• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5309
  % 0,34
 • € EURO
  11,0760
  % 0,17
 • £ POUND
  13,0994
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  1,4868
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,1346
  % 0,56
 • BITCOIN/TL
  559300,284
  % -3,32
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Emekli Maaşı Banka Değişikliği

Emekli Maaşı Banka Değişikliği

Emekli maaşı banka değişikliği konusu, emeklilerin bankalarla alakalı en çok ilgilendiği konuların başında geliyor. Emekli aylığını bankalar üzerinden alanlar, emekli maaşı taşıma işlemiyle birlikte maaşlarını tercih edecekleri başka bir bankaya aktarabiliyorlar. Emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır? diye merak edenler ve bu konuda bilgisi olmayanlar için sunum mariogame.net niteliğinde özel bir yazı dizisi hazırladık. Siz de emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır? Emekli maaşı taşıma nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız mariobet bu içeriğimizi dikkatlice okuyunuz. Yazının sonuna geldiğinizde emekli maaşı banka değiştirme ile alakalı hâlâ çözemediğiniz sorunlar varsa bu sorunları yorum özelliğini kullanarak bize mutlaka iletiniz.  

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nedir?

Emekli maaşı banka değişikliği nedir? diye soranlar için kısa bir açıklama yapalım. Emekli maaşı almış olduğunuz bankadan feragat ederek maaşınızı yeni bir bankaya taşımanız halinde emekli maaşı banka değişikliği yapmış olursunuz. Peki, emekli maaşı banka mariogame.net değiştirmenin faydası nedir? Bankalar, emeklilere maaşlarını taşımaları karşılığında emekli maaş promosyonu verirler. Genellikle 3 yıllık sözleşmeye istinaden verilen emekli maaşı taşıma promosyonları, bankanın mevcut kampanyalarına göre 300 TL ile 3.000 TL arasında değişebilmektedir. Emekli maaşı promosyonlarından daha detaylıca ayrı bir başlık altında bahsedeceğiz.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nedir

Emekli maaşı taşıma nedenlerinden biri de maaş alınan bankadan memnun olunmamasıdır. Bankanın az sayıda ATM’ ye sahip olması, işlemlerde yaşanan aksaklıklar, müşteri temsilcisine ulaşma zorluğu, bankanın ücret ve fiyat politikaları, kredi oranları, kredi kartı ücretleri, otomatik ödeme talimatı zorunluluğu gibi sebepler, bireylerin emekli maaşını taşıma sebepleri arasında ilk sırada yer alıyor. Özellikle ileriki yaşlarda ATM’ nin ev ya da işyerine yakın olması bile emekli maaşının taşınması için önemli bir sebeptir. Benzer şekilde banka şubesine yakınlık da emekliler açısından ayırt edici unsur olarak değerlendirilir.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Şimdi de emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır? Emekli maaşı taşıma nasıl yapılır? sorularına bir göz atalım. Emekli maaşınızı taşımak için kullanabileceğiniz pratik 2 seçenek mevcut. Bunlardan biri banka şubesine giderek emekli maaşı taşıma başvurusunda bulunmaktır. Bunun için maaşınızı taşımak istediğiniz bankaya giderek maaşınızı oraya taşımak istediğinizi beyan edebilirsiniz. Söz konusu banka, emekli maaşı taşıma promosyonu veriyorsa bu promosyon hakkında da bilgi alabilirsiniz. Müşteri temsilcisi ile maaş taşıma konusunda anlaşmanız durumunda emekli maaşı taşıma talebiniz alınacaktır. Emekli maaşı taşıma talep dilekçesi, bankalarda hazır bir formatta bulunur ve bu formu okuyup imzaladıktan sonra süreç başlamış olur.

Emekli maaşı değişikliği dilekçesi ile birlikte banka, sizin adınıza maaş taşıma sürecini başlatır. Karşı bankaya bildirimde bulunulduktan sonra maaş taşıma işlemi başarıyla tamamlanacaktır. Bu noktada emekli maaşı banka değişikliği yapamıyorum diyenler olabilir. Böyle bir durumun farklı sebepleri olabilmekle birlikte genellikle aşağıda ifade ettiğimiz sebepler dolayısıyla emekli maaşı taşıma sorunu yaşanabilmektedir. Alt kısımda yer alan maddeler, emekli maaşı taşıma şartları olarak da adlandırılmaktadır.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır

