• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  578962,330
  % -1,86
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Faizsiz Araba Kredisi Nedir?

Faizsiz Araba Kredisi Nedir?

Faizsiz araba kredisi, bankanın satın alacağınız arabayı peşin bedelle satın alarak başvuru esnasında belirlenen vade ve kâr oranına göre size satması ve alacağını taksitlere bölmesidir. Faizsiz taşıt kredisi, faizsiz 0 araç kredisi ve faizsiz 2.el araç kredisi olarak 2 başlık altında incelenebilir.

Faizsiz 0 Taşıt Kredisi

Eğer faizsiz 0 araç kredisi kullanmak istiyorsanız ilk olarak aracınızı satın alacağınız bayinin böyle bir hizmeti olup olmadığını araştırmalısınız. Zira bazı bayiler, araç tutarının belirli bir kısmını müşterilerine 0 faizli taşıt kredisi şeklinde verebilmektedirler. Eğer 0 faizli araç kredisi hizmeti yoksa faizsiz 0 km araç kredisi veren bankalardan birine giderek kredinizi kullanabilirsiniz. Hangi bankaların faizsiz 0 km taşıt kredisi verdiklerini yazımızın ilerleyen bölümlerinde cevaplamış olacağız.

Faizsiz 2.el Taşıt Kredisi

Alacağınız araç 2.el ise satıcı durumuna göre kredi imkânları da değişkenlik göstermektedir. Eğer aracı galeri ya da bayiden satın alıyorsanız satıcı tarafından sunulan faizsiz 2.el araç kredisi olup olmadığına bakmalısınız. Ne var ki 2.el araçların büyük bir kısmı bayi veya galeriden ziyade şahıslar vasıtasıyla alınıp satılmaktadır. Bu durumda faizsiz 2.el araç kredisi veren bankalardan birine müracaatta bulunmanız gerekecektir.

Faizsiz Araba Kredisi Hesaplama

Faizsiz taşıt kredisi hesaplama işlemleri, normal taşıt kredisi hesaplama işlemleri ile aynı niteliktedir. https://www.kredinfo.com/kredi/ bağlantısını kullanarak faizsiz araç kredisi hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Faizsiz araba kredisi hesaplama yönteminde kullanılan vergiler de standart araba kredisi vergileriyle eşdeğerdir.

Faizsiz araba kredisi yüzde kaç veriliyor? diye merak ediyorsanız daha önce paylaşmış olduğumuz içeriğimize bir alt sırada yer alan bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

Bankalar Taşıt Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor?

İlk defa araç alacaklar ya da aracını yenilemek isteyenler, bu isteklerini yerine getirirken banka kredilerine ihtiyaç duyabiliyor. Özellikle son yıllarda taşıt fiyatlarında meydana gelen ciddi artışlarla birlikte peşin bedelle araç almak oldukça zor bir hâl almaya başladı. Bankalara taşıt kredisi başvurusunda bulunacak olanların aklında birçok soru olmasına karşın bu soruların başında bankalar taşıt kredisinin yüzde kaçını veriyor? sorusunun geldiğini söylememiz mümkün.

İlgili İçerik

Faizsiz Araba Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Faizsiz taşıt kredisi veren bankalar hangileri? sorusunu şu şekilde cevaplamamız mümkün; Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Albaraka Türk, Emlak Katılım, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları, faizsiz araba kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Faizsiz Araba Kredisi Nasıl Alınır?

Araba satın alırken faizsiz taşıt kredisi kullanacaksanız ilk olarak yukarıda yer alan bankalardan birine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurularınızı internet üzerinden yapabileceğiniz gibi direkt olarak şubeden de yapabilirsiniz. Gelir belgeniz ve araç kaydını gösteren belge fotokopisi ile faizsiz araba kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Araç kaydını gösteren belge 2.el araçlar için ruhsat fotokopisi, 0 km araçlar içinse proforma fatura şeklindedir.

Banka, kredi başvurunuzla birlikte size yazılı veya sözlü vekâlet verecek ve sizi pazarlık, satış işlemleri gibi süreçler için vekil tayin edecektir. Krediniz onaylandıktan ve sözleşmeler imzalandıktan sonra noter satışını gerçekleştirebilirsiniz. Noterde araç satışlarında ruhsat artık hemen satış sonrasında alınabiliyor. Satış sözleşmesi ve ruhsat görüntüsünü bankaya iletmeniz durumunda karşı tarafın ödemesi gün içerisinde yapılıyor. Banka, para gönderme işlemi öncesinde aracı rehin olarak kaydediyor ve karşı tarafa ödemeyi bu şekilde gerçekleştiriyor.

Faizsiz Araba Kredisi Şartları

Faizsiz taşıt kredisi şartlarının başında kredi başvurusu esnasında peşinat ya da kapora ödenmemiş olması gelir. Ayrıca gerçekte var olmayan satışlar için kredi kullanılamaz. Benzer şekilde akrabalar, yakınlar arasındaki satışlara da katılım bankaları tarafından aracılık edilmemektedir. Ancak akrabalar veya yakınlar arasında gerçek bir satış oluyorsa bunu bankaya bildirerek kredi talebinizin değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

İkinci el araç alacakların merak ettiği şartlardan biri de 2.el araç kredisi kaç yaşa kadar veriliyor? şeklinde. Katılım bankaları, 5 yaşa kadar olan araçlar için taşıt kredisi vermektedirler. Eğer satın alacağınız aracın kasko bedeli yüksekse 6-7 yaşa kadar da kredi kullanmanız mümkün. Katılım bankaları, yakinen tanıdıkları ve uzun yıllardır çalıştıkları müşterilerine 10 yaşa kadar olan araçlar için kredi verebilmektedirler. Özetle; 2.el taşıt kredisi kaç yaşa kadar veriliyor? sorusunun yanıtı temelde 5 yaşa kadar olup müşteri özelinde değişiklik gösterebilmektedir.

Katılım bankaları, tıpkı diğer bankalar gibi taşıt kredisi kullanımlarında %0.5 (binde beş) dosya masrafı almakta, kredi karşılığında hayat sigortası, trafik sigortası ve kasko yapmaktadırlar. Bu sigortaların yapılması ve ilgili masrafların alınması da araba kredisi şartları arasında yer almaktadır.

YORUMLAR YAZ