• YARIM ALTIN
  1.738,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5113
  % 0,22
 • € EURO
  11,0740
  % 0,09
 • £ POUND
  13,1115
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  1,4904
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1348
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  558067,540
  % -3,80
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Faizsiz Konut Kredisi Nedir?

Faizsiz Konut Kredisi Nedir?

Faizsiz konut kredisi, katılım bankaları tarafından kullandırılan murabaha usulü bir kredi olup İslami esaslara dayalı olarak gerçekleştirilmektedir. Faizsizden kasıt hiç vade farkı alınmaması değil, işlemlerin belirlenen usuller çerçevesinde gerçekleştirilmesidir. Faizsiz ev kredisi ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Faizsiz Konut Kredisi Nedir? Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özetle faizsiz konut kredisi nedir? sorusunu şu şekilde ifade edebiliriz. Bankanın satın alınacak konutu peşin parayla satın alıp alıcıya belirli bir kâr ekledikten sonra satması ve alacağını taksitler halinde tahsil etmesidir.

Faizsiz konut kredisi başvurusu nasıl yapılır? sorusunu ise bir örnekle açıklayalım. Örneğin; bir ev satın almak istiyorsunuz ve yeterince nakit paranız yok, bu sebeple krediye ihtiyacınız var; fakat bir yandan da faizli işlem yapmak istemiyorsunuz. Gelir belgeniz ve satın alacağınız evin tapu fotokopisi ile birlikte faizsiz ev kredisi veren bankalardan birine müracaat etmeniz gerekmekte. Banka, kredinizi onayladıktan sonra evin kredi şartlarını sağlayıp sağlamadığı, sağlıyorsa ne kadar sağladığını belirlemek için konu taşınmaza ekspertiz gönderiyor. Ekspertiz, evi tüm detaylarıyla inceleyip bankaya bir rapor sunuyor. Ekspertiz değerinin %90’ına kadar konut finansmanı kullanabiliyorsunuz. Katılım bankaları, diğer bankaların aksine kalan peşinat tutarını da o bankadaki hesabınız üzerinden göndermenizi talep ederler.

Katılım bankaları vekâlet usulü ile çalışırlar ve krediyle alınacak konutu alabilmeniz için size yazılı veya sözlü bir şekilde vekâlet verirler. Böylece pazarlık, satın alma ve ipotek işlemlerini banka adına siz yapabilir hâle gelirsiniz. Kredi ödemesi size yapılmayacak olup bizzat satıcı hesabına ödenecektir. Satın alım sonrasında imzalanacak belgelerle birlikte banka, ipoteğini bırakarak satın aldığı konutu başvuru esnasında belirlenen fiyat üzerinden size satar ve borcunuzu taksitlendirir. Faizsiz ev kredisi çekilirken banka ile akit (sözleşme) yapılmaktadır.

Faizsiz Konut Kredisi Hesaplama

Faizsiz konut kredisi hesaplama, standart konut kredisi hesaplama işlemiyle aynıdır. Banka tarafından size sunulan kâr oranı üzerinden normal konut kredisi alır gibi hesaplama yapabilirsiniz. https://www.kredinfo.com/kredi/ sayfamızı kullanarak faizsiz konut kredisi hesaplaması yapabilirsiniz. Banka tarafından verilen kâr oranıyla birlikte ne kadar kredi kullanacağınızı ve ödemelerinizi kaç ayda yapacağınızı belirlemeniz gerekmekte. Faizsiz ev kredisi hesaplama işlemlerinde vergi hesaplaması yapılmamakta olup standart konut kredisi sürecinde uygulanan vergi tarifeleri faizsiz ev kredilerinde de geçerlidir.

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Türkiye’de faizsiz konut kredisi veren bankalar Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Emlak Katılım bankalarıdır. Bu bankalardan alacağınız konut kredisi hizmeti, faizsiz usullerle gerçekleştirilecektir. Katılım bankalarının kendi fetva kurulları olup ancak bu kurulların belirledikleri çerçevede kredi kullanılabilmektedir. Faizsiz ev kredisi veren bankalarda nakit kredi bulunmamaktadır.

Faizsiz Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Faizsiz konut kredisi şartlarının başında alınacak evin tapu kaydının kat irtifakı veya kat mülkiyeti olması gelir. Ayrıca faizsiz konut kredisi çekmek için resmi bir gelire sahip olmalı ve bankaya bu gelirinizi ispat edici evrakları yazılı olarak sunmalısınız.

Katılım bankaları, yalnızca gerçek konut alımları için kredi imkânı sunarlar ve ödemeyi size değil karşı tarafa yaparlar. Ayrıca akrabalar, ortaklar ve yakın tanıdıklar arasındaki işlemlere izin vermezler. Ancak bu bankalarla uzun yıllardır çalışıyorsanız ve akrabalar arasında olsa bile gerçek bir satış işlemi olduğunu beyan ediyorsanız banka ile özel olarak görüşmeniz gerekir. Banka görevlisi, katılım bankacılığı ilkelerini belirleyen birimle görüştükten sonra kredinizi değerlendirebilir.

Faizsiz Konut Kredisi Caiz mi?

Faizsiz konut kredisi caiz mi? sorusu, katılım bankaları açısından en çok cevap aranan sorulardan biridir. Az önce de bahsettiğimiz üzere bu bankaların kendi fetva kurulları olup bu kurullardan fetva alınmadan kredi işlemi yapılmamaktadır. İslam alimlerinin çoğu da bu işlemin İslami esaslara uygun olduğunu, İslamiyet’te murabaha işleminin uzun yıllardan beri kullanmakta olduğunu ifade ederler. Yine de bu konuda vicdani sorumluluk tamamen kredi kullanıcısına aittir.

YORUMLAR YAZ