• YARIM ALTIN
  1.740,00
  % 0,55
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5021
  % 0,22
 • € EURO
  11,0681
  % 0,24
 • £ POUND
  13,1181
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  1,4904
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1351
  % 0,79
 • BITCOIN/TL
  559893,552
  % -3,15
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Nedir?

Faizsiz ihtiyaç kredisi, katılım bankaları tarafından satın alınacak bir mal ya da hizmetin banka tarafından peşin bedelle alındıktan sonra kârının eklenip alıcıya satılması işlemidir. Faizsiz ihtiyaç kredisi çekebilmek için gerçekte bir mal ya da hizmetin alınıyor olması gerekir ki bu da satıcı tarafından kesilecek proforma ve akabinde verilecek faturayla ispat edilir.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Faizsiz ihtiyaç kredisi hesaplama, standart kredi hesaplama metoduyla yapılmakta olup faiz oranı yerine kâr oranı üzerinden hesaplama yapılır. Sitemizin anasayfasında yer alan kredi hesaplama fonksiyonunu kullanarak faizsiz kredi hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Banka, faturada yazan tutarın tamamını karşılayabileceği gibi tahsis koşulları gereği bir kısmını karşılamayı da tercih edebilir. Ayrıca peşinatınız varsa daha az kredi çekmek isteyerek bu talebi bankaya siz de iletebilirsiniz. Böyle durumlarda peşin kısım hesabınızdan, kredili kısım ise banka tarafından satıcıya ödenir.

Faizsiz kredilerinde ödeme banka müşterisine değil satıcıya yapılır. Faturada adı geçen şahıs firması ya da şirkete ödeme yapılacak olup hesap bilgilerinin faturada yer alması gerekir.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Türkiye’de faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar şunlardır; Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, Emlak Katılım, Türkiye Finans, Albaraka Türk ve Kuveyt Türk. Bu bankalar, kredi öncesi size verecekleri sözlü ya da yazılı vekaletle işlemlerin yapılabilmesi için sizi vekil kılarlar. Faizsiz ihtiyaç kredisinden kasıt hiç fark alınmaması değildir. Faizsiz kredi veren bankalar, usul olarak peşin aldıkları mal veya hizmeti belirli bir kâr ekledikten sonra size satarlar.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Faizsiz ihtiyaç kredisi başvurusu için bir üst başlıkta yer alan bankalardan birini tercih edebilirsiniz. Başvurularınızı bu bankaların internet siteleri üzerinden yapabileceğiniz gibi internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Bu uygulamalardan birini kullanabilmek için söz konusu bankada hesabınızın olması gerekir.

Yukarıda adı geçen bankalar ihtiyaç kredisi ödemesini size vermeyeceğinden online başvuruların akabinde dahi sizi şubeye davet edebilirler. Hesabınızın bulunduğu bir şube varsa o şubeye, onun dışında size en yakın şubeye giderek faizsiz ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz ihtiyaç kredisi düğün, sünnet, nişan, kına gibi özel günlere özel alınabileceği gibi tatil finansmanı, eğitim finansmanı, hac ve umre finansmanı, mobilya ve beyaz eşya finansmanı ya da elektronik ürün finansmanı şeklinde alınabilir. Satıcı tarafından verilen proforma ya da fatura ile bankaya başvuruda bulunabilirsiniz.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Gelir belgesi ve satın alınacak ürün ya da hizmete ait proforma veya fatura ile başvuru yapmak mümkündür. Size sunulacak kredi limiti ipotek ya da taşıt rehini karşılığında açıldıysa ipoteğe vereceğiniz konuta ait tapu ya da rehin olarak vereceğiniz araca ait ruhsatta banka tarafından talep edilecektir.

YORUMLAR YAZ