Emekli Maaşı Taşıma Şartları

 • Mevcut bankanızla promosyon karşılığında imzalanmış bir sözleşmeniz varsa ve bu sözleşmenin süresi henüz dolmadıysa,
 • Mevcut bankada maaşınızın otomatik ödeme ile bağlandığı bir krediniz bulunuyorsa,
 • Maaş aldığınız bankada kredi kartı, ek hesap ve kredi borcunuz bulunuyorsa,
 • Maaş aldığınız bankadaki hesabınızda haciz varsa,
 • Maaş almakta olduğunuz bankada otomatik ödeme, düzenli ödeme talimatı gibi bir talimatınız bulunuyorsa emekli maaşı taşıma sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Yukarıdaki emekli maaşı taşıma şartlarından biri ya da birkaçını sağlamıyorsanız maaşınız söz konusu sorunu çözene kadar taşınamayabilir. Örneğin; emekli maaşı promosyonu aldıysanız ve promosyon süresi sona ermeden maaşınızı taşımak istiyorsanız bunun için sözleşme ile belirlenen sürenin tamamlanmasını beklemelisiniz. 3 yıllık bir maaş anlaşması karşılığında emekli promosyonu aldıysanız ve sözleşme tarihinin üzerinden 2.5 yıl geçtiyse maaşınızı taşımak için 6 ay daha beklemelisiniz. Sözleşmede cayma bedeli varsa bu bedeli ödeyerek de sözleşme iptali sağlayabilirsiniz; fakat çok önemli bir sebebiniz yoksa sözleşmenin feshedilerek maaşın başka bankaya taşınması pek akıllıca bir fikir olmayacaktır.

Emeli maaşını başka bankaya taşımak isteyenler, bulundukları il ya da ilçedeki SGK Müdürlüğü’ne emekli maaşı taşıma dilekçesi ile başvurarak da bu taleplerini iletebilirler. Emekli maaşı taşıma dilekçesinde maaşın taşınmak istediği il, banka adı, banka şubesi ve hesap bilgileri olmalıdır. Güncel tarihle hazırlanmış bu dilekçenin SGK Müdürlüğü’ne teslimi sonrasında da maaş taşıma işlemi başlatılmış olur. Bu seçenektense e-devlet emekli maaşı taşıma ya da şubeden emekli maaşı taşıma yöntemlerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Emekli Maaşı Taşıma Şartları

Emekli Maaşı Banka Değişikliği E Devlet

Emekli maaşı banka değişikliği e devlet üzerinden de gerçekleştirilebilir. Bunun için cep telefonunuzdan e-devlet uygulamasına giriş yapabilir ya da turkiye.gov.tr adresinden T.C kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile de sisteme girebilirsiniz. Emekli maaşı banka değişikliği e-devlet üzerinden çeşitli şekillerde yapılabilir. Bu işlemin en kolay yolu, e-devlet üzerinde bulunan arama çubuğunu kullanmak olacaktır. Arama çubuğuna ‘’banka değişikliği’’ yazdığınızda alt kısımda 3 adet açılır sekmesi bulunan bir liste belirdiğini göreceksiniz. Bu listeden uygun seçeneği tercih ederek işleminize devam edebilirsiniz. Bu seçeneklerin açıklaması şu şekildedir;

 • 4A Banka ve Adres Değişikliği; Bu seçenek, SGK emeklilerinin banka ve adres değişikliği için kullanılır.
 • 4B Banka ve Adres Değişikliği; Bağ-Kur emeklilerinin maaş taşıma işlemleri bu sekmeden yapılmaktadır.
 • 4C Banka ve Adres Değişikliği; Emekli sandığından emekli olanlar, banka ve adres değişikliğini buradan gerçekleştirebilirler.

Bu seçeneklerden size uygun olanı belirledikten sonra işleminize devam edebilirsiniz. Bu aşamada hatalı bir seçim yapsanız dahi o sistemde kayıtlı bir emekli maaşınız yoksa bununla alakalı bir uyarı alacaksınız. Bu şekilde doğru seçeneği bulana kadar deneme yanılma yöntemiyle işleme devam edebilirsiniz.

