaba GeçişiAçıklama
Cumartesi Saat 10.00Pazartesi Saat 08.30Pazartesi Resmi Tatil Değilse
Cuma Saat 19.30Pazartesi Saat 08.30Pazartesi Resmi Tatil Değilse
19 Mayıs Salı Saat 17.3020 Mayıs Çarşamba Saat 08.3019 Mayıs Resmi Tatil Olduğundan
Çarşamba Saat 12.00Aynı Gün Ortalama 15 Dakika İçerisindeMesai saati içerisinde olduğundan aynı gün gerçekleşir
Pazar Saat 11.30Pazartesi Saat 08.30Pazartesi Resmi Tatil Değilse
Pazartesi Saat 06.30Pazartesi Saat 08.30Mesai saati içerisinde olduğundan aynı gün gerçekleşir
Mesai Saatinden Sonra Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer
Mesai Saatinden Sonra Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Hafta Sonu Yapılan EFT İptal Edilebilir mi?

Hafta sonu yapılan para transfer işlemleriyle ilgili en çok merak edilen soruların bazıları da Hafta sonu yapılan EFT iptal edilir mi ve hafta sonu yapılan EFT nasıl iptal edilebilir? şeklinde. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere hafta sonu, mesai saati ya da resmi tatillerde gerçekleştireceğiniz EFT işlemleri banka tarafından talimat olarak algılanır ve bu talimat, geçerli tarih ve saat geldiğinde otomatik olarak gerçekleştirilir. Talimatı gerçekleşmeden önce iptal etme şansınız vardır. Dolayısıyla hafta sonu yapılan EFT iptal edilebilir mi? sorusunun yanıtı evettir.

Hafta sonu yapılan EFT nasıl iptal edilebilir? sorusu için birden fazla yanıt sunabiliriz. İnternet ya da mobil bankacılıktan EFT yaptıysanız bu uygulamalar üzerinde yer alan ‘’Talimatlarım’’ menüsünden talimatlarınızı iptal edebilirsiniz. Bu işlemi EFT talimatı verdiğiniz saatle talimatın gerçekleşme süresi içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Talimat gerçekleştikten sonra işleminizi iptal edemezsiniz.

Hafta Sonu EFT Ücreti 2020
Hafta Sonu EFT Ücreti 2020

Hafta Sonu EFT Ücreti 2020

Hafta sonu EFT ücreti, bankanın uyguladığı standart EFT ücreti ile aynıdır. Örneğin; bankanız normal şartlarda mesai saatleri içerisinde yaptığınız EFT işleminden 5 TL ücret alıyorsa hafta sonu EFT ücreti de 5 TL olarak alınacaktır. İşleminizin talimat yoluyla gerçekleştiriliyor olması, size ek bir masraf yüklemez.

YORUMLAR YAZ
 • Mert1 sene önce
 • Haftasonu eft olmaması bence çok üzücü. Yapacağımız işlemlerde karşı taraf ödeme yaptığına dair ekran görüntüsü atsa bile fotomontaj yapmış olabileceğinden insan şüphe duyuyor. Bu arada yazı çok açıklayıcı ve anlamlı olmuş teşekkürler