• YARIM ALTIN
  1.738,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5113
  % 0,22
 • € EURO
  11,0740
  % 0,09
 • £ POUND
  13,1115
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  1,4904
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1348
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  558412,555
  % -3,74
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

FAST Nedir? FAST Para Transferi Nasıl Yapılır?

FAST Nedir? FAST Para Transferi Nasıl Yapılır?

FAST nedir? ve FAST para transferi nasıl yapılır? soruları, son dönemde bankacılık sisteminde en çok karşımıza çıkan sorular arasında başı çekiyor. FAST, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından hayata geçirilen ve bankalararası para transferlerinin 7/24 gerçekleşmesine olanak tanıyan bir sistemdir. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak da adlandırılan FAST, kısa süre içerisinde ticari hayatın önemli bir parçası haline geleceğe benziyor. Artık bankalararası para transferi için hafta içi ya da mesai saatini beklemeye gerek kalmayacak. Mesai saati dışında FAST 7/24 eft sistemiyle birlikte her an, her yerde para transferi yapılabilecek.

Bilindiği üzere önceden hafta sonu eft yapan bankalar dışında diğer bankalara eft yapmak imkansızdı. EFT işleminin gerçekleşmesi için bankaların mesai saatlerinin başlaması gerekiyordu. FAST sistemiyle birlikte tüm bankalardan 7/24 eft yapmak mümkün hale gelecek. Bu durum en çok banka müşterilerinin işine gelecek. FAST kolay adres sistemi olarak da bilinen bu sistem, 2 farklı uygulamanın bir araya gelmesiyle hayata geçecek. İlk olarak pilot uygulamadan geçen FAST para transferi, Ocak 2021 sonundan itibaren tüm bankalar tarafından kullanılabilecek.

FAST Kolay Adres Nedir

FAST Kolay Adres Nedir?

FAST kolay adres nedir? sorusunu yanıtlarken yeni bir kavramla karşılaştığımızı görüyorsunuz. Sitemizi yakından takip edenler daha önce ‘’Kolay Adres Nedir? Kolay Adres Tanımlama Nasıl Yapılır?’’ başlıklı yazımızı incelemiş olmalı. Eğer kolay adres sistemi ile alakalı daha çok bilgiye erişmek istiyorsanız rehber niteliğindeki bu yazımızı okumak için başlık üzerine tıklamanız yeterli olacaktır. FAST kolay adres ile alakalı içeriğimizi okumayan kullanıcılarımız için bu sistemden de kısaca bahsedeceğiz. Kolay adres tanımlama, TC kimlik numarası, yabancı kimlik numarası, vergi numarası, cep telefonu numarası ve e-posta adresinin İBAN ile eşleştirilmesiyle beraber para transferlerinde İBAN yerine bu verilerin kullanımını sağlayan bir ödeme sistemidir. Bu sistemle birlikte İBAN kullanmadan para transferi yapabilecek, FAST kolay adres sisteminin sağladığı tüm özelliklerden faydalanabileceksiniz.

Kolay Adres Tanımlama Nasıl Kullanılır?

Gelelim kolay adres tanımlama nasıl kullanılır? sorusuna. Bunun için ilk olarak bankanızın internet/mobil şube uygulamasına giriş yapınız. Arama kısmı varsa direkt olarak kolay adres yazarak ilgili menüye ulaşabilirsiniz. Kolay adres tanımlama için ayrı bir menü açılmışsa ve ana sayfada yer alıyorsa o bağlantıya tıklayarak da kolay adres tanımlama kısmına erişebilirsiniz. İncelediğimiz birçok bankada FAST kolay adres tanımlama işlemlerinin para transfer menüsünden yönetildiğini gördük. Bu şekilde de sisteme erişim sağlayabilirsiniz. Kolay adres tanımlamak istediğiniz hesabı seçerek hangi kolay adresinizi o hesaba tanımlayacağınızı seçmeniz gerekiyor. Bu işlem sonrasında FAST kolay adres tanımlama işlemini tamamlamış olacaksınız. Artık FAST ödeme sistemi tarafından sunulan tüm özellikleri kullanmaya hazırsınız.

FAST Ödeme Sistemi Nedir?

FAST ödeme sistemi nedir? sorusuna dönecek olursak, bu sistemin kolay adres tanımlamaları sonrasında 7/24 para transferi yapılabilecek bir sistem olduğunu ifade edebiliriz. Adından da anlaşılacağı üzere Fonların Anlık ve Sürekli Transferi söz konusudur. FAST işlem süresi ortalama 3-5 saniye arasında değişmektedir. Nasıl ki bir bankadan aynı bankadaki başka bir hesaba para aktardığınızda havale işlemi birkaç saniye içerisinde tamamlanıyorsa FAST işlem hızı da bu seviyelere kadar inecek. Üstelik sadece aynı banka çatısı altındaki transferlerde değil, farklı bankalararası transferlerde de aynı hız deneyimini yaşayabileceksiniz.

