• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  575546,199
  % -2,40
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Faizsiz kredi kavramı, ülkemizde az ya da yanlış bilinen bankacılık terimleri arasında yer almakta. Yanlış bilinmesinin sebebi, bireylerin faizsiz kavramını farklı yorumlamalarından kaynaklanmakta. Faizsiz kredi veren bankalara bir umutla giden bireyler, vade farkından kaynaklı kâr haddini duyunca direkt olarak tepki göstermekte ve bu tip kredilerin faizli kredilerden farksız olduğunu ifade etmekte. Öncelikle şunu söylemekte fayda var; bir bankanın size hiçbir fark almadan kredi kullandırması düşünülemez. En azından bankacılık sisteminde böyle bir durum söz konusu olamaz. Zira bu bankaların şube ve genel müdürlük giderleriyle birlikte birçok gider kalemi bulunmakta. Bankanın size 10.000 TL olarak verdiği bir krediyi 10.000 TL olarak geri alması düşünülemez; kaldı ki bu paranın her müşteri tarafından kesin olarak geri ödeneceğinin de garantisi yoktur. Bir bankanın faizsiz kredi hizmetiyle size hiçbir karşılık beklemeden kredi verip bir de üzerine riske girmesi sizce de mantıksız olmaz mı?

Faizsiz kredi veren bankalar, kredi işlemlerini murabaha sistemiyle gerçekleştirirler. Yani peşin olarak aldıkları bir malı vadeye göre belirli bir kâr ile müşterilerine satarlar. Faizsiz kredi veren bankalardan kredi alabilmek için gerçek bir alım/satım ilişkisinin olması gerekmektedir. Yani bu bankalara; ‘’şu kadar nakit para lazım, faizsiz kredi çekmek istiyorum.’’ dediğinizde olumsuz cevap alırsınız. Yalnızca Türkiye Finans Katılım Bankası’nın son dönemde hizmete sunduğu ‘’Dert Çözen Finansman’’ ürünü bir istisnadır. Türkiye Finans, faturalandırılamayan işlemler için bir tür ihtiyaç kredisi vermekte; fakat faizsiz kredi veren bankalar alanında hizmet sunmaktadır. Bu ürün, faizsizlik prensibiyle hareket eden İslami Finans dünyasında bazı tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Bu konu bankacılık sisteminden uzak olduğundan ayrıca incelemeyeceğimizi belirtmek isteriz.

Katılım bankacılığı, ülkemizde faizsiz kredi kavramının temel kaynağıdır. Özetle; faizsiz kredi veren bankalar hangileri? diye soracak olursanız cevabımız katılım bankaları olacaktır. Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve son olarak Emlak Katılım bankaları, faizsiz kredi veren bankalar olarak bilinmektedirler.

Katılım bankaları, az önce belirttiğimiz üzere gerçek alım/satıma dayalı işlemlere kredi sağlamaktadırlar. Faizsiz konut finansmanı, faizsiz taşıt finansmanı, faizsiz arsa finansmanı ve faizsiz ihtiyaç finansmanı, bu bankaların temel kazanç kaynağıdır. Alacağınız mal ya da hizmeti satıcıdan peşin olarak alan bu bankalar, kredi aşamasında tarafınıza sundukları kâr oranı üzerinden söz konusu mal ya da hizmeti size satarlar. Bu bankaların diğer bankalarla rekabet edebilmesi için kâr oranları, bankaların faiz oranlarına yakın değerlerdedir. Ayrıca bu oranların arz/talep rakamlarına göre belirleniyor olması da faizli bankaların oranlarına yakın değerlerin kullanımına sebep olmaktadır.

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Yukarıda saymış olduğumuz bankaların tamamı, faizsiz konut finansmanı hizmeti sunmaktadırlar. Alacağınız evi peşin bedelle satıcıdan alan banka, kârını ekledikten sonra konutu size satar ve borcunuzu taksitlendirir. Diğer bankaların konut kredilerinde olduğu gibi ekspertiz değerinin %90’ına kadar finansman kullanma şartı mevcuttur. Bu bankalara gelir belgeniz ve alacağınız evin tapu fotokopisi ile başvurarak faizsiz konut kredisi kullanabilirsiniz.

Faizsiz Taşıt Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Faizsiz araç kredisi veren bankalar hangileri? sorusunun yanıtı da yine Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Emlak Katılım Bankası’dır. Bu bankalar, satın alacağınız taşıtı satıcıdan peşin bedelle satın alır ve vade sayısına göre belirli bir kâr ekledikten sonra size satarlar. Konut kredisinde olduğu gibi faizsiz taşıt finansmanında da diğer bankaların uymakla yükümlü olduğu yasal şartlar uygulanmaktadır.

Faizsiz taşıt kredisi 0 km araçlarla birlikte 2. El araçlar için de kullanılabilmektedir. Gelir belgeniz ve araç ruhsat fotokopisi ile faizsiz araç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. 0 km araçların kredili alımlarında ise ruhsat yerine satıcı bayi tarafından düzenlenen proforma fatura kullanılır.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Katılım bankaları, faizsiz ihtiyaç kredilerinde kendilerine has bir yöntem kullanmaktadırlar. Yazımızın ilk kısımlarında bahsettiğimiz Türkiye Finans’ın Dert Çözen Finansman ürünü hariç olmak üzere katılım bankalarından nakit para alamazsınız. Bunun yerine satın alacağınız ürün ya da hizmete ait bir proforma veya faturaya sahip olmalısınız. Krediye konu ürün ya da hizmet katılım bankaları tarafından yine satıcıdan peşin bedelle alınır ve vadesine göre kârıyla birlikte size satılır.

YORUMLAR YAZ