Örnek olarak; 4A Banka ve adres değişikliği seçeneğine tıklarsanız karşınıza banka ya da PTT tercihi yapacağınız yeni bir sayfa gelecek. Buradan bulunduğunuz ili, maaşınızı taşımak istediğiniz bankayı ve hesabınızın bulunduğu şubeyi tercih edebilirsiniz. Tüm bu seçimlerin ardından alt kısımda yer alan güncelle butona tıklamanız halinde talebiniz bankaya iletilecektir. O bankanın seçmiş olduğunuz şubesine maaş aktarımı sağlanacaktır. İçerisinde bulunduğunuz ayın emekli maaşı, daha önce maaş aldığınız bankaya yatırılabilir. Bu durumda bir sonraki maaşınız yeni bankanıza aktarılacaktır.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği E Devlet

Emekli Maaşı Taşıma Promosyonları     

Emekli maaşı taşıma promosyonları, bankalar ya da PTT tarafından emekli maaşını taşıyanlara verilen bir ikramiyedir. Bankalar, emekli maaşını taşımak için başvuru yapanlara belirli bir promosyon ödeyerek maaşın kendi bankalarından ödenmesini talep edebilirler. Bu durumda maaş, ilgili kurum tarafından bankaya aktarılır. Banka, söz konusu maaşı bir süre kendi aracı hesaplarında bekletip bu parayı değerlendirerek gelir elde ettikten sonra kişinin maaş hesabına aktarır. Bankalar, bunun yanı sıra emekli müşterilerinden çeşitli gelirler elde edebilirler.

Emekli maaşını başka bankaya taşımak isteyenler, banka değişikliği sonrasında bankaya sadece maaşlarından kaynaklı gelir yaratmakla kalmazlar. Aşağıdaki listede görüleceği üzere bireylerin emekli maaşını taşıdıkları bankaya birçok katkısı söz konusudur. Emekli maaşı banka değişikliği promosyonları da bu sebeple verilmektedir.

 • Emekliler, kredi kartı ve ek hesap gibi ürünleri, maaş aldıkları bankadan daha rahat alabilirler.
 • Kredi ihtiyacı olan emekliler, ilk olarak maaş bankalarına başvurduklarından bankaya bu açıdan da gelir kazandırırlar.
 • Emeklilerin çok büyük bir kısmı, maaş dışındaki birikimlerini maaş aldıkları bankada değerlendirmeyi tercih ederler.
 • Otomatik ödeme, kredi kartı, sigorta, bireysel emeklilik gibi çapraz ürünleri kullanan emekliler, bu şekilde de bankaya kazanç sağlarlar.
 • Maaşın bir süre banka hesaplarında kalması da bankalar açısından önemli bir gelir kaynağıdır.
 • Emekliler, maaş aldıkları bankadan memnun olmaları halinde çevrelerine de söz konusu bankayı tavsiye ederler ve önemli bir referans kaynağıdırlar.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Zaman Yapılır?

Emekli maaşı banka değişikliği ne zaman yapılır? ya da başka bir ifade ile emekli maaşı taşıma ne zaman yapılır? sorusu, emeklilerin cevap aradığı önemli sorulardan bir diğeri. Emekli maaşı, diğer banka ile devam eden bir sözleşme yoksa her zaman yapılabilir. Böyle bir durumda e-devlet emekli maaşı taşıma başvurusu yapabilir, maaşınızı taşımak istediğiniz bankaya giderek talepte bulunabilir, bulunduğunuz il veya ilçedeki maaş kurumunuza giderek dilekçe vermek kaydıyla maaş taşıma işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Mevcut durumda maaş alınan banka ile devam eden bir sözleşmeniz varsa emekli maaşı banka değişikliği ne zaman yapılır? sorusunun cevabı sözleşmenin bitiş tarihi olacaktır. Sözleşmenizin ne zaman biteceğini bankanızdan öğrenebilirsiniz. Bankanızın yeni teklifi cazip gelmezse emekli maaşını başka bankaya taşıma hakkınız olacaktır.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Kaç Gün Sürer?

Emekli maaşı banka değişikliği kaç gün sürer? ve emekli maaşı taşıma kaç gün sürer? sorularına da bir göz atalım. Emekli maaşı banka değişikliği, son maaşın kurum tarafından bankaya aktarılıp aktarılmadığına göre değişir. Diyelim ki emekli maaşınızı her ayın 5’inde alıyorsunuz ve ayın 1’inde kurum, maaşınızı mevcut durumda maaş aldığınız bankaya gönderdi. Siz, ayın 1’i ile 5’i arasında maaş taşıma başvurusu yapsanız dahi o ayki maaşınız yine aynı bankaya yatacaktır. Böyle bir durumda emekli maaşı banka değişikliği kaç gün sürer? sorusunun yanıtı da 1 ayı bulacaktır. Eğer maaşınız henüz mevcut bankaya yatırılmadıysa 1-2 gün içerisinde emekli maaşı taşıma talebiniz sonuçlanacaktır.

YORUMLAR YAZ