FAST Ödeme Sistemi Nedir

FAST 20 Banka

FAST 20 banka ifadesi, FAST sistemini kullanan 20 bankayı tanımlamaktadır. Aşağıdaki listede yer alan bankalar, FAST sistemine geçiş yapmıştır. Şimdilik sadece belirli bir tutar üzerinden yapılan transferler, Ocak 2021 sonunda 1.000 TL’ye kadar artmış olacaktır. İlk etapta FAST limiti size düşük gibi gelebilir; fakat bu sistemin kusursuz ve güvenli bir şekilde çalışabilmesi için gerek bankalar tarafından gerekli alt yapılar oluşturulmalı, gerek bireyler de bu sistemin tüm özelliklerine hâkim olabilmeli. Bu sebeple ilk olarak 1.000 TL’ye kadar FAST limiti geçerli olacak, daha sonra işlem limitlerinin artırılması söz konusu olacaktır. FAST 20 Banka listesi için alt kısımdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Akbank
Albaraka Türk Katılım Bankası
Alternatif Bank (FAST ile ilgili çalışmalar sürüyor)
Anadolu Bank
Burgan Bank (FAST ile ilgili çalışmalar sürüyor)
Denizbank
Fibabank
İNG Bank
Kuveyt Türk Katılım Bankası
Odeabank
QNB Finansbank
Garanti BBVA
Vakıfbank
Ziraat Bankası
TEB (Türk Ekonomi Bankası)
Halkbank
Türkiye İş Bankası
Vakıf Katılım Bankası
Yapı Kredi Bankası
Ziraat Katılım Bankası

FAST Para Transferi Nasıl Yapılır?

FAST para transferi nasıl yapılır? sorusunu FAST para gönderme şeklinde de yanıtlayacağız. Bunun için yapılması gerekenler oldukça basit. Zaten birkaç işlem sonrasında FAST para transferi konusunda oldukça pratik hale geleceğinizden emin olabilirsiniz çünkü bu sistemin amacı da bireylerin daha hızlı ve daha basit şekilde para transferi yapmalarını sağlamak.

FAST Para Transferi Nasıl Yapılır

FAST para gönderme işlemi için bankanızın mobil ya da internet şubesine giriş yapmanız gerekmekte. Başarılı giriş sonrasında para transferi menüsünden başka hesaba para gönderme sekmesine tıklayınız. Seçenekler arasında FAST kolay adres tercihinin de olduğunu göreceksiniz. İlk olarak kolay adres sistemlerinden hangisi ile para göndereceğinizi belirlemeniz gerekecek. Parayı göndereceğiniz kişiden kolay adres tanımlama bilgisini alınız. Örneğin; alıcı kişi size kolay adres olarak e-posta adresini ilettiyse seçeneklerden e-posta’ yı tercih etmelisiniz. Daha sonra kolay adres kısmına alıcının e-posta adresini yazın, tutar ve açıklama girdikten sonra para gönderme işlemini onaylayın. Karşı tarafa FAST para transferi yaptığınızı iletebilir, dilerseniz dekontu da gönderebilirsiniz. FAST transfer sistemi çok hızlı çalıştığından, siz bu bilgileri iletene kadar alıcı taraf hesabına para çoktan geçmiş olacaktır. FAST işlem süresi daha önce de belirtmiş olduğumuz üzere 3-5 saniye kadar sürer. FAST para gönderme işlemi işte bu kadar hızlı ve olabildiğince kolaydır. Bu başlık altındaki bilgilerle FAST para transferi nasıl kullanılır? sorusunun ayrıntılı cevabını öğrenmiş olduk.

FAST Para Transferi Ne Zaman Başlıyor?

Şimdi de FAST para transferi ne zaman başlayacak? FAST para transferi ne zaman başlıyor? Sorularına gelelim. FAST para transferi FAST 20 Banka başlığında söz ettiğimiz bankalar tarafından hayata geçirildi. Şimdiden bu sistemi kullanan ve FAST para transferi ile para gönderen birçok banka müşterisi mevcut. Ne var ki bankalar şuan için 50 TL’ye kadar işlem izni vermekte. Ocak sonunda tüm bankaların 1.000 TL limitle işlem yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. FAST para gönderme işlemlerinin raporlanmasının akabinde sistemin eksikliklerinin tamamen giderilmesi, daha sonra FAST limitinin daha da artırılması planlanmakta. En kötü ihtimalle 2021 sonunda FAST limitlerinin güncellenmesi düşünülüyor.

FAST Para Transferi Ne Zaman Başlıyor

FAST ücreti ise şuan için bankalar tarafından alınmamakta. Yani FAST İBAN’ sız para transferi ile para gönderdiğinizde bu işlem için bir ücret ödemenize gerek olmuyor. FAST ile ilgili bilgilerin yanı sıra Kolay Adres Tanımlama başlığına da mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. İlgili yazıda kolay adres tanımlama nedir? Kolay adres tanımlama nasıl yapılır? gibi soruların yanıtını açıklayıcı bir şekilde verdik. Her iki içeriğimizi sonuna kadar okumanız halinde FAST kolay adres tanımlama ile ilgili aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacak ve işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeye başlayabileceksiniz. Tüm bunların yanı sıra aklınızda hala soru işaretleri varsa yorum alanını kullanmak kaydıyla ya da mail adresimize e-posta gönderme yoluyla sorularınızı iletebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