• YARIM ALTIN
  1.721,00
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3060
  % 0,10
 • € EURO
  10,8439
  % 0,13
 • £ POUND
  12,8590
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  1,4574
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1313
  % 0,07
 • BITCOIN/TL
  594134,390
  % 1,63
 • BIST 100
  1.429,85
  % 0,86

En Ucuz İhtiyaç Kredisi Veren Banka Hangisi?

En Ucuz İhtiyaç Kredisi Veren Banka Hangisi?

En Ucuz İhtiyaç Kredisi Veren Banka Hangisi?

Bugünkü inceleme konumuz en ucuz ihtiyaç kredisi veren banka hangisi ve en ucuz ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileri? şeklinde olacak. Öncelikle bu yazıyı benzerlerinden ayırt etmeniz gerektiğini ifade etmemizde fayda var. Zira internette yer alan ve en ucuz ihtiyaç kredisi veren banka hangisi veya en ucuz ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileri? şeklinde hazırlanan içeriklerin büyük bir kısmı bankaların kredi oranlarından başka bir bilgi içermemekte. Biz ise bu konuyu bankaların kredi oranlarını tek tek incelemek yerine daha kapsamlı bir şekilde ele alacağız.

En Ucuz İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Ucuz kredi demek sadece kredi faiz oranının uygun olması demek değildir. Eğer kredi kararı alırken sadece bankaların kredi faiz oranlarına bakarak hareket ediyorsanız büyük bir yanılgı içerisinde olduğunuzu söylememiz gerekiyor. Zira bankalar, zaman zaman bazı kredi taktikleri ile müşterilerinin ilgisi çekerler. Ucuz kredi kullandığınızı düşünseniz dahi günün sonunda pekte kâr etmediğinizi, hatta başka bir bankadan daha uygun kredi alabilecekken sadece faiz oranına takıl kaldığınız için önemli bir fırsatı kaçırdığınızı fark edersiniz. Ne var ki birçok kredi kullanıcısı kredi ödemeleri bittiği halde hâlâ bunun farkına varamamakta. Peki, bankaların kredi faiz taktiği nedir ve en ucuz kredi veren banka gibi görünüp aslında daha maliyetli kredi hizmeti sunan bankalar ne gibi stratejiler kullanırlar? Gelin bu konuyu biraz daha açalım.

Bankalar, dönem dönem kredi faiz oranlarını düşürüp krediyle birlikte satılan bankacılık ürün ve hizmetleri ile sigorta paketlerini şişirebilirler. Örneğin; 10.000 TL ihtiyaç kredisi hizmetini %0.99’dan veren ve en ucuz ihtiyaç kredisi veren banka olduğunu iddia eden herhangi bir X bankasını ele alalım. 36 ay vade ile 10.000 TL kredi çektiğinizde ödeme tarihine göre ufak tefek değişiklikler olması kaydıyla aylık 343,02 TL taksit ödemesi yaparsınız. Toplamda ödeyeceğiniz tutar ise 12.348 TL’ye tekabül edecektir. 36 ay vade ile 10.000 TL kredi için gayet uygun rakamlar olduğu aşikâr. Ne var ki söz konusu banka normalde zorunlu olmayan destek ferdi kaza sigortası gibi bir sigorta ürünüyle birlikte bankacılık hizmet paketi adı altında bir dizi paket satışıyla birlikte kredi kullanımı sebebiyle sizden 750 TL’ye yakın bir masraf aldı. Bu durumda sırf en ucuz kredi faiz oranına dikkat ettiğiniz için zararlı çıktınız. Aynı şartlar altında bir Y bankasının kredi faiz oranının %1.05 olduğunu varsayalım. Bu banka ise sadece zorunlu hayat sigortası ve dosya masrafı tahsil ederek sizden 250 TL kredi masrafı almış olsun. %1.05 faiz oranıyla çekeceğiniz 36 ay vadeli 10.000 TL tüketici kredisi için aylık taksit tutarınız 347,24 TL, toplam ödemeniz ise 12.500 TL olacak. 250 TL masrafla birlikte geri ödeme tutarınız 12.750 TL’ye ulaşacak. X bankası ise kredi faiz oranı %0.99 olduğu halde peşin olarak alacağı 12.348 TL’ye 750 TL masrafında eklenmesiyle sizden toplamda 13.098 TL tahsil etmiş olacak. Halbuki X bankasının kredi faiz oranı %0.99, Y bankasının ise %1.05’ti. Ayrıca bu durum daha yüksek tutar ve vadeli kredilerde daha büyük zararlara uğramanıza sebep olacak.

En Ucuz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

En ucuz ihtiyaç kredisi veren banka taktiğiyle tüketicilerin yanıltılması hususunu açıkça anlattıktan sonra bir de en ucuz ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileri? sorusunu ele alalım. Mayıs 2020’de ING Bank, Türkiye İş Bankası, TEB (CEPTETEB), Vakıfbank, Ziraat Bankası, Akbank ve Halkbank olarak dikkat çekiyor.  %0.89’dan başlayan en ucuz ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredinizi dilediğiniz tutar ve vadede çekme şansına sahipsiniz. Yine de kredi başvurusu yapmadan önce bir üst başlıkta ifade etmiş olduğumuz masraf konusunu gözden kaçırmayın. Özellikle şubeden yapacağınız başvurular esnasında zorunlu olmadığı halde dayatılan paket ve hizmetler hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Bu paket ve hizmetlerin zorunlu olmadığını bildiğinizi ve konuyu şikayete dönüştüreceğinizi ifade ettiğinizde banka görevlisi bu talebinden muhakkak vazgeçecektir.

En ucuz ihtiyaç kredisi hesaplama ilgili daha detaylı bilgi almak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kredi faiz oranlarıyla ilgili sorularınızı bu başlık altında tarafımıza iletmeniz durumunda sorularınızın tamamının uzman arkadaşlarımız tarafından içtenlikle yanıtlanmasını sